Stříbrná a zlatá Vysočina přiblíží těžbu vzácných kovů

mzmPři spojení slov „Českomoravská vysočina" a „těžba" se většině z nás nejspíš vybaví uran (pokud to tedy vlivem kůrovcové kalamity minulých let není „dřevo"). V dobách dávno minulých se na Vysočině těžilo ale i mnoho dalších surovin, i když nikdy ve velkém rozsahu. Možná vás překvapí, že nadregionální význam zde měla od 13. století zdejší ložiska drahých kovů, především zlata a stříbra.

Dostaňte se k digitálním fondům online z pohodlí domova

mzkJedním z efektů, které přinesla covidová pandemie čtenářskému světu a světu knihoven, je zvýšený zájem čtenářů, studentů i pedagogů o online dostupné digitalizované dokumenty. Online databáze děl nedostupných na trhu (dále DNNT) na webu dnnt.cz, je společným projektem Moravské zemské knihovny (MZK), Národní knihovny (NK) a Knihovny Akademie věd ČR (AV ČR), který čtenářům přináší unikátní možnost dostat se online k obsahu knih a dokumentů, které nejsou dostupné na trhu, nebo jsou již obtížně sehnatelné.

Objevte vědu skrytou v kávě díky jedinečné výstavě COFFEE

coffeeViděli jste někdy kávovou třešeň? Tušíte, jak se mění barva zrnek při pražení? Nebo jaká dávka kofeinu je pro člověka smrtelná? Chcete si prohlédnout skleněný kávovar za dvacet tisíc dolarů? A přičichnout k hlavním chemickým sloučeninám, ze kterých se skládá kávové aroma? Pak určitě navštivte VIDA! science centrum a jeho unikátní výstavu COFFEE, která do Brna připutovala až z Mnichova. Téměř každý den až do 30. června.

Hračky na hradě Špilberku si s sebou nesou i zajímavé příběhy

špilberkOd listopadu loňského roku mají návštěvníci Muzea města Brna jedinečnou příležitost si prohlédnout výstavu Hračky na hradě. Naleznou zde hračky, se kterými si hrála většina dospělých – rodičů, prarodičů i dříve narozených. Možnost zavzpomínat mají tak všechny generace. Výstava je samozřejmě nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti, které si mohou některé hračky vyzkoušet, pohrát si, nebo se aspoň podívat.

Island – země ledu a ohně v premiéře v historické stereovizi Technického muzea v Brně

islandSe začátkem roku 2022 představí brněnské technické muzeum návštěvníkům zemi kontrastů – Island. Snímky stereografa Marka Audyho z roku 2019 zachycují islandskou přírodu v plné kráse. Horké gejzíry i ledovcové řeky, vodopády, vulkanický komplex, sopečné krátery a, když budeme detailnější, tak například pro našince netradiční, dalo by se říci „podivuhodný", kostel se starým hřbitovem či gejzír Strokkus těsně před erupcí – viz přiložená fotografie.

Technické muzeum v Brně představuje rozsáhlou sbírku hodin a časoměrných zařízení

tmbPRIMky a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky je nová výstava Technického muzea v Brně. V nabídce zájemci najdou exponáty od třicátých let minulého století – např. prototyp hodinek Spartak, hodiny do vojenské techniky, tanku, letadel a samozřejmě velkou škálu náramkových hodinek, kuchyňských hodin, budíků, cestovních hodinek atp. Výstava prezentuje nejen hodinky značky Prim ale také dalších firem jako národního podniku Chronotechna, Elektročasu Praha, Elchronu Polná a další.