Céčka, Igráčci, Merkur a zvířátka z Fatry. Na Špilberku jsou Retrohrátky

retrohrátkyLegendární designové hračky a společenské hry československé výroby z dob před rokem 1989 představí putovní výstava „Retrohrátky", kterou hostí Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Většina dospělých návštěvníků hračky a hry bezpečně pozná z vlastního dětství: jsou mezi nimi slavná céčka, stavebnice Merkur, nejrůznější Igráčci, ale také roztomilá nafukovací zvířátka z Fatry. Výstava „Retrohrátky" je na Špilberku k vidění až do konce roku 2020.

Mučení vězňů a zazdívání žen? Výstava připomíná 140 let od otevření kasemat na Špilberku

kasematyProslulé kasematy na brněnském hradě Špilberku jsou lidem otevřené už 140 let. Historicky první návštěvníci do nich vešli v srpnu 1880. Muzeum města Brna nyní toto důležité výročí připomene menší výstavou přímo v severní části kasemat. Panely s dobovými fotografiemi a informacemi o tehdejších prohlídkách si lidé prohlédnou v rámci běžných prohlídek. Výstava „140 let od zpřístupnění kasemat veřejnosti" bude na hradě Špilberku k vidění od 27. srpna až do konce roku 2020.

Objevte krásu brněnských lesů

lesySpolečnost Lesy města Brna nabízí mnoho možností, jak strávit letní dovolenou, a přitom zůstat v bezpečí domova. Táhne vás to k přírodě? Pro dobrodruhy, milovníky přírody či romantiky, ale i pro rodiny s dětmi máme pár tipů, jak strávit volné dny.

Rodinná výstava Skřítci a trpaslíci

1021453Letohrádek Mitrovských na Starém Brně připravil na podzimní měsíce originální rodinnou výstavu Skřítci a trpaslíci. I když tyto bytosti často vyvolávají představy o kýči, jejich umělecká historie sahá až do období renesance a baroka. Jejich popularita překonala plot zámeckých zahrad a začala vzkvétat. Lidská fantazie a představivost započala pracovat a malým postavičkám bývaly přisuzovány pozitivní i negativní vlastnosti. Kdo z vás někdy neměl pocit, že mu někdo doma schoval klíče?

Výstava 100 let Asociace českých kameramanů

výstavaBáječné muže s klikou, ale i jejich nástupce s moderní technikou představuje fotografická výstava 100 let Asociace českých kameramanů, která se uskuteční od 12. srpna do 1. září 2020 na venkovním prostranství mezi Fait Gallery a Galerií Vaňkovka. Prostřednictvím snímků věnovaných Archivem Barrandov studia a.s., od soukromých sběratelů i kameramanů samotných nabídne divákům přehled o nejvýraznějších představitelích autorské filmové kamery počínaje Janem Kříženeckým až po Vladimíra Smutného. Výstava byla původně určena pro filmový festival v Karlových Varech, jehož letošní ročník však byl zrušen kvůli koronavirové pandemii. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna a pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

Letní scéna Divadla Bolka Polívky bude ve Slavkově, Mikulově a Brně na Biskupáku

Polívka ga-21Po několikaměsíční pauze od pravidelného setkávání se v prostorách Divadla Bolka Polívky a sérii tematických livestreamů a podcastů připravuje brněnské divadlo již popáté program své Letní scény DBP. Komediální i vážnější tituly, skvělé herecké výkony, dva koncerty, a hlavně tolik očekávaný návrat ke kultuře naživo, si můžete vychutnat v příjemném prostředí pod širým nebem hned ve třech lokalitách. Od 6. do 8. července se bude hrát na nádvoří zámku Slavkov – Austerlitz, od 13. do 17. července v Amfiteátru v Mikulově a od 20. července do 1. srpna na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně.