Sociální služby poskytované městem se sjednotí a klienti se dočkají řady výhod
Město Brno poskytuje prostřednictvím šesti středisek při městských částech celkem 14 sociálních služeb – pečovatelské služby, odlehčovací služby, centra denních služeb a denní stacionář – a to pro všechny občany města Brna. Radní schválili jejich převod k 1. lednu 2021 na městskou příspěvkovou organizaci Centrum sociálních služeb. Zástupci města tak chtějí dosáhnout především jednodušší a efektivnější komunikace pro občany města při sjednávání služeb.
Pro případ další vlny pandemie město vyčlení rezervu
V souvislosti s přijatými opatřeními, jejichž cílem bylo zamezit šíření nemoci COVID-19, přistoupilo město Brno k mimořádnému řešení situace. Postupně nakoupilo osobní ochranné pomůcky a další potřeby a vybavení. Radní doporučili zastupitelům, aby schválili rozpočtové opatření za tyto nákupy. Zároveň doporučují schválit vytvoření peněžní rezervy pro případnou další vlnu pandemie.
Brno se připravuje na ekonomické dopady pandemie. Uvažuje o miliardovém úvěru
Opatření vlády i celkové zpomalení ekonomiky. Pandemie COVID-19 se citelně dotkla i oblasti hospodářství. Propad daňových příjmů očekává i Brno. Doplnit miliardu do rozpočtu chce proto vedení města pomocí krátkodobého úvěru.
„Zpracovali jsme scénáře dalšího vývoje. Pokud by se naplnil ten pesimistický, bylo by třeba mít kapacity na načerpání dodatečného financování připraveny už na podzim. Věříme sice, že vývoj nebude tak zlý, ale některé vládní kroky k němu směřují a její další rozhodnutí nelze předvídat. Proto musíme počítat se všemi variantami a zařídit se tak, aby město bylo za všech okolností schopné dostát svým závazkům," uvedla primátorka Markéta Vaňková.
Město otevírá tělocvičnu Anthropos
Město Brno má zájem na zajištění chodu sportovišť a na jejich rozšiřování. Rada schválila ceník vstupného do tělocvičny ve Sportovně rekreačním areálu Anthropos. Chod původně chátrající armádní tělocvičny, kterou Brno odkoupilo, je letos znovu obnoven, a tělocvična je tak k dispozici sportovcům a veřejnosti.
Nová protialkoholní vyhláška: Pořadatelům se zjednoduší organizace akcí
Před měsícem zastupitelé novelizovali protialkoholní vyhlášku a umožnili popíjení na území Zelného trhu, Jakubského, Dominikánského a tzv. Římského náměstí a také v některých parcích a lesoparcích v centru, například v Lužánkách, Tyršově sadu nebo na Obilním trhu. Nyní jim radní ke schválení předkládají novou protialkoholní vyhlášku.
„Rozsáhlejší novela tzv. protialkoholní vyhlášky se připravovala už od poloviny roku 2019 ve spolupráci s městskými částmi. Šíře změn nakonec byla taková, že jsme se rozhodli namísto novely vydat vyhlášku novou," vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.
Plánovaná opatření pomohou znovuobnovit cestovní ruch
Vedení města Brna již dříve avizovalo pomoc cestovnímu ruchu, který s nástupem pandemie koronaviru zaznamenal propad. Radní proto vybrali dodavatele, který pro plánovanou komunikační kampaň nakoupí online prostor. Zároveň schválili dodavatele venkovních stojanů na dezinfekci, které budou stát u turistických cílů ve městě. Zastupitelům pak doporučili navýšit členský příspěvek města Brna pro Centrálu cestovního ruchu – Jižní Morava, z. s. p. o., a také navýšit příspěvek pro TIC Brno na projekt Brnopas.
Na daních letos přijde město o 1,8 miliardy
V souvislosti s přijatými opatřeními k zamezení šíření koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, se v letošním roce předpokládá výrazné snížení výkonu české ekonomiky. Brněnští radní se již zabývali střednědobým výhledem rozpočtu, ve kterém se nové skutečnosti odrážejí.
Nájemci nebytových prostor mají splatnost nájemného odloženou do konce roku. Město připravuje postup pro jeho odpuštění
Už 23. března schválili brněnští radní, že nájemci městských nebytových prostor nesvěřených městským částem mohou nájemné za období od 12. 3. do 30. 6. uhradit se zpožděním. Šlo o jednu z forem podpory podnikatelů zasažených vládními nařízeními. Datum, do kterého by za to město neúčtovalo žádné sankce, bylo stanoveno na 31. 7. Na svém posledním zasedání radní upravili usnesení tak, aby bylo v souladu s mezitím přijatou legislativou. Lhůta pro zaplacení daného nájemného byla prodloužena do konce letošního roku.
V Brně přibudou nové ulice i náměstí
Brněnští radní odsouhlasili pojmenování nového náměstí před budoucím Janáčkovým kulturním centrem, dále nové ulice v Žebětíně a prodloužení stávající ulice v Líšni.
Před budoucím koncertním sálem vznikne mezi ulicemi Besední a Veselá nové prostranství, které městská část Brno-střed doporučila pojmenovat náměstí Ludvíka Kundery.
Kolonie Nový dům je Evropským dědictvím
Brněnská kolonie Nový dům získala označení Evropské dědictví, které má za cíl propagovat evropský rozměr pamětihodností. Komplex funkcionalistických rodinných domů získal tuto značku v rámci nadnárodní žádosti Vilové kolonie Evropy 1927–1932 spolu s pražskou osadou Baba a dalšími evropskými místy.








