Pavel Zedníček: Herec, dokud se může hejbat, tak má hrát

Do roka a do dna AT MiAa 20201112 0D7A0019Svým knírem ozvláštnil postavy v těch nejslavnějších dramatech, především svým talentem jim však vdechl hlavně život a uvěřitelnost. Na kontě má stovky rolí na jevišti i před kamerou a není vůbec důležité, zda byly malé nebo velké. Kromě toho zná každý herce Pavla Zedníčka i jako pohotového a skvělého moderátora či zpěváka. A i když se hlásí k Valachům, do Brna, kde studoval na JAMU, jezdí prý jako domů.

Radana Dungelová: V záchraně divoké přírody jsme všichni spolu

titulka 1 Vzr velkz zpadosibizskz 3Radana Dungelová je již bezmála dva roky ředitelkou Zoo Brno. Léta žila v Brazílii a Venezuele, věnuje se fotografování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Se současným manželem, malířem Janem Dungelem, podnikla bezpočet zahraničních cest, převážně do tropické Jižní Ameriky, společně publikují a popularizují témata spojená s divokou přírodou. Česká televize nedávno odvysílala jejich společný dokument Ohrožená Amazonie.

VIDA! chytrá zábava pro všechny. Letos navíc vyrazí i na turné

vidaUž deset let nabízí VIDA! science centrum chytrou zábavu pro všechny. Ve vnitřní i venkovní expozici najdou návštěvníci celou řadu interaktivních exponátů. Všechny je možné prozkoumat, osahat a každý z nich přináší poznání z různých oblastí lidského života. Během letních prázdnin můžete ve VIDA! zažít unikátní science show, nebo prolézt nový exponát Raketa a prozkoumat tajemství mozku na výstavě Brain. Tato výstava je k vidění poprvé v tuzemsku vůbec a ve VIDA! bude už jen do září, tak neváhejte.

O Praze v Brně, Brně v Praze a dalších bizarnostech...

kniha1Když máte své město rádi, můžete si z něj i dělat legraci. I to patří k tomu být Brňanem. Na začátku byla koronavirová „setkání na dálku". A na konci je kniha, která má v Brně nečekané odezvy. Dostala název 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností – a jsou pod ní podepsáni novináři Tomáš Kremr a Miloš Šenkýř, oba působící v brněnském studiu Českého rozhlasu. Shrnuli některé střípky, s nimiž se setkali při své práci. Takové, u kterých by podle nich bylo škoda, aby zapadly.

Divadlo Bolka Polívky opět oživí amfiteátr na Kraví hoře skvělým divadlem i koncerty

DBP 1 hlavní fotkaVlahé večery pod širým nebem, siluety domů i brněnských dominant, které svými rozsvícenými světly marně soutěží s hvězdami na obloze... a letně opojnou atmosféru doplňují na jevišti příběhy dojemné, groteskní, všední i ojedinělé, z nichž v každém jednom možná najdete právě i ten svůj... V pořadí devátý ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky si i letos můžete užít v amfiteátru na Kraví hoře. Odstartuje 17. června 2024 a do poloviny srpna bude jako vždy nabízet přehlídku toho nejlepšího z vlastní produkce i pozoruhodné tituly, které do Brna přivezou spřátelené soubory z Prahy i odjinud. Chybět nebude ani skvělá muzika. A z čeho můžete letos na Kraví hoře vybírat?

Jiří Vondrák: Příběhy se psaly samy. Pouze jsem zapisoval

Hlavni Vondrk s kamerouNevstoupíš dvakrát do stejné řeky... Proto na stránkách Šaliny jen velmi zřídka přinášíme rozhovor se stejnou osobností opakovaně. Tentokrát se tou výjimkou stane brněnský hudebník, ale také spisovatel a filmový dokumentarista Jiří Vondrák. V únoru roku 2021 jsme v povídání s ním totiž zmínili i jeho tehdy čerstvou knížku Můj laskavý objektiv, v níž čtenářům představil nejvýznamnější hudebníky a básníky pohledem ‚ze zákulisí', když s nimi natáčel televizní medailony do cyklů Básnici Evropy a Back Beat nebo připravoval jiné projekty. Teď ovšem stejnojmennou knížku, která se ovšem zatím výrazně rozrostla, čeká pořádný křest. Protože, ... ale o tom už nechme mluvit autora samotného.