Národní divadlo Brno nic nezastaví

Schránka01Koronavirus ovlivnil životy nás všech, ohromný zásah tak měl i na fungování divadel v České republice. Národní divadlo Brno pak není žádnou výjimkou. Již od března loňského roku se bohužel potýká s problémy. V srpnu a září situace vypadala nadějně, v říjnu se však všechny tři divadelní budovy – Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo i divadlo Reduta – opět uzavřely všem svým návštěvníkům. To ovšem neznamená, že své aktivity NdB zastavilo. I v době pandemie nadále zkouší Činohra, Balet i Opera nové inscenace, které prozatím schovává do pomyslného premiérového šuplíku. A na co se těšit, až se brány živé kultury znovu otevřou?

Vinnetou, hoši z foglarovek i rytíři se sejdou na Špilberku. Nakreslil je Gustav Krum

mumbNěco se mihlo na konci temné uličky. Vzápětí se přibližuje náčelník s pestrou čelenkou. Kdepak, teď už na nás míří kopí udatného rytíře. Listujeme starými skicami a napětím se nám tají dech. Jejich autorem je Gustav Krum (1924–2011), jehož dílo představí snad už brzy Muzeum města Brna na hradě Špilberku. O jeho ilustracích i o tradici výstav autorů tvořících pro děti a mládež jsme si povídali s kurátorem Robertem Janásem a ředitelem Muzea města Brna Pavlem Ciprianem. Ilustrace Gustava Kruma dovedou vtáhnout do dobrodružství. Čtenář při pohledu na ně doslova běží Stínadly, jindy zase vyráží spolu se skupinou Indiánů do boje. Známým hrdinům nejen z mayovek a foglarovek dal Gustav Krum jejich typickou vizuální podobu, pod kterou si je v českém prostředí vybaví snad každý. Přitom i jeho vlastní život by vydal na dobrodružný román. Zda se výstavu Gustav Krum: Ilustrace podaří otevřít, nebylo sice v době uzávěrky kvůli opatřením proti pandemii covid-19 vůbec jisté, ale snad ano.

Milan Lasica: Sny mám už jen ve spánku

klíště 11Patří k těm, které jako by se dělení federace nedotklo a hlavně v tuzemsku ho stále titulujeme přídomkem československý. Bez scénáristy, herce a komika Milana Lasicy (a jeho dlouholetého partnera Julia Satinského) by totiž v té naší „české" kultuře vznikla velká mezera. Přestože na počátku letošního roku oslavil osmdesátiny, na konec profesní kariéry rozhodně ještě nepomýšlí. V Bratislavě již po tři desetiletí také stojí v čele vlastní scény Štúdio L+S. Její partnerství s Divadlem Bolka Polívky však určitě není jediným důvodem, proč Milana Lasicu právě na jeho jevišti v Brně vídáme nejčastěji. „Bolek je sice sólista, ale jako partner je velmi inspirativní," říká Lasica.

Čím teď žije Muzeum Brněnska: Výstava panenek, hledání pokladu a sv. Anežka

Veverka Věrka INačerpejte inspiraci, kam se zajít podívat, až budou muzea a památky zase otevřené. Přinášíme vám zajímavosti z šesti poboček Muzea Brněnska: Vily Löw-Beer v Brně, Muzea ve Šlapanicích, Památníku Mohyla míru, Památníku písemnictví na Moravě, Muzea v Ivančicích a Podhoráckého muzea. Můžete si také zasoutěžit o volné vstupenky s platností do konce roku 2021!

Astronomové z Kraví hory: Vy jste naše hvězdy

hvezdNebudeme si nic nalhávat, jsme uprostřed virové vichřice. Chovejme se proto obezřetně, ale prosím, nepodléhejme trudnomyslnosti. Hvězdárna a planetárium Brno se snaží být místem pozitivní deviace, ze které vyzařuje dobrá nálada. Věříme v sílu lidství, v to, že tento svět formují chytří lidé – vědci a technici. Bez jejich důvtipu bychom nikdy nemohli číst ani tyto řádky.

Lucie Hlavinková: V knihách mám ráda tajemství

IMG 9509 1aVětší už nebudu, rozhodla se Lucie Hlavinková, a splnila si svůj dětský sen stát se spisovatelku. A to jak knih pro děti, tak pro dospělé. S průpravou vystudované historie a religionistiky na Masarykově univerzitě se nechává inspirovat skutečnými osobnostmi historie, první literární úspěch však zaznamenala v oblasti vědecko-fantastické literatury. V roce 2015 vyhrála literární soutěž Hledá se autor bestselleru nakladatelství Fragment se sci-fi povídkou Seance, v roce 2016 pak zvítězila v literární soutěži Albatrosu s příběhem pro děti Projekt pes - ten můj.