Cesta do pravěku nově. Opět se Zdeňkem Burianem

Burian Plakat 1mJeho tužku mnohdy vedla fantazie, přesto dodnes výjevy na obrazech Zdeňka Buriana vtahují diváky do příběhů lovců mamutů, ale i jiných dobrodruhů, a okouzlují stejně jako dřív, byť mnohé z tehdejších představ moderní věda již vyvrátila... Atraktivní obrazy Zdeňka Buriana se nyní po delší době vrací do Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea, tentokrát ovšem v nové, atraktivní instalaci pod názvem Když Brnem táhli mamuti.

Křížová chodba hostí Bilanci Rostislava Košťála

košťálZa svůj ateliér považuje Rostislav Košťál plenér. Oblast kolem Náměště nad Oslavou, Třebíče a Velkým Meziříčím. Tam má své kořeny a zde cítí vnitřní pohodu. Podoby či detaily této krajiny velmi často využívá ke zvýraznění krásy ženského těla – nebo možná naopak, ženské tělo mu často slouží ke zdůraznění krásy přírody... Mnohdy také nezapře v přesných aranžích svoji profesi stavebního inženýra. Sami posoudit mimořádné snímky tohoto výjimečného brněnského výtvarníka a jednoho z klasiků plenérového aktu můžete v Křížové chodbě od 19. června v retrospektivní výstavě k jeho osmdesátinám se stručným názvem: Bilance.

Letní scéně Divadla Bolka Polívky patří Kraví hora

Clipboard0Letní scéna Divadla Bolka Polívky startuje! Letos už potřetí v amfiteátru na Kraví hoře, takže kromě bohatého programu se můžete těšit i na nádherný výhled na Brno. Přehlídka toho nejlepšího z produkce divadla i dalších pozoruhodných titulů, které do Brna přivezou jeho partnerské soubory, potrvá od 16. června do konce července. Divadelní představení doplní také výjimečné koncerty.

Michal Isteník: Brno je metropole důmyslně ukrytá na maloměstě

Michal Isteník 2Za celorepublikovou popularitu vděčí Mostu, ale Brno zůstává jeho srdcovou záležitostí... Už dávno před tím, než se vysílaly seriály Most! a posléze Kukačky, tu byl Michal Isteník nepřehlednutelný ve velkých rolích na divadelních prknech (za Čičikova v Mrtvých duších v MdB získal i cenu Thálie). Teď je tahákem jeho výkon v inscenaci Fichtl Divadla Bolka Polívky, kde hraje rovnou vedle Pavla Lišky všechny vedlejší mužské i ženské role. Příběh o dospívání z osmdesátých let, kdy jel život na jeden válec, je mu blízký, i když sám si ho prožil zhruba o deset let později po změně režimu. „Důležité je v tomto ohledu dospívání samotné, nikoli doba okolo," říká úspěšný a oblíbený herec, který nedávno bojoval s tím, že z divadla úplně odejde.

Luděk Navara: Oběti nesmí skončit v zapomnění

Hlavní  X6F2967Budova věznice na brněnském Cejlu zatím pořád čeká na svůj budoucí osud. Životní pouť některých z těch, kteří si tu odpykávali mnohdy nespravedlivý trest, se však právě v jejich zdech navždy uzavřela... Příběhy deseti mužů, popravených od roku 1948 do 1952 popisuje nová kniha s lakonickým názvem Gottwaldovy oprátky. Prolínají se v ní příběhy partyzánů i těch, kteří se později vzepřeli komunistickému režimu. „Byli to obyčejní lide, kteří dělali chyby. Ale prokázali obrovskou odvahu postavit se zvůli nacistů a komunistů," přibližuje jeden z jejích autorů, brněnský spisovatel Luděk Navara.

Divadlo Bolka Polívky oživí amfiteátr na Kraví hoře skvělým divadlem i koncerty

Clipboard0Dvojnásobný dotek hvězd nabízí i letos již osmý ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky. Kromě těch nad Brnem si můžete užít opět v amfiteátru na Kraví hoře i ty z divadelního a hudebního světa. Přehlídka toho nejlepšího z produkce samotného divadla a pozoruhodných titulů, které do moravské metropole přivezou jeho spřátelené soubory z Prahy a jiných měst, odstartuje 16. června a potrvá až do konce července. Připraveny jsou novinky i osvědčené repertoárové hity. A z čeho můžete na Kraví hoře už v červnu například vybírat?