Město zřídí sklad rezerv pro krizové situace
Současná pandemie viru SARS-CoV-2 poukázala na problémy se zajištěním některých důležitých komodit, jako jsou například ochranné pomůcky pro zdravotníky a ostatní občany. Rada města Brna proto souhlasila se záměrem vytvořit sklad hmotných rezerv.
„V posledních týdnech můžeme vidět, jak málo jsme na podobné krizové stavy připraveni. V celé republice je nedostatek ochranných pomůcek a těžce se shání i v zahraničí. Pro tyto a další mimořádné případy vytvoříme centrální sklad hmotných rezerv na brněnském výstavišti. Na starost jej bude mít Odbor obrany Magistrátu města Brna, který bude důležité komodity doplňovat dle aktuální situace na trhu. Ročně pro tyto účely vyčleníme 2 miliony korun. Zásoby bude možné využít na základě rozhodnutí bezpečnostní rady města Brna, a to i mimo období krizového stavu," upřesnila primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Peníze ze sbírky pomohou zmírnit následky pandemie koronaviru
Statutární město Brno spustilo sbírku finančních prostředků, které budou využity ke zmírnění následků pandemie virové nemoci COVID-19.
„Osvědčení o datu přijetí oznámení o konání veřejné sbírky přijal Krajský úřad Jihomoravského kraje 24. března. Lhůty jsou v tomto případě velmi krátké, takže počínaje dnešním dnem mohou dárci na sbírkový účet zasílat peníze," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
O nákupy nebo informace si minulý týden zavolalo 500 lidí. Provoz informační linky magistrátu se proto rozšiřuje
Prodloužený provoz ve všední dny, nově fungování i o víkendu, zvýšení počtu pracovníků obsluhujících linku – a tím pádem více lidí, kterým se pomůže. Jednoduchou rovnici převádí do reality Magistrát města Brna, který od minulého týdne nabízí službu „linka pomoci seniorům". Město vychází vstříc vysoké poptávce a po týdnu službu rozšiřuje.
Zaměstnanci magistrátu nashromáždili půl tuny potravin, pomohou přečkat krizi lidem v nouzi
Zaměstnanci Magistrátu města Brna uspořádali potravinovou sbírku na podporu lidí, kteří se nyní v období celostátní karantény nacházejí v těžké životní situaci. Společně nashromáždili úctyhodných 489 kilogramů potravin.
Navzdory aktuální krizové situaci pandemie koronaviru SARS-CoV-2 se povedlo solidárním lidem z pracovišť magistrátu vybrat velké množství jídla. Veškeré potraviny z této sbírky pomůžou osobám, jež se ocitly v situaci, kdy nemají zajištěny základní životní potřeby. Postupně jsou vydávány klientům Oddělení sociálních kurátorů a klientům Oddělení sociální prevence pro mladistvé a mladé dospělé.
Linka 156 je přetížená. Lidé hlásí i zbytečnosti
Mimořádný nápor zažívá v posledních dnech tísňová linka 156. Obecné dotazy na podmínky všeobecné karantény, provoz obchodů a dočasné zrušení modrých zón ještě umocnila povinnost nosit roušky na veřejnosti. "Provoz na lince narostl přibližně o polovinu a prakticky po každém ukončeném hovoru v denních hodinách bezprostředně následuje další telefonát. Strážníci na operačním středisku kromě vyřizování hovorů koordinují práci hlídek, sledují radioprovoz, reagují na alarmy ze střežených objektů, monitorují kamerový systém a zabývají se mnoha dalšími úkoly. Řada podnětů volajících přitom není opodstatněná," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
Pomoc seniorům nově zajistí desítka zapůjčených aut
Zajistit seniorům pomoc ve formě nákupů základních potravin, hygienických potřeb či léků má za cíl dohoda mezi městem a Škoda Auto DigiLab, zapojí se i Dopravní podnik města Brna.
Rada města ve středu schválila smlouvu, na jejímž základě poskytne Škoda Auto DigiLab Brnu desítku pojištěných vozidel. S jejich pomocí se navýší kapacita zajištění pomoci zejména seniorům. „Už začátkem týdne jsme zřídili zelenou linku, na které odbor sociální péče přijímá hovory seniorů, kteří potřebují pomoc se zajištěním nákupů základních potravin, hygienických potřeb atd. V terénu pomoc zajišťují pracovníci Českého červeného kříže. Organizace ale bohužel nemá kapacity například na vyzvedávání léků z lékáren a jejich distribuci. To zatím zajišťují sociální pracovníci OSP. S ohledem na velký nárůst telefonických objednávek lze očekávat velmi brzké dosažení kapacitního limitu zajišťování této pomoci občanům města," přiblížila primátorka Markéta Vaňková důvody podepsání smlouvy.
Budovaná přístavba žebětínské školy dostane zelenou střechu
Od listopadu loňského roku se na Základní škole Otevřená v městské části Brno-Žebětín kromě žáků a pedagogů pohybují také dělníci. U školy totiž vyrůstá dvoupodlažní přístavba, která umožní zřídit na škole vedle současného prvního stupně i druhý stupeň, a současný pavilon se zvýší o jedno patro. Radní dnes vyhověli městské části, která přišla s nápadem plochou střechu budovy pojmout jako střechu zelenou.
Začala fungovat linka pomoci seniorům. Její pracovníci pomohou s obstaráním nákupů
Statutární město Brno zřídilo v souvislosti s aktuálním zvýšeným rizikem onemocnění COVID-19 telefonní linku, na kterou se mohou obracet senioři, kteří potřebují pomoc se zajištěním nákupů základních potravin, hygienických potřeb a podobně. Ozvat se mohou na číslo 800 140 800.
„Odbor sociální péče bude evidovat žádosti seniorů, kterým nemohou pomoci příbuzní, přátelé či sousedé a zůstali tak na všechno sami. Službu mohou ale využít také osoby se zdravotní indispozicí či lidé v karanténě, kteří jsou odkázáni sami na sebe," sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.
V dubnu začíná oprava kanalizace a vodovodu na Veveří, potrvá 5 měsíců
Stoleté potrubí kanalizace a vodovodu na ulici Veveří je v havarijním stavu, proto je nutné je opravit. Zrekonstruována zde bude také tramvajová trať. Stavba začíná v druhé polovině dubna. Radní vybrali pro veřejnou zakázku „Brno, Veveří – kanalizace a vodovod" nabídku společnosti Dopravní stavby Brno, s. r. o., za 27 488 139 korun bez DPH.
Poblíž Moravské zemské knihovny vznikne nová zastávka MHD
Cesta do Moravské zemské knihovny nebo na magistrátní odbory sídlící na Kounicově 67 bude výrazně pohodlnější. Město vybralo projektanta, který v blízkosti navrhne novou zastávku MHD.
„O vybudování zastávky se tu uvažuje skoro dvacet let. Její potřeba totiž vyvstala už se vznikem nové budovy Moravské zemské knihovny v roce 2001. V jejím sousedství sídlí také odbor dopravně-správních činností, kam si občané chodí vyřizovat řidičské průkazy nebo přepis vozidla. Místo sice obsluhují jak tramvajové, tak trolejbusové linky, ale leží téměř uprostřed mezi zastávkami MHD a docházková vzdálenost k němu je z některých i 500 či 600 metrů," popsala situaci primátorka města Brna Markéta Vaňková.








