Pozemky pro nové nádraží a jeho okolí se scelují

Město Brno smění se společností Shell Czech Republic pozemky, které jsou důležité pro budování nového hlavního nádraží, za plochy v Bohunicích a Štýřicích. Chystanou směnu doporučili radní schválit zastupitelům. Klíčové pozemky společnosti Shell se nyní nacházejí v oblasti Trnitá a jsou součástí chystaného nového brněnského nádraží a jeho infrastruktury.

Město podpoří rozvoj edukačních programů i koncerty ve Vídni

Láska k vážné hudbě začíná ve Filharmonii Brno. Ta nabízí velké množství edukačních aktivit určených pro nastávající rodiče, nejmenší děti, školky i školy, studenty nebo i pro velmi dospělé a vyspělé posluchače. Zájem veřejnosti však i tuto bohatou nabídku dlouhodobě překonává, proto město za využití fondu rezerv zafinancuje rozvoj a zázemí pro zmíněné aktivity nebo vídeňské abonmá Filharmonie Brno. 

Pomoc s dietami doplní novinka: Dohled nad kvalitou jídel ve školkách a školách

Ve školním roce 2023/2024 připravuje stravu v dietním režimu 48 škol a školských zařízení, z toho 44 z nich využívalo dosavadní spolupráci. „Celkově se v dietním režimu denně ve městě Brně stravuje 523 dětí a žáků.

Brno pomůže s bydlením i mladým singlům. Zpřístupní jim část startovacích bytů

Senioři, lidé s handicapem nebo rodiny s dětmi. To jsou typické cílové skupiny, kterým města a obce pomáhají s bydlením. V posledních letech ale roste další socioekonomicky ohrožená skupina mladých svobodných a bezdětných lidí, kteří se o náklady na bydlení nemají s kým dělit. Brno, ve kterém nájmy i prodejní ceny bytů atakují cenovou hladinu hlavního města, se rozhodlo těmto lidem vyjít vstříc a pomoci jim se tady usadit. Budou si moci zažádat o menší startovací byty a zůstat v nich až do 40 let.

Významná podpora sportu: Brno na něj přispěje bezmála 154 miliony korun

Velký balík sportovních dotací má putovat na sportování mládeže, seniorů i handicapovaných. Dále se podpoří významné sportovní akce včetně e-sportového mistrovství republiky či rekonstrukce tenisového areálu v Lužánkách.

V Česku vzniknou centra pro léčbu chorob srdečního svalu. Pomohou desítkám tisíc lidí

Srdeční selhání spojené s dušností, kolaps a v nejhorším případě i náhlá smrt. To všechno mohou způsobit tzv. kardiomyopatie – nemoci srdečního svalu. V Česku se týkají desítek tisíc lidí, řada z nich ale vůbec netuší, že je má. Tato závažná onemocnění, mnohdy genetického původu, jsou totiž často dlouho bezpříznaková, a když se objeví, je to nečekané. Podchytit nemocné včas, nasadit jim léčbu a zabránit zbytečným úmrtím pomůže 10 nově vznikajících center pro léčbu hypertrofické kardiomyopatie. V Brně budou fungovat v obou fakultních nemocnicích.

Ulici Vinohrady propojí silnice a chodník s Kamenicí

Nová komunikace propojí v budoucnu ulice Vinohrady a Kamenice. Řešený úsek je dlouhý 1400 metrů. Po nové komunikaci by měly jezdit také autobusy nebo trolejbusy městské hromadné dopravy. Součástí projektu jsou i práce na inženýrských sítích. Pod silnicí tak bude umístěna kanalizace a vodovod.

Den Evropy 2024 v Brně nabídne zábavu i nové příležitosti

I letos se bude v Brně 9. 5. slavit Den Evropy. Open air program na Moravském náměstí – u Jošta začne ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na show Malalata DJs, AZ-kvíz s Alešem Zbořilem, hudební vystoupení Muzikantů na tripu a akustického hudebního dua Dvoje, módní přehlídku Střední školy umění a designu, debaty s významnými hosty, informační stánky zaměřené nejen na příležitosti v zahraničí, inovace a projekty, na které Jihomoravský kraj a město Brno získaly podporu EU, a další doprovodný program až do večerních hodin. 

Léta komunismu Čechy „zkazila". Nechtějí se o sebe starat

Na nemoci srdce a cév zemře v České republice více lidí než na všechny nádory dohromady. Kardiovaskulární choroby vezmou ročně život asi 45 000 Čechů, to je asi 40 % všech úmrtí. Pro srovnání – na rakovinu za stejné období umírá přibližně 28 000 osob. Přestože mají kardiologové k ruce čím dál vyspělejší léky, technologie a postupy, pacientů s chorobami srdce a cév stále přibývá. V roce 2022 se s nemocemi oběhové soustavy v České republice léčilo téměř 2,9 milionu lidí. Jediné opravdu účinné řešení tkví dle lékařů v prevenci. A zrovna v ní Češi za západní Evropou výrazně pokulhávají. 

Jarní výkyvy teplot jsou pro sportovce nejrizikovější. Kolaps hrozí u kardiaků i rekreačních sportovců

Výkyvy teplot, které jsou pro jarní období typické, zatěžují cévy a srdce. Při sportu by tak měli být opatrnější nejen kardiaci, ale i rekreační sportovci, kteří se po zimní pauze vrací k běhu nebo cyklistice. Při přeceňování vlastních sil se může objevit výrazná dušnost nebo tlak na hrudi. Za těmito potížemi se mohou skrývat vážná onemocnění srdce, která se při běžné zátěži nemusí projevit. Se srdečními problémy by sportovci měli ihned vyhledat specializovanou péči, například v centrech sportovní kardiologie. Zkušenosti z oblasti sportovní medicíny si lékaři vymění na XXXII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti, který začíná 4. května v Brně.