Kam v roce 2024? Dle cestovatelského magazínu AFAR i do Brna!

Cenami ověnčený cestovatelský magazín AFAR vydal pravidelný seznam doporučení, kam v roce 2024 zamířit do zahraničí. A mezi 25 destinacemi nechybí ani Brno, které dle jejich slov hýří hudbou, uměním i sebevyjádřením.

Seznam zahrnuje města, regiony a celé země a je výsledkem měsíců výzkumu a zpráv od korespondentů a redaktorů AFAR, kteří se pohybují po celém světě. List obsahuje 13 destinací, plus dalších 12 míst redakčních doporučení zahrnujících velká americká města, hlavní města roku 2024 a tzv. znovu navštívené klasiky. Brno se tak na seznamu zařadilo vedle například Los Angeles, Toronta či Norska.

Verše, historie a přítomný okamžik. U Káznice vznikne druhý brněnský poesiomat

Už druhý poesiomat brzy najdete v Brně. Nově oživí prostranství před Káznicí na Bratislavské ulici. Poesiomaty jsou umisťovány na různorodá místa, kde propojují lidi, umění svázané s lokalitou a veřejný prostor. Z železné mluvící trubky je vyvedena klika, kterou kolemjdoucí vyrobí elektřinu. Následně zmáčknutím tlačítka zvolí jednu z dvaceti zvukových stop. Nevšední podkres tak přináší nové kontexty do třeba zdánlivě obyčejných míst.

Rozhodnuto! Známe vítěze letošního participativního rozpočtu Dáme na vás

Celkem hlasovalo 17 877 lidí! A výsledek? V sedmém ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás se na vítězné pozice probojovalo 7 projektů za celkem 33,8 milionu korun. Město se nyní pustí do jejich realizace, na kterou má tři roky.

Naučná stezka svatého Antoníčka, Postavme novou komunitní saunu v Juliánově, Hřiště na Lesné u ZŠ a MŠ Blažkova, Barevňák 2.0 – Hřiště na Vinohradech, Revitalizace sportovního areálu – Bystrc, Hřiště na malou kopanou, Oprava cyklostezky Žabiny–Komín–Bystrc, to jsou nápady, které letos oslovily Brňany a Brňanky nejvíce.

Cestování osob se smyslovým postižením bude snadnější a bezpečnější – Dopravní podnik města Brna a Masarykova univerzita v Brně odstraní z MHD bariéry

Pojmenovat, a hlavně postupně odstranit z městské hromadné dopravy v Brně překážky, které trápí osoby se smyslovým hendikepem. Takový je cíl nového projektu Dopravního podniku města Brna a Masarykovy univerzity v Brně. Týmy obou institucí do konce roku aktivně sbírají podněty, v příštím roce přejdou k jejich vyhodnocování a následně k řešení. V tuto chvíli jich mají 140.

Okolí nového tunelu už je posprejované

Jenom několik měsíců od dokončení zůstalo nedotčené okolí tramvajového tunelu v Žabovřeské ulici. Nyní hyzdí jednu ze zdí podél trati několik nápisů s celkovým rozměrem okolo třiceti čtverečních metrů.

Brno iD má nový vizuál a nabízí tradiční Vánoční akci

Více než 520 tisíc uživatelů, 15 modulů a zcela nový design. To jsou novinky na městském e-shopu Brno iD. Spustila se také tradiční Vánoční akce o dárkové poukazy pro uživatele s plným ověřením.

„Brno iD zná snad každý Brňan i Brňanka. Aplikaci vyvíjíme už od roku 2016 a postupem času se z ní stal nezastupitelný pomocník pro běžnou administrativu obyvatele města, ale také jednotné místo, kde získáte vstupenky na hvězdárnu, do zoo nebo muzea. A nyní dostal web nový kabátek, který je ušit uživatelům přímo na tělo. Díky jednoduchému, ale funkčnímu designu se na stránce rychle zorientuje každý a z dlaždic jednotlivých modulů si vybere oblast, kterou potřebuje řešit," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Český volejbal se přihlásil o pořadatelství evropského šampionátu žen. K úspěchu domácích má pomoct zkušený trenér

Zástupci Českého volejbalového svazu podali kandidaturu na pořádání ženského mistrovství Evropy v roce 2026 v Brně. A díky svému renomé jako pořadatele očekávají ze strany evropské volejbalové federace CEV přidělení pořadatelství. V nové Areně Brno by se domácí výběr měl předvést ve vrcholné formě, ke které českým volejbalistkám pomůže zkušený trenér Giannis Athanasopoulos. Řecký kouč, který letos dovedl své svěřenkyně do čtvrtfinále evropského šampionátu, se rozhodl prodloužit smlouvu s Českým volejbalem právě do roku 2026.

Adventní trhy: radost a setkávání pro návštěvníky, pro tři sta strážníků práce

Vánoční trhy jsou bezpečnostním vrcholem roku nejenom kvůli svému místu v kalendáři, ale především s přihlédnutím k nasazení městské policie. Aby si návštěvníci co nejvíce vychutnali pohodovou předvánoční atmosféru a radost ze setkávání s blízkými, zapojí se do kontrol rovné tři stovky strážníků. Svojí trvalou přítomností v provozní době a častými nočními kontrolami předcházejí krádežím i vandalismu, pomáhají dospělým najít ztracené děti, radí turistům a obvykle hned v zárodku tlumí ojedinělé rozmíšky.

Konference seznámí účastníky s praxí v paliativní péči

Již 6. ročník regionální konference paliativní péče se uskuteční 21. listopadu 2023 ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně. Program nabídne přednášky i panelovou diskusi na téma dětské paliativní péče, jež je určena pacientům s nevyléčitelnými nemocemi. Mohou to být nemoci onkologické, ale i jiného původu, například onemocnění srdce, plic, ledvin, neurologické diagnózy, demence a další. Péče se děje na tzv. zdravotně-sociálním pomezí a vyžaduje mezioborovou spolupráci.

Strážníci dostanou příspěvek na bydlení a dopravu

Brněnští strážníci dostanou nově příspěvek na bydlení a dopravu ve výši 5 tisíc korun měsíčně na osobu. Peníze poputují z Fondu rezerv a rozvoje, do něhož míří nevyčerpané platové prostředky. Letos se tak například díky podstavu počtu strážníků fond rozšíří o 20 739 000 korun. S příspěvkem mohou příslušníci městské policie počítat od příštího roku.