Moravská zemská knihovna má i svoji galerii

MZK GalerieMZKMoravská zemská knihovna není jen paměťovou institucí, která plní knihovnicko-informační funkci. Podílí se i na společenském životě města Brna, mimo jiné také tím, že pořádá celou řadu kulturních i vzdělávacích akcí pro veřejnost. Součástí provozu knihovny je i Galerie MZK. Její prostory v přízemí knihovny slouží k prezentaci fondů knihovny prostřednictvím tematických výstav, jako byly v minulých letech například Bible česká ve fondu MZK) či O cestách a putováních, nebo k prezentaci výstav vzniklých ve spolupráci s domácími i zahraničními institucemi nebo umělci (Česká literatura v překladu 1998–2016 či Andrew Lass). A v neposlední řadě poskytuje prostor výstavám věnovaným osobnostem města Brna (cyklus Oči Brna). Na podzim se můžete těšit na autorskou výstavu Mezi námi (Stanislava Benešová, David Kolovratník a Václav Kostohryz) a na výstavu fotografií Andrewa Lasse. V zimních měsících 2017/2018 bude prostor galerie patřit literatuře Jiřího Sumína.

Velonet: červená novinka pro cyklisty

velonetTěm, kteří se pohybují v centru města, nemohlo uniknout, že se na různých místech začaly objevovat stojany se zářivě červenými koly. Jde o nový bikesharingový projekt, tedy o možnost zapůjčit si kolo na určitý časový úsek, využít ho k přepravě a pak jej zanechat v jakémkoliv jiném Velonet stojanu, aby jej mohl využít zase někdo jiný. Brňané, kteří nevlastní auto ani kolo, mají tak kromě MHD další, zdravější možnost, jak se pohybovat po silnicích města.

Nechte se pozvat na (ba)letní koktejl Národního divadla pod širým nebem

Balet NdB LBK Foto Jakub Jíra 2BALET NDB OPEN AIR. To je unikátní baletní koktejl, který soubor Národního divadlo Brno namíchal na začátek září na Biskupský dvůr Moravského zemského muzea. Špičkoví tanečníci NdB budou pod širým nebem v historii divadla vystupovat vůbec poprvé. Na své si přijde každý, ať jde o vkus či věk. Představení, které můžete vidět každý večer až do 5. září, není klasickou baletní inscenací, ale mixem (neo)klasického baletu, moderního baletu a současných tanečních trendů.

Experimenty vědců v Brně daly naději pacientům s Huntingtonovou nemocí

8923531Tým vědců v čele s Janem Chrastinou a Romanem Liščákem koncem minulého týdne ukončil na půdě brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity dvoutýdenní experimenty, které se do budoucna mohou stát nadějí pro pacienty s Huntingtonovou chorobou. Podle odborníků byly experimenty úspěšné, jejich další testování bude pokračovat na podzim.