Zahrádkáři by mohli v roce 2024 obdržet dotaci

zahradyV roce 2022 podepsali zástupci města a Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Brno-město memorandum o spolupráci. Jednou z forem podpory jsou také individuální dotace. 

Masarykova univerzita pořádá adventní knižní jarmark a literární festival Knihy v Brně

knihyNakladatelství Munipress jako součást Kulturního centra Masarykovy univerzity ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Knihovnou Jiřího Mahena pořádá adventní knižní jarmark a literární festival Knihy v Brně. Knižní jarmark doplní doprovodný program pro dospělé i děti v podobě besed, workshopů, autogramiád i autorských čtení a křtů nových titulů.

Divadlo MALÉhRY vydává novou knihu Zápisky z cest

šal obalkaPo třech dětských pohádkových knihách přicházejí herečky Divadla MALÉhRY, jehož domovskou scénou je Divadlo Bolka Polívky, s první knihou pro dospělé pod názvem Zápisky z cest. Autorkou textů je Daniela Zbytovská, na realizaci knihy se podílely Barbora Seidlová a Nikola Zbytovská. Nebojte se, nejedná se o průvodce po pamětihodnostech! To přenechávají autorky podle svých slov způsobilejším. Ale tři ženy na cestách, to už s sebou nese spoustu zábavných historek, úsměvů, povzdechů i zamyšlení.

Brněnské letiště překročilo rekordní milník odbavených cestujících

letištěLETIŠTĚ BRNO a.s. poprvé překonalo historický milník, kdy během prvních deseti měsíců letošního roku odbavilo přes 664 tisíc cestujících. Tím překonalo doposud rekordní rok 2011, ve kterém bylo za celý rok odbaveno 558 tisíc cestujících. K vydatným měsícům se řadily zejména ty prázdninové, kdy v období od začátku června do konce září bylo odbaveno přes půl milionu cestujících, což je 47% nárůst oproti loňskému roku a 34% nárůst oproti předcovidovému roku 2019. Mezi nejoblíbenější destinace se zařadil tradičně Londýn a následovaly Antalya, Burgas nebo letoviska Marsa Alam a Hurghada v Egyptě.

Odborníci varují: Když chybí železo, srdce trpí

web IMG 3276Více než sto tisícům Čechů, kteří se léčí se srdečním selháním, by pomohlo doplnění zásobního železa. Nedostatkem tohoto minerálu totiž dle kardiologů trpí až polovina lidí, kteří se u nich se srdcem léčí. Když lékaři železo doplní, zvýší se kvalita života pacientů a ti nemusí tak často do nemocnice – to dokazují i nejnovější odborné studie. Kardiologové apelují na samotné pacienty, aby si nechali udělat vyšetření krve, které ukáže, jak na tom se zásobami jsou. Typickým projevem nedostatku železa je velká únava, nevýkonnost, dušnost, celková slabost či bušení srdce. Specialisté na srdce to připomínají v rámci Dne nedostatku železa, který připadá na 26. listopadu.

Multimediální den na Fakultě sociálních studií MU prozradí, jak se dělá prezident

multiV pátek 24. listopadu se uskuteční pro zájemce o společenské a mediální dění Multimediální den, který na Fakultě sociálních studií MU pořádá tamní katedra mediálních studií a žurnalistiky. Téma letošního 15. ročníku akce shrnuje podtitul Jak se dělá prezident. Diskutovat se bude především o roli novinářů a novinářek v uplynulých prezidentských volbách, PR prezidenta i potřebných dovednostech fotoreportérů a fotoreportérek. Hosty budou např. komentátor Jindřich Šídlo, novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová nebo grafik Tomáš Břínek známý jako TMBK.

První české dítě „ze zkumavky" se narodilo před 41 lety

mimiPřed jednačtyřiceti lety hrdinský čin, dnes běžná součást medicíny. Od 4. listopadu 1982, kdy v porodnici na Obilním trhu FN Brno přišlo na svět první české dítě „ze zkumavky", došlo v oboru reprodukční medicíny ke značnému pokroku. Asistovaná reprodukce (IVF) pomáhá každý rok s početím tisícům párů.

Brněnské Vánoce 2023 budou barevné a hravé

vánoceJeště více gastronomie, ještě více hudby! To hlásí zimní festival Brněnské Vánoce. A hlásí také, že jsou to 2. nejlepší Vánoce na světě. Hned po těch vašich doma. Skvělé jídlo a pití, bohatý kulturní program a přitom lokální a útulná atmosféra na 4 náměstích, 1 nádvoří a několika  dvorcích vás čeká od 24. listopadu až do 23. prosince.


„Brněnské Vánoce jsou fenoménem, který láká do centra Brna nejen turisty, ale především je místem setkávání nás všech Brňanů. Tak jako tyto svátky spojují rodiny, propojují Brněnské Vánoce postupně i celé Brno. Kromě organizátorů TIC BRNO a Brna-střed se do jednotlivých aktivit totiž zapojují i další instituce, jako například letos Fakulta architektury VUT se svými architektonickými betlémy nebo Hvězdárna a planetárium Brno se Svátkem světla," řekla Markéta Vaňková, primátorka města Brna. Svátek světla se bude slavit v předvečer zimního slunovratu, dne, kdy Slunce umírá a svět se nakrátko ocitá bez ochrany před zlem, tedy 21. prosince na Kraví hoře. Světelnou audioinstalaci, jakýsi ochranný štít nad Brnem, připravuje Hvězdárna a planetárium Brno a studio VISUALOVE.

Brněnské Vánoce jsou hlavní událostí zimní sezóny a svou délkou a rozsahem nemají v Brně obdoby. „Máme v Brně moderní festival, který zachovává lokální specifika a tradice. Spolupracujeme na něm proto s místními dodavateli, gastropodniky, umělci i dalšími institucemi," uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO a k novinkám dodala: „Velký důraz klademe na kvalitní gastronomii. Navázali jsme na náš dlouholetý projekt Gourmet Brno a s podniky přišli s konceptem Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice. V netradičním duchu se vám otevře také několik dvorků v centru. Jako každý rok nebude chybět ani nový vizuální styl, tentokrát hravý a barevný, který si užijete navíc v rozšířené realitě! Komunikační kampaň Brněnských Vánoc směřuje nejen do České republiky, ale také do zahraničí. Brno si už několik let buduje silnou pozici prvotřídní evropské vánoční destinace."

Vánoční strom s příběhem

Přípravy na adventní období začnou tradičně převozem vánočního stromu z Bílovic nad Svitavou na náměstí Svobody. Jedli bělokorou, která vyrostla do výšky 18 metrů a při usazení bude čnít 16 metrů nad náměstí, můžete přijít vyprovodit na její cestě ve čtvrtek 16. listopadu od 16.00 k Myslivně Lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou.

Právě v bílovickém polesí se začal psát již 99 let starý příběh vánočního stromu na náměstí Svobody, který byl v roce 1924 prvním veřejným vánočním stromem u nás a pravděpodobně ve střední Evropě. Dodnes se přiváží přímo z okolních lesů a daruje jej Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Po celý advent pod ním najdete pokladničku Českého červeného kříže na pomoc dětem, právě jim totiž strom pomáhá od doby zakladatele této tradice, spisovatele Rudolfa Těsnohlídka.

Vyzdobený bude nejen strom, ale i ulice a náměstí. S instalací vánočního osvětlení začaly Technické sítě Brno již na konci října, hotovo by mělo být do poloviny listopadu. „Čtvrt miliónu světýlek a tři kilometry světelných řetězů, ale také světelné ozdoby vyrobené z recyklovaných PET lahví. To je stručně vánoční strom na náměstí Svobody, jehož výzdobu, stejně jako výzdobu stromu na nádvoří Nové radnice a před Mahenovým divadlem, zajišťují Technické sítě Brno", uvedl Miroslav Sečkář, ekonomický ředitel Technických sítí Brno. „Naše společnost chystá i sváteční výzdobu v ulicích centra Brna a také stavbu, připojení a výzdobu dřevěných vánočních stánků. Těch bude letos celkem 68 na náměstí Svobody a 8 na Dominikánském náměstí. Za pozornost stojí, že díky LED technologiím je světelná výzdoba maximálně úsporná, takže například celodenní svícení vánočního stromu na náměstí Svobody vyjde jen na 270 Kč."

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody a oficiální zahájení Brněnských Vánoc proběhne 24. listopadu v 17.00 za přítomnosti čelních představitelů města a Biskupství brněnského.

Gurmánské nádvoří, otevřené dvorky i výlohy plné designu

Centrem všeho gurmánského dění budou Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice. Originální nabídku i doprovodný program si připravuje 9 podniků z gastronomického průvodce Gourmet Brno. Ochutnáte zde tedy to nejlepší z brněnských podniků. Vyzkoušet budete moct například teplou vánoční sangriu od JustWine, lokše na slano i sladko od EGGO Break Feast bistro, Vídní inspirované svařáky i jídlo od Kšeft wine-bar, neodolatelné bagely od Soul bistro, pečené marshmallow a Turbomošt, sladké a slané dezerty z dílny Božského kopečku, různé sušenky, jablka v županu nebo horkou čokoládu z Café Momenta, ústřice se šumivými víny z vánočního baru Klára Bára Wine Café, anebo třeba kimchi zelňačku z Večerky Brno. Podniky také chystají speciální tematické dny, takže se sem můžete vracet každý týden.

Program pro děti nabídne zbrusu nová Vánoční vesnička, která vyroste v sousedním dvorku na Staré radnici. Tvoří ji vánoční stánky v dětské velikosti, aktivity a workshopy zde připraví například Zoo Brno, VIDA! science centrum, Moravská galerie v Brně a VESNA – ženský vzdělávací spolek. Pojďte si hrát na Vánoce!

Romantické prostředí pod vánočně vyzdobenou věží Staré radnice zkrášlí také světelná instalace Vánoce nad Draka. Díky intervenci studia NAHAKU si brněnský drak na svoje první Vánoce oblékne svetr, radostí z přicházejících svátků bude chrlit plameny a netrpělivě čekat ve své sluji.

O pár domů dál na Radnické 2 se otevřou další Vánoce na dvorku. TIC BRNO společně s kavárnou Mitte zde nabídne speciální program pro dospělé i rodiny s dětmi. Poslechnete si zde živé čtení, dáte si něco dobrého nebo jen tak posedíte, postojíte v klidu. Vstup na dvůr je přes kavárnu Mitte nebo Galerii TIC, takže navrch můžete navštívit výstavu nebo zdejší kino.

Posledním dvorkem, kde se představí netradiční podívaná, bude Dům pánů z Kunštátu. Najdete zde Architektonický betlém, který vytvořili studenti Fakulty architektury VUT pod vedením architektek Kristýny Smržové a Kristiny Richter Adamson a architektů Michala Palaščáka a děkana fakulty Radka Suchánka. Tato prostorová kompozice umožní intimní zastavení mezi, uvnitř nebo vně architektonicky zpracovaného prostoru. Studenti Fakulty architektury připravují také dva další "archibetlémy" - Chybějící Ježíšek je název betlému, který bude umístěn v Tyršových sadech, Přírodní betlém najdete pod velkým stromem před Janáčkovým divadlem.

Přímo v ulicích narazíte také na netradiční výstavu s názvem WINDOW POP CITY, věnovanou (ne)všední identitě města. Výstava, kterou najdete ve 4 výlohách infocenter TIC BRNO, představuje, jak by mohl vypadat městský mobiliář pro Brno. Jak může vypadat brněnská lavička, odpadkový koš, dlažba, zábradlí nebo třeba lampa veřejného osvětlení prezentují designéři ze studia POSTROP vycházející z nápadů a návrhů studentů středních a vysokých škol.

„Brněnské Vánoce nadále rostou a rozšiřují se do dalších zajímavých lokací. Pojďte s námi objevovat zajímavá brněnská zákoutí, která vás přivítají s otevřenou náručí a dovolí vám užít si klidné adventní chvíle mimo samotné vánoční trhy. Oživování více i méně zapadlých částí centra je iniciativou, kterou chceme rozvíjet nabídku vánočního města a nabídnout to pravé adventní rozjímání v kulisách slavnostně vyzdobeného města. Je to jako bychom postupně rozsvěceli další a další světla na mapě. Návštěvníci trhů se pak budou moci nechat překvapit skoro na každém kroku," shrnuje Janulíková.

Vizuální zážitky hrají prim

Letos se bude opravdu na co dívat. Barevný a hravý vizuální styl Brněnských Vánoc navrhla Vendula Pucharová Kramářová ve spolupráci s kreativní agenturou Aetna. „Vendula vystudovala brněnskou FaVU a její tvorba se inspiruje hlavně přírodou a folklorními motivy. Ve vzoru se objevují rozkrojená jablka, pomeranče, perníky i další cukroví uspořádané okolo centrálního kapra nebo vánočky. Tento originální "artwork" dostává zároveň použitými výtvarnými motivy do popředí gastronomickou stránku svátků," vysvětluje Michal Rožek, dlouholetý idea maker agentury.

Tyto vzory se objeví nejen na tradičních suvenýrech (čokolády, mentolky, přívěsky, plecháčky, plátěnky), ale i v ulicích města na plakátech. A právě do ulic Brna musíte vyrazit, abyste objevili další vizuální zážitek – rozšířenou realitu. Stačí od 17. listopadu najít v centru plakát s QR kódem a po jeho načtení se vám zobrazí zábavné animace doprovázené speciálními hudebními znělkami.

Brněnské Vánoce mají historicky poprvé svou vlastní hudební znělku, a to hned v několika hudebních stylech. Jejími autory jsou Tomáš Kelar z kultovní brněnské skupiny Midi Lidi a umělecký ředitel hudebního festivalu POP MESSE a hudebník, producent a multimediální umělec Ondřej Mikula.

Poznejte vánoční Brno

Při korzování městem nevynechejte ani 4 centrální náměstí. Každé jiné a každé se svou specifickou atmosférou. Na tepajícím náměstí Svobody kromě vánočního stromu najdete zimní bar, designovou konzumační zónu na kašně a projíždějící vánoční tramvaj. Slibuje také ještě více programu – každý den zde od 15:00 zazní pořady pro děti nebo zahrají a zazpívají samy děti, od 17:00 a 19:00 vás čekají dva koncerty, a večer uzavřou hudební mixy vytvořené speciálně pro toto místo. Každou sobotu bude navíc jeden koncert věnován folklorním uskupením – tato aktivita Kanceláře pro Brno město hudby UNESCO si klade za cíl seznamovat s lokální bohatou hudební amatérskou scénou a příští rok bude věnován právě folklóru.

Denně ožije kulturním programem také Zelný trh, který ve svých více než 100 stáncích nabízí tradiční a řemeslné výrobky. Na klidnější Dominikánské náměstí se vydejte obdivovat obrovský dřevěný Halouzkův betlém se sochami v životní velikosti. V sobotu 2. 12. se zde můžete setkat přímo s jeho autorem a zúčastnit se workshopu vyřezávání a komentované prohlídky betlému. Vyzdobeno bude i Moravské náměstí, u Jošta najdete dětský kolotoč a kruhový bar. Do nově zrekonstruovaného parku se vrátí velké vyhlídkové kolo a poprvé i kluziště. Část stánků na Moraváku bude věnována dobročinným organizacím.

„Tyto i další tipy, kam o adventu zamířit, najdete na webových stránkách a v mobilní aplikaci Brněnské Vánoce. Zveřejněn tam je jak každodenní program a prodejci na jednotlivých náměstích, tak mapa se všemi místy, která stojí za návštěvu. Takže už se nikde neztratíte. V aplikaci navíc připravujeme aktuality, a časem také různé slevy, tak neváhejte s jejím stažením," říká Janulíková a dodává: „Pro ty, kteří však nemají vánočního toulání po Brně stále dost, chystáme taky Autentické prohlídky s průvodcem s duchovními i jinými tématy."

Kousek Brna si můžete taky vzít z trhů s sebou. Tradiční stánkový prodej doplňuje TIC BRNO svými originálními a lokálními výrobky. Kromě speciálních fosforeskujících kuliček z orloje, si můžete odnést třeba svícny v podobě tří brněnských ikon, ručně vyráběné baňky, nebo zcela novou kolekci hrnků a sklenic Bruna!, která bude každý rok doplňována o nové kousky. Vše najdete na stránce www.darkyzbrna.cz.

Brněnské Vánoce se konají pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Mediálními partnery jsou Rádio Krokodýl a Český rozhlas Brno, Rádio Krokodýl je také generálním partnerem zahájení Brněnských Vánoc. Hlavním partnerem rozšířené reality Brněnských Vánoc je Brno Expat Centre.

Brněnské Vánoce 2023
24. 11. – 23. 12.
www.brnenskevanoce.cz

(TIC BRNO, foto: Petr Pospíchal)