Vydejte se pod povrch a objevte krásu Světů ukrytých v kameni

mzm hlavníKrásu nejen kamenů vnímá každý z nás rozlišně. Někdo preferuje přírodní dokonalé krystaly, jinému imponuje jejich velikost, barva či tvar, další dává přednost spíše vylepšenému broušenému drahokamu. Výstava Moravského zemského muzea Světy ukryté v kameni se vás pokusí vtáhnout hlouběji pod povrch, nehodnotit jen vnější a na první pohled viditelnou skořápku.

Daniel Šmíd: Etiketa nepřipouští lež. Nebojte se odmítnout

Lenovo ThinkEvent2022 LowRes 00068Čeština má smysl pro humor. Zatímco na dvůr mezi slepice můžete v teplácích, na královském dvoře se bez etikety neobejdete. Jenže většina z nás se pohybuje mezi dvory. Co tedy platí, co dodržovat, jak se nesplést a vystříhat se nepříjemných faux paus? Lze však vyžadovat pravidla, když svoboda jedince se klade nade vše? „Sleduji, co je naše společnost ještě ochotna akceptovat. A pokud je to schopna přijmout, je to nová etiketa. Z běžného se časem stává norma," říká jeden z našich předních odborníků na etiketu Daniel Šmíd.

Muzeum Brněnska střeží historické poklady regionu

Clipboard01Památník Mohyla míru, vila Löw-Beer v Brně, Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě, Podhorácké muzeum v Předklášteří, Muzeum ve Šlapanicích a Muzeum v Ivančicích. Těchto šest poboček sdružuje příspěvková organizace Jihomoravského kraje Muzeum Brněnska. Přestože působí pod společnou hlavičkou, každá z nich je jedinečná. Svým zaměřením, expozicí, výstavami i četnými doprovodnými programy. Jedinečnost poboček je dána i místy, kde sídlí. Návštěvníci je najdou v klášterních areálech se staletou historií, na bitevním poli proslulého vojenského střetu tří císařů či v honosné secesní vile, ve které před druhou světovou válkou bydlela jedna z nejvýznamnějších podnikatelských dynastií té doby.

Barbora Seidlová, Daniela Zbytovská, Nikola Zbytovská: Ze stejného místa si každý přiveze jiný zážitek

DSCF9841 1Cestování – to vás nechává beze slova. Až pak vás přemění na vypravěče. Citát jednoho z nejvýznamnějších arabských cestovatelů a kartografů středověku by si možná mohly jako motto zvolit i tři divadelnice a přítelkyně. Barbora Seidlová a Daniela Zbytovská se svojí dcerou Nikolou vytvořily originální divadelní soubor MALÉhRY, jehož inscenace však nejsou určitě pouze pro ženy. Kromě toho mají na kontě tři dětské knížky a nově také knihu pro dospělé Zápisky z cest, který pokřtily na sklonku loňského roku ve foyer Divadla Bolka Polívky. Proto jsme si záměrně pro začátek nového 2024, který takřka všichni symbolicky vnímáme vždy také jako start další cesty k nepoznaným obzorům a objevům, povídaly právě o cestování a poznávání. Nakonec vše dopadlo sice jinak, než jsme předpokládaly, ale...

Muzeum města Brna nikdy nespí!

0Co plánuje Muzeum města Brna v zimní sezóně? Většina památek a turistických cílů se ukládá k zimnímu spánku. Naproti tomu Muzeum města Brna se svými objekty hradem Špilberkem a vilou Tugendhat zůstává otevřené 7 dní v týdnu a láká na výstavy, prohlídkové okruhy a nejrůznější akce i v chladných měsících. Přípravy na adventní čas i akce na rok 2024 jsou v plném proudu.

Dva režimy, dva druhy. Orloj vydává vánoční kuličky

Vločka 1Také letos ozvláštní předvánoční čas v Brně limitovaná edice skleněnek z orloje na náměstí Svobody. Připraveny jsou dvě limitované série, každou stroj nabízí v odlišném rytmu.