VIDA! chytrá zábava pro všechny. Letos navíc vyrazí i na turné

vidaUž deset let nabízí VIDA! science centrum chytrou zábavu pro všechny. Ve vnitřní i venkovní expozici najdou návštěvníci celou řadu interaktivních exponátů. Všechny je možné prozkoumat, osahat a každý z nich přináší poznání z různých oblastí lidského života. Během letních prázdnin můžete ve VIDA! zažít unikátní science show, nebo prolézt nový exponát Raketa a prozkoumat tajemství mozku na výstavě Brain. Tato výstava je k vidění poprvé v tuzemsku vůbec a ve VIDA! bude už jen do září, tak neváhejte.

O Praze v Brně, Brně v Praze a dalších bizarnostech...

kniha1Když máte své město rádi, můžete si z něj i dělat legraci. I to patří k tomu být Brňanem. Na začátku byla koronavirová „setkání na dálku". A na konci je kniha, která má v Brně nečekané odezvy. Dostala název 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností – a jsou pod ní podepsáni novináři Tomáš Kremr a Miloš Šenkýř, oba působící v brněnském studiu Českého rozhlasu. Shrnuli některé střípky, s nimiž se setkali při své práci. Takové, u kterých by podle nich bylo škoda, aby zapadly.

Divadlo Bolka Polívky opět oživí amfiteátr na Kraví hoře skvělým divadlem i koncerty

DBP 1 hlavní fotkaVlahé večery pod širým nebem, siluety domů i brněnských dominant, které svými rozsvícenými světly marně soutěží s hvězdami na obloze... a letně opojnou atmosféru doplňují na jevišti příběhy dojemné, groteskní, všední i ojedinělé, z nichž v každém jednom možná najdete právě i ten svůj... V pořadí devátý ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky si i letos můžete užít v amfiteátru na Kraví hoře. Odstartuje 17. června 2024 a do poloviny srpna bude jako vždy nabízet přehlídku toho nejlepšího z vlastní produkce i pozoruhodné tituly, které do Brna přivezou spřátelené soubory z Prahy i odjinud. Chybět nebude ani skvělá muzika. A z čeho můžete letos na Kraví hoře vybírat?

Jiří Vondrák: Příběhy se psaly samy. Pouze jsem zapisoval

Hlavni Vondrk s kamerouNevstoupíš dvakrát do stejné řeky... Proto na stránkách Šaliny jen velmi zřídka přinášíme rozhovor se stejnou osobností opakovaně. Tentokrát se tou výjimkou stane brněnský hudebník, ale také spisovatel a filmový dokumentarista Jiří Vondrák. V únoru roku 2021 jsme v povídání s ním totiž zmínili i jeho tehdy čerstvou knížku Můj laskavý objektiv, v níž čtenářům představil nejvýznamnější hudebníky a básníky pohledem ‚ze zákulisí', když s nimi natáčel televizní medailony do cyklů Básnici Evropy a Back Beat nebo připravoval jiné projekty. Teď ovšem stejnojmennou knížku, která se ovšem zatím výrazně rozrostla, čeká pořádný křest. Protože, ... ale o tom už nechme mluvit autora samotného.

Americký sen po brněnsku: Divadlo Bolka Polívky doputovalo z Dělnického do Bílého domu

wlastalaura-304Jako jubilejní třicátá a hlavně „stěhovavá". Tak zůstane v historii Divadla Bolka Polívky zapsaná sezona 2023/24. Přestože se však během uplynulých osmi měsíců museli divadelníci přemístit hned dvakrát, dokázali i za těchto náročných podmínek připravit dvě premiéry. Úspěšná inscenace Oheň a popel s Martinem Hubou a Jiřím Dvořákem poprvé oslovila diváky vloni na podzim v židenickém Dělnickém domě. Ta druhá v pořadí, Sága aneb Vizovský zázrak, jejímž autorem i protagonistou je principál divadla Bolek Polívka, je plánována na 12. dubna a stane se současně „křtem" nového prostoru v Bílém domě na Žerotínově náměstí. Zatím na dobu neurčitou tu bude domovskou scénou s veškerým zázemím rekonstruovaný Sál Břetislava Bakaly.

Michal Sedláček: S novým nádražím se Brno udrží na mapě Evropy

Pruceli haly evokuje ikonicke pavilony vystaviste nhnb 01 halaNové nádraží je pro Brňany stále spíš hudba budoucnosti. Pro architekta Michala Sedláčka už nyní všednodenní realita. Ve funkci vedoucího střediska projektové přípravy společnosti Brněnské komunikace (BKOM) se svým týmem pracuje usilovně na tom, aby nový železniční uzel s budovou podle vítězného architektonického návrhu opravdu spatřil světlo světa.