Brno odešle Správě železnic připomínky ke studii proveditelnosti vysokorychlostní tratě z Prahy do Břeclavi

Správa železnic zadala zpracování studie proveditelnosti k projektu výstavby vysokorychlostní tratě z Prahy do Břeclavi. Ta by měla vést přes Brno a z tohoto důvodu město uplatní připomínky k poslednímu výstupu této studie. 

„Město Brno vnímá projekt výstavby vysokorychlostních tratí pozitivně. Díky modernizaci stávajících železnic a uzlů a výstavbě nových tratí se navýší počet spojů a ty se zrychlí. Důsledkem bude zkrácení doby, po kterou budou lidé cestovat, což je předpokladem pro zkvalitnění a zvýšení dostupnosti města a jeho metropolitní oblasti. Preference veřejné hromadné dopravy je pro rozvoj Brna a jeho okolí důležitá. Město bude nadále požadovat, aby všechny vlaky zastavovaly na novém hlavním nádraží," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pomoc se životopisem, poradenství i tréninková místa. Magistrát podpoří lidi v nezaměstnanosti

Lidé nad 50 let, zdravotně znevýhodnění, opakovaně nezaměstnaní, ale také lidé, kteří práci ztratili v důsledku vládních opatření proti šíření nemoci covid-19. Těm všem pomůže vrátit se zpět do pracovního procesu nový projekt. Město na něj získalo od státu dotaci ve výši 5,7 milionu korun, podílet se bude jen cca 300 tisíci.

Tradiční sbírka Koláč pro hospic bude 7. října 2020

Ve středu 7. října 2020 pořádá Diecézní charita Brno tradiční sbírku a osvětovou akci Koláč pro hospic. Na webu www.kolacprohospic.cz  a ve stanech po Jihomoravském kraji a v části Vysočiny Charita veřejnosti nabídne informace o domácí neboli mobilní hospicové péči. Domácí hospicová péče pomáhá nevyléčitelně nemocným strávit poslední okamžiky s blízkými lidmi a v prostředí, kde prožili celý život. Zájemci mohou podpořit rozvoj domácí hospicové péče darem (doporučená výše daru je 40 korun) do charitní kasičky, za který Charita dárce odmění lahodným koláčem. Sbírku v letošním roce mediálně podporuje i vítězka televizní soutěže Peče celá země Petra Burianová.

Rozpočet města na rok 2021: snížení provozních výdajů i odměn funkcionářů o 5 %

Město Brno již letos přijde skoro o dvě miliardy a totéž se očekává v příštím roce, kdy by mělo dojít k odhadovanému výpadku jeden a půl miliardy korun. Důvodem je aktuální i predikované snížení klíčových daňových příjmů, ale i další následky koronavirové pandemie a s ní souvisejících restrikcí.

„Jedná se o ještě větší ekonomický propad, než jaký nastal během ekonomické krize v letech 2008–2013. Vzhledem k tomu, že se již připravuje rozpočet města na příští rok, musíme do tohoto klíčového dokumentu situaci promítnout," řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a představila základní principy: „Pro nás jsou prioritou investice, které nechceme zásadně omezovat, proto se zaměříme na úspory v běžných výdajích města a městských částí. Plánujeme snížit odměny volených funkcionářů a v nejvyšších orgánech všech městských společností, budeme také připravovat prodej zbytného nemovitého majetku."

Strážníci dohlédnou na klid v době voleb, budou k dispozici volebním komisím

Mimořádná opatření spojená s pandemií koronaviru nijak neovlivní tradiční nasazení městské policie po dobu konání krajských a senátních voleb. Speciálně vyčlenila sto dvacet strážníků, kteří dohlédnou na důstojný průběh hlasování.

V pátek i v sobotu se strážníci preventivně zaměří na okolí škol, školek i dalších volebních objektů. Půjde o desítky míst, v jejichž blízkosti se budou pěší hlídky i autohlídky pohybovat několikrát denně. Zaměří se na dodržování veřejného pořádku, v případě složitější situace v dopravě usměrní provoz a všímat si budou i dodržování pravidel stanovených zákonem o volbách.

Plicní lékaři v Jihomoravském kraji otevírají své ambulance. Snaží se najít vzácné onemocnění

Lidé z Jihomoravského kraje si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí čtyři ambulance. Zájemci o vyšetření by si ale vzhledem ke koronavirové pandemii měli telefonicky ověřit, jestli se provoz ordinace nezměnil. V loňském roce lékaři potvrdili IPF jednomu pacientovi. U 14 dalších objevili jiné plicní nemoci, jako jsou například astma či chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Všechny brněnské domovy pro seniory a Centrum sociálních služeb budou mít vlastní rychlotesty na koronavirus. Jde o unikát

Všech jedenáct Brnem zřizovaných domovů pro seniory a městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb budou mít možnost za velmi příznivých podmínek přímo ve svých budovách operativně testovat veškerý personál a dle potřeby i klienty na koronavirus SARS-CoV-2.

Nový systém vjezdů: Pěší zóna se zklidnila, odpoledne je tu o polovinu méně aut

Méně vydaných oprávnění a rozdělení centra do více podoblastí. Dvě faktické změny, které nastaly k 1. září a které lze po prvních dnech fungování hodnotit jako efektivní. Na pěší zóně se podařilo docílit snížení počtu aut řádově o desítky procent.

Aplikace DPMBinfo má nové vychytávky, podnik je představí v infostánku při speciální akci

Mobilní aplikace DPMB info už čtvrtým rokem pomáhá cestujícím získat maximum informací o aktuální situaci v provozu MHD v Brně. Vedle vyhledávání spojů, zobrazování aktuální polohy vozů či informacích o mimořádných událostech nově nabízí i možnost nákupu jízdenky, zobrazení panelu s odjezdy ze zastávky nebo při vyhledání aktuálního odjezdu možnost zobrazení vozu přímo na mapě. Dopravní podnik na 22.-24. září 2020 připravuje akci, při které bude zájemce o funkcích aplikace informovat.

Dekorační osvětlení v centru se dočká obnovy

Centrum města oživí nové světelné girlandy. Ty stávající napodobují osvětlení ze 70. let, o vzhledu nových rozhodne soutěž. Její výsledky by měly být předloženy do konce letošního roku. Modernizace vyjde na cca 4,5 milionu korun.

„Počátky slavnostního osvětlení ulic v historickém centru sahají do roku 1959, kdy se v Brně konal první mezinárodních strojírenský veletrh a město se chtělo vystavovatelům ukázat v tom nejlepším světle, přeneseně i doslova. K renovaci osvětlení došlo před 13 lety. Od té doby nezměnilo uliční slavnostní osvětlení svoji podobu a je na něm samozřejmě vidět i stáří," vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.