Plicní lékaři v Jihomoravském kraji otevírají své ambulance. Snaží se najít vzácné onemocnění

Lidé z Jihomoravského kraje si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí čtyři ambulance. Zájemci o vyšetření by si ale vzhledem ke koronavirové pandemii měli telefonicky ověřit, jestli se provoz ordinace nezměnil. V loňském roce lékaři potvrdili IPF jednomu pacientovi. U 14 dalších objevili jiné plicní nemoci, jako jsou například astma či chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Všechny brněnské domovy pro seniory a Centrum sociálních služeb budou mít vlastní rychlotesty na koronavirus. Jde o unikát

Všech jedenáct Brnem zřizovaných domovů pro seniory a městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb budou mít možnost za velmi příznivých podmínek přímo ve svých budovách operativně testovat veškerý personál a dle potřeby i klienty na koronavirus SARS-CoV-2.

Nový systém vjezdů: Pěší zóna se zklidnila, odpoledne je tu o polovinu méně aut

Méně vydaných oprávnění a rozdělení centra do více podoblastí. Dvě faktické změny, které nastaly k 1. září a které lze po prvních dnech fungování hodnotit jako efektivní. Na pěší zóně se podařilo docílit snížení počtu aut řádově o desítky procent.

Aplikace DPMBinfo má nové vychytávky, podnik je představí v infostánku při speciální akci

Mobilní aplikace DPMB info už čtvrtým rokem pomáhá cestujícím získat maximum informací o aktuální situaci v provozu MHD v Brně. Vedle vyhledávání spojů, zobrazování aktuální polohy vozů či informacích o mimořádných událostech nově nabízí i možnost nákupu jízdenky, zobrazení panelu s odjezdy ze zastávky nebo při vyhledání aktuálního odjezdu možnost zobrazení vozu přímo na mapě. Dopravní podnik na 22.-24. září 2020 připravuje akci, při které bude zájemce o funkcích aplikace informovat.

Dekorační osvětlení v centru se dočká obnovy

Centrum města oživí nové světelné girlandy. Ty stávající napodobují osvětlení ze 70. let, o vzhledu nových rozhodne soutěž. Její výsledky by měly být předloženy do konce letošního roku. Modernizace vyjde na cca 4,5 milionu korun.

„Počátky slavnostního osvětlení ulic v historickém centru sahají do roku 1959, kdy se v Brně konal první mezinárodních strojírenský veletrh a město se chtělo vystavovatelům ukázat v tom nejlepším světle, přeneseně i doslova. K renovaci osvětlení došlo před 13 lety. Od té doby nezměnilo uliční slavnostní osvětlení svoji podobu a je na něm samozřejmě vidět i stáří," vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Covid-19 v Brně nad cestovním ruchem nezvítězil

Že k proměně skladby turistů dojde, bylo jasné. Brno ale nehlásí jejich pokles, naopak. Skvělé návštěvnosti mají památky, turistické atraktivity i TIC BRNO. V jeho případě tomu pomohly i novinky, jakými byly projekt Brno INdustrial, festivaly Uprostřed, Maraton hudby Brno a Brasil Fest Brno nebo zpřístupnění Vodojemu pod Žlutým kopcem. A taky kampaně směřující na portál GOtoBRNO.cz a na prodej turistické karty BRNOPAS.