Jsme produktem Velkého třesku? Dozvíte se na hvězdárně

DSC01290Nebe poseté hvězdami či vodopád Perseid obrátily v létě naši pozornost od přízemních starostí. Co nového ve vesmíru, odpovídá ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Můžu jako laik identifikovat nějaký meteorit na zemském povrchu, třeba v přírodě? Určitě by to byl krásný suvenýr.
Poznat meteorit není jednoduché a definitivní jistotu máte až po důkladném rozboru. Teda ledaže by spadnul přímo před vámi. Což je jako výhra v loterii. Na první pohled vypadá jako černý, opálený kámen. Uvnitř může mít podobu „klasického" kamene anebo taky železa. Většinou nemá ostré hrany (byly opáleny během letu atmosférou), tedy pokud se rozpadl za letu nebo během pádu. Mnohem snadnější je ho koupit. Ale dobře se hledá třeba na poušti anebo ještě lépe v Antarktidě – když je na ledu nějaký černý kámen, musel spadnout z vesmíru. Takže tam jezdíte na sněžném skútru a sbíráte. Většina meteoritů v dnešních sbírkách jsou právě odtud.

Dušan Vitázek: Kde je ta víla?!

Foto Tino Kratochvil 14-2Charismatického herce Dušana Vitázka není nutné představovat. Jeho herecké výkony oceňují nejen diváci Městského divadla Brno, ne náhodou je dvojnásobným nositelem Ceny Thálie v oboru muzikál. Nyní ale nese na trh svoji kůži nikoliv jako postava v režii někoho jiného, ale sám za sebe. Zpěvák, muzikant a textař Dušan Vitázek vydává své sólové debutové album Kde.

Úvodní otázka nemůže znít jinak: Proč?
Začalo to jako mnoho věcí... u piva. Můj dobrý kamarád Oldřich Krůza mi řekl: „To není možný, jak ty působíš na lidi, když zpíváš nebo hraješ, prostě, pojď s tím ven a nahraj CD!" Konec citátu. To si ještě myslel, že vydám muzikálové hity, já už jsem však věděl, že chci víc. Nakopl mě ale bezvadně. Písně a texty jsem tvořil už dlouho, akorát jsem potřeboval popostrčit, abych si uvědomil, že s tím chci a můžu jít ven. Chtěl bych naplnit svou celoživotní touhu vyjadřovat se skrze vlastní hudbu a vlastní texty. Pomáhají mi i moji kolegové z Městského divadla Brno: Lukáš Janota - herec, zpěvák, a hudební producent a Jakub Uličník - herec, zpěvák, moderátor a manažer. Je to náš první společný projekt a dáváme do toho vše.

Jan Budař jako čtyřjediný muž. Seznamme se.

budařPočátkem září vyrazil Jan Budař na turné se svoji novou či přesněji staronovou koncertní show SEZNAMME SE, kterou na konci listopadu ukončí v Brně. Během večera se vtělí do čtyř rolí charismatických mužů, kteří se budou seznamovat s náhodnými divačkami z publika a přitom mluvit pravdu. Seznámit se můžete i vy!

Koncerty „Seznamme se" jste premiéroval v roce 2014. Co vás na nich tak baví, že jste se rozhodl s nimi opět vyrazit na turné? A bude to letošní turné něčím jiné?
To rozhodně! Koncerty SEZNAMME SE měly velký úspěch, a tak jsem si řekl, že se k nim ještě jednou vrátím. Navíc jsem se letos rozhodl, že je pojedu sám, jen s klavírem. Dlouho jsem se odhodlával, protože stát sám dvě hodiny na podiu je velká výzva. Musel jsem se do svých písní znovu ponořit a tak dlouho jsem každou z nich pečlivě studoval a hrál a mazlil se s ní, až jsem jim všem dal úplně nový rozměr. Zpívám je s větší a větší radostí a to je něco, co jsem jim myslím dlužil.

Brno žije Mezinárodním strojírenským veletrhem

msv-2016-msv2-210Brno je městem veletržním. Tento titul si zachovává již téměř šest dekád a velkou zásluhu na tom má právě i Mezinárodní strojírenský veletrh, který se poprvé uskutečnil v roce 1959. Brno se díky němu od té doby stává centrem středoevropského i světového strojírenství, kam přijíždí nejvýznamnější osobnosti z oboru.

Veletrhy Brno společně s městem Brnem přichází s projektem BRNO FAIR CITY, který má účastníkům veletrhu usnadnit přístup ke všemu, co město nabízí. Brňanům pak má připomenout dobu, kdy město strojírenským veletrhem žilo a bylo nabité ruchem a aktivitami.