Počet nízkopodlažních vozů roste, na vybraných linkách se změnilo jejich značení v jízdních řádech
nákupem nových vozů v Brně postupně vzrostl podíl nízkopodlažních tramvají, trolejbusů i autobusů na 77 procent. Díky dlouhodobé strategii DPMB podnik pořizuje pouze vozy klimatizované a nízkopodlažní.
U autobusů aktuálně činí podíl nízkopodlažních 94 procent. U většiny linek už tak nedává smysl označovat v jízdních řádech nízkopodlažní spoje ikonkou a podnik přistoupil k opačnému značení – těch spojů, které obsluhují vozidla s vysokou podlahou.
Sportovní areál na Kraví hoře doplní wellness centrum
Sportovní areál na Kraví hoře čekají změny. Díky stavebním úpravám zde vznikne wellness centrum a rozšíří se zázemí letního koupaliště.
„Sportovní areál na Kraví hoře je oblíbeným místem pro sport a relaxaci. V létě sem míří lidé především na venkovní hřiště a letní koupaliště. V chladnějších dnech je využívanější krytý bazén a parní sauna. Nyní dojde k dalšímu rozšíření nabídky služeb, a to o nový wellness. Úpravy čekají i samotnou budovu, dostavěny budou kanceláře a prostory šaten," přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Do Opletalovy se vrátí cykloobousměrka
Cyklisté o obousměrný provoz v Opletalově ulici zřejmě nepřijdou. Po rekonstrukci se počítalo s jejím zrušením, Odbor dopravy Magistrátu města Brna se však vypořádal se všemi připomínkami. Návrh na stanovení místní úpravy provozu na Opletalově a Solniční, který počítá s cykloobousměrkou, nyní mohou dotčené orgány připomínkovat. Pokud vše půjde hladce, mohli by cyklisté v ulici jezdit obousměrně už přibližně za tři měsíce.
Nové brněnské nádraží je o krok blíž. Návrhy může podat 12 architektonických kanceláří, většina je ze zahraničí
Soutěž o návrh nového hlavního nádraží pro Brno má za sebou „zahřívací kolo". Odborná porota ze 46 zaslaných portfolií vybrala devět účastníků, kteří se připojí ke třem již dříve osloveným. Výzvu k podání návrhů tak obdrží 12 architektonických kanceláří, většinou ze zahraničí.
Magistrát města Brna zvítězil na jižní Moravě v soutěži Přívětivý úřad
Magistrát města Brna obsadil v rámci Jihomoravského kraje první příčku v soutěži Přívětivý úřad. Tu již pět let vyhlašuje Ministerstvo vnitra.
„Po dvou třetích a jednom druhém místě jsme letos v našem kraji zvítězili. To je potěšující, ale zároveň zavazující. Z dostupných informací se zdá, že bychom měli mít ambice být mezi nejkvalitnějšími úřady i v celorepublikové měřítku. Mnohé z toho, co ministerstvo vyzdvihuje u absolutních vítězů, magistrát zvládá také. Jde totiž o věci, které již u nás běžně fungují, jako jsou poměrně značný rozsah úředních hodin, což platilo i v době nouzového stavu, možnosti elektronického objednávání klientů, ale i srozumitelný systém parkování nebo existence jednotného vizuálního stylu města," okomentoval výsledek tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil
V centru přibydou místa pro rezidenty, město omezuje režim některých vyhrazených parkovacích stání
Zvýšit pravděpodobnost, že jako rezident zaparkuji poblíž svého bydliště – zvláště večer, když se vracím z práce. Taková je vize dalšího kroku města v problematice parkování v centru. Skoro sto třicet vyhrazených parkovacích stání sloužících veřejným institucím omezí pouze na všední dny na dobu od 7 do 17 hodin, poté je budou moci obsadit rezidenti; deset těchto míst se zruší úplně.
Na opravy škol vyčlení Brno 211 milionů korun
Při přípravě rozpočtu na příští rok oslovil magistrát jednotlivé městské části s tím, aby předložily požadavky na opravy školských zařízení, která se nacházejí na jejich území. Na základě dodaných žádostí byl sestaven seznam projektů, které chce město podpořit.
„Stejně jako v minulých letech předkládaly městské části požadavky na opravy škol a školek. Pro příští rok chceme podpořit 24 městských částí, a to částkou 211 milionu korun. Proto jsme (...) doporučili zastupitelům, aby tuto sumu na svém nadcházejícím zasedání schválili. Finanční prostředky budou městským částem vždy odeslány až po předložení smluvní dokumentace k jednotlivým stavebním akcím," přiblížil první náměstek primátorky Petr Hladík.
Velký městský okruh Žabovřeská: Blíží se etapa II, její součástí je výluka tramvají i úpravy kapličky
Stavba Velkého městského okruhu (VMO) Žabovřeská se posouvá do druhé etapy. Zatímco první část se soustředila na rozšíření ulice Žabovřeská do čtyřpruhového uspořádání v úseku od mimoúrovňové křižovatky Kníničská ke Kamenomlýnskému mostu, v druhé etapě se práce přesunou od Kamenomlýnského mostu směrem k mimoúrovňové křižovatce Hlinky. Součástí je také ražba tunelu a přeložka tramvajové trati, která jím nově povede. Staveniště bude předáno zhotoviteli ještě do konce letošního roku.
Konec objíždění. Bohunická se po rekonstrukci otevře v polovině listopadu
Rada města Brna na svém zasedání schválila dohodu o podmínkách předčasného užívání Bohunické. Práce na rozsáhlé rekonstrukci kanalizace a vodovodu se blíží ke konci a zhotovitel nyní dělá vše pro to, aby se řidiči i chodci mohli vrátit k užívání Bohunické už od 18. listopadu.
Zavřená divadla, knihovny i koncertní sály. Zaměstnanci městských příspěvkových organizací pomáhají nejen v sociálních službách
Nouzový stav a s ním související vládní nařízení kromě gastropodniků uzavřely také veškeré kulturní a vzdělávací instituce, a to včetně těch městských. Právě na jejich zaměstnance se obrátila primátorka města Brna s žádostí o dobrovolnickou pomoc v domech pro seniory či ostatních sociálních službách, které zřizuje město či kraj. Všechny oslovené instituce se do této činnosti zapojily.








