V zoo vznikne nová expozice

V brněnské zoologické zahradě vznikne nová expozcie živočichů obývajících subtropy. Ta nahradí původně plánovaný výběh pro šimpanze. Tak, jak byla expozice navržená, již neodpovídá dnešním podmínkám pro chov těchto primátů. Po otevření bude Zoo Brno chovat některé druhy, které nebyly na Mniší hoře dosud k vidění.

Soutěž MUNISS 2024 zná své finalisty

Projekt, který zapojuje do rozvoje Brna kreativní a talentované studenty. Tím je meziuniverzitní soutěž MUNISS, kdy týmy zpracovávají návrhy na městem zadané téma a prezentují je před odbornou porotou. Letošního ročníku se zúčastnilo 17 studentů, kteří vytvořili 3 týmy.

Brno iD slaví narozeniny. Za sebou má mimořádně úspěšný rok

Sedmé narozeniny oslavil e-shop městských služeb Brno iD, díky kterému mohou lidé na jednom místě online pohodlně zaplatit za odpad, šalinkartu nebo si koupit vstupné na některé ze sportovišť či do zoologické zahrady. V loňském roce lidé prostřednictvím Brno iD uhradili rekordních 1,1 mld korun.

Pomůže k dostupnějšímu bydlení v Brně spolupráce města a soukromého sektoru?

Poptávka po vlastním bydlení v Brně dlouhodobě převyšuje nabídku. Město proto hledá i alternativní cesty, jak bytovou výstavbu podpořit. Jednou z nich je spolupráce se soukromým sektorem (tzv. PPP projekty). Potenciální zájemce zve nyní město na předběžné tržní konzultace, z nichž vzejdou podmínky koncesního řízení týkajícího se budoucího bydlení v lokalitě Západní brána.

Opilá řidička způsobila hned několik nehod

Dvěma autům a jednomu stromu se údajně nedokázala vyhnout osmatřicetiletá řidička. Kvůli její neutěšené jízdě zavolal jeden z kolemjdoucích na linku 156, kde dopravní nehody popsal. Vyjádřil také přesvědčení, že žena musí být pod vlivem drog nebo alkoholu. Obojí se vzápětí potvrdilo.

Více ženských startupů! Agentura JIC startuje program pro studentky univerzit z Brna

Do 18. února se mohou zejména studentky magisterských a doktorských oborů brněnských univerzit hlásit do rozvojového programu Empower, který otevírá inovační agentura JIC. S podporou expertek JICu získají potřebné sebevědomí a schopnosti, které jim pomohou uspět se svými znalostmi ve startupovém prostředí. Program je rozdělen do šesti bloků, startuje v kreativním hubu KUMST 7. března a trvá přibližně tři měsíce.

Atraktivnější tělesná výchova: na trenéry ve školách půjde více než 730 tisíc korun

Projekt organizovaný Trenéry ve škole, z. s., získá na svoji činnost od února do června 383 000 korun. „Díky spolku Trenéři ve škole, z. s., se zatraktivňují hodiny tělesné výchovy, při nichž si děti zkouší řadu sportů společně s kvalifikovanými trenéry. Aktivity se navíc pravidelně střídají. Z dotace se zaplatí odměny trenérům, koordinátorovi programu i administrativní náležitosti," popsal radní pro oblast sportu Tomáš Aberl. Zapojit se mají děti od prvního po třetí ročník na ZŠ Horní, ZŠ Vejrostova, ZŠ Sirotkova a ZŠ Pastviny. Celkově tak půjde o 32 tříd.

Nový výzkum odhalí skrytá zdravotní rizika z předmětů každodenní potřeby

Endokrinní disruptory (ED) jsou chemické látky, které jsou obsaženy v produktech denní potřeby a mohou narušovat a poškozovat lidský hormonální systém. Proto centrum RECETOX Masarykovy univerzity vstoupilo do evropského výzkumného projektu ENDOMIX, koordinovaného Helmholtzovým centrem pro výzkum životního prostředí (UFZ) v Německu. Projekt byl oficiálně zahájen 1. ledna a jeho hlavním cílem je poskytnout komplexní informace o tom, jak expozice těmto látkám ovlivňují lidské zdraví a zároveň přinést doporučení, jak se těmto chemikáliím v co nejvyšší míře vyvarovat a minimalizovat tak zdravotní rizika.

TSB obnovují na 800 stožárů ročně

Kromě postupné instalace dalších moderních a úsporných LED svítidel společnost Technické sítě Brno (TSB) dohlíží také na to, aby v pořádku byly stožáry veřejného osvětlení. Ty totiž z téměř 42 tisíc světelných míst na území města Brna tvoří asi tři čtvrtiny. Od roku 2016 do rekonstrukce světelných míst TSB investuje díky dotaci od města zhruba 60 milionů ročně. Obnovou jich tak vloni prošlo na osm stovek, stejný počet je naplánován i na rok letošní.

Dvě cyklostezky zpříjemní dopravu na kole

Dvě nové cyklostezky by do budoucna mohly vzniknout v Brně. Jedna cyklostezka propojí dva už dokončené úseky v areálu Vlněny a Ponávky, další cyklostezka vznikne v Netroufalkách.