Nelegální agentury práce skrytě vykořisťují zaměstnance. Jak je poznat?

foto APPSNulové nemocenské dávky v případě nemoci či úrazu, žádný nárok na dovolenou, dluhy na zdravotním a sociálním pojištění a často i hrozba pokut – to je jen zlomek problémů, kterým čelí zaměstnanci, když přijmou práci přes nelegální agenturu. I přesto podíl takovýchto lidí roste. Dle statistik Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS) se jejich počet od roku 2016 dokonce zdvojnásobil. Pomoci by sice mohly přísnější kontroly a postihy, které agenturám i firmám působícím v tzv. šedé zóně hrozí, praxe však ukazuje, že důležitá je i osvěta mezi zaměstnanci.

Kohoutovický aquapark chrání přírodu. Nová technologie šetří miliony litrů vody ročně

Úspory 3Společnost STAREZ - SPORT, a.s., spustila v Aquaparku Kohoutovice unikátní technologii na recyklaci bazénové vody. Díky chytrému využití již jednou použité vody šetří nejen miliony litrů, ale také výrazně snižuje spotřebu energie potřebné na její ohřev. Tím aktivně přispívá k ochraně životního prostředí a ukazuje, že i sportovní zařízení mohou být ohleduplná k přírodě.

Od začátku roku běžel systém ve zkušebním provozu, po schválení Krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje přechází do plného provozu. V praxi to znamená, že z každodenní povinné výměny 50 až 60 m³ vody podle hygienických předpisů se v průměru znovu využije až 80 %, tedy přibližně 48 m³.

„Už po několika měsících provozu vidíme jasné výsledky. Ušetřili jsme přes pět tisíc kubíků vody a více než 1 500 GJ tepla. Pokud se trend udrží, investice se vrátí během dvou let, což považujeme za mimořádně úspěšné," uvádí Martin Mikš, generální ředitel společnosti STAREZ - SPORT, a.s.

Pořizovací náklady na recyklační technologii činily necelých 5 milionů Kč bez DPH. Roční provozní náklady se odhadují na 150 000 Kč. Za první čtyři měsíce provozu se podařilo uspořit přibližně 1 milion Kč.

„Dlouhodobě sledujeme, kde můžeme snižovat provozní náklady a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Výměna a ohřátí bazénové vody byly dosud značně ztrátové – denně jsme museli vypustit desítky kubíků vody. Díky nové technologii dokážeme většinu objemu znovu využít, což je zlomový krok v efektivitě provozu aquaparku," doplňuje Mikš.

Jak systém funguje

Celý technologický proces začíná výměnou vody v bazénech. Tato voda se nejčastěji používá k vyprání pískových filtrů, které slouží k zachytávání nečistot a celkovému čištění bazénové vody. Filtry se touto vodou properou, aby se obnovila jejich čistící funkce, a použitá voda se akumuluje v nádrži. Z této nádrže si vodu bere recyklační linka, která skrze několik čistících procesů vodu přefiltruje a zbavenou všech nečistot ji vrací zpět do bazénových okruhů v požadované kvalitě.

Význam pro budoucnost

V současnosti funguje recyklace prací vody pouze na několika málo místech v republice. Společnost STAREZ - SPORT, a.s., je tedy jedním z průkopníků, kteří tuto technologii úspěšně uvedli do provozu. Díky pozitivním výsledkům v Aquaparku Kohoutovice nyní společnost vybírá další městské provozy, kde by se technologie mohla uplatnit.

 

Jak Brno vnímají jeho obyvatelé a jak zbytek republiky, zjistily dva výzkumy

brnoCo si o Brně myslí v Praze, je všeobecně známo, ale co si o něm myslí ve Varech, v Třeboni nebo v Horní Lhotě? A hlavně – jak Brno hodnotí lidé, kteří v něm žijí? Na obě otázky městu odpovídají dva výzkumy veřejného mínění, pořádané pravidelně v rozmezí několika let. Co ukazují letošní výsledky?

Konec školního roku byl na Nové radnici s nádechem staletých tradic

tovaryšV historických prostorách brněnské Nové radnice konal již desátý ročník slavnostního Pasování tovaryšů, který organizuje Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy. Do stavu tovaryšského bylo 25. června pasováno více než 60 absolventů řemeslných oborů kominík, čalouník a mechanik plynových zařízení.