Karla Hanušová: Zimu mám nejradši, zvlášť tu za starých časů

hanušováBrněnská výtvarnice Karla Hanušová (1947) má neuvěřitelnou fantazii a šikovné ruce. Maluje obrázky, kreslí ilustrace, píše knížky, vytváří koláže, šperky, ručně šité panáčky a dokonce i trikové filmy. Umění přitom bylo její zálibou: pracovala např. v televizním studiu, část života strávila v Nizozemsku. Její dílo teď představí Muzeum města Brna na hradě Špilberku na výstavě „Karla Hanušová: Hajundija, zem za zavřenýma očima". S paní Hanušovou jsme se sešli v jejím bytě v nejvyšším patře jednoho panelového domu s výhledem na celé Brno. Zrovna před chvílí z něj odputovaly její obrazy na protější kopec na hrad Špilberk, kde si je lidé budou moci prohlédnout.

Z dispečinku záchranky vrací do života po telefonu

ROZHOVOR 1„Poslepu" zachraňují lidské životy. Operátorky a operátoři jihomoravské záchranky jsou mnohdy ti, kteří přes telefon dokáží na desítky kilometrů vzdáleném místě vyhodnotit situaci a i vyděšeného účastníka nehody „provést" resuscitací vážně zraněných. „Rolničky, rolničky jim k tomu kvůli rytmu srdeční masáže ale určitě nezpíváme," usmívá se jedna z nich, Marcela Holcnerová, která pracuje na dispečinku Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje osmým rokem.

TIP na vánoční dárek: výpravná publikace BOLEK

bolek2Výpravná publikace BOLEK vznikla jako symbolický dárek k letošním sedmdesátým narozeninám Boleslava Polívky, který patří nejen k nejvýznamnějším, ale i nejoblíbenějším žijícím osobnostem našeho kulturního života. A může se stát i vaším dárkem, kterým potěšíte všechny pod stromečkem.