Návštěvníci Amperu budou na stánku sledovat teplotu

Ruční termokameru, 3D tiskárnu, nejmodernější pájecí stanici či fair trade materiály předvedou odborníci na Mezinárodním veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení Amper. Ten startuje 20. 3. na brněnském výstavišti. Lidé si mohou exponáty doslova osahat.

„Všichni, kdo k nám zavítají, si vyzkoušejí například ruční termokameru, kterou propojíme přes Wi-Fi se speciální aplikací. To, co si návštěvníci vyfotí, si mohou rovnou poslat na sociální sítě nebo do e-mailu," říká Bohdan Roule, expert Conrad Business Supplies. Podle něj mají termokamery široké využití, umí odhalit úniky tepla a přispět tak ke snížení spotřeby energie. Pomohou majiteli identifikovat, kde nechtěně teče voda, a najdou i nežádoucí dutiny, například hnízda hlodavců ve stěnách.

V sobotu začínají Dny elektronové mikroskopie. Brno pokřtilo tramvaj po jejím průkopníkovi

Ulice Brna brázdí od pátku 9. března tramvaj pokřtěná po průkopníkovi elektronových mikroskopů Arminu Delongovi. Před šedesáti sedmi lety v Brně pod vedením profesora Aleše Bláhy společně s Vladimírem Drahošem, Ladislavem Zobačem a konstruktérem Janem Speciálným sestrojili první československý elektronový mikroskop. Nyní po Delongovi, který působil jako dlouholetý ředitel Ústavu přístrojové techniky Československé akademie věd, město Brno pokřtilo tramvaj.

Tramvaj Plotní: na Dornychu projela v neděli večer poslední tramvaj, pak se ulice uzavřela

V noci z neděle na pondělí 12. března se pro veškerou dopravu uzavřela ulice Dornych v centru Brna. Začne se zde totiž pracovat na dlouho připravovaném projektu Tramvaj Plotní, tedy na rozšíření Dornychu a na přesunutí tramvajové tratě na Plotní blíže Zvonařce.

Projekt „Tramvaj Plotní" je výjimečný tím, že na něm úzce spolupracují 4 subjekty, které si mezi sebou poměrně rozdělily i náklady. Podílet se na něm spolu s městem Brnem bude Dopravní podnik města Brna, Teplárny Brno a ŘSD.

Brno si z ITB Berlin odváží cenu za nejlepší regionální spolupráci

Letošní první aktivní účast Brna na veletrhu ITB vyústila v mimořádný úspěch. Agentura CzechTourism udělila městu Brnu cenu za nejlepší regionální spolupráci v loňském roce.

Úkolem agentury CzechTourism, kterou zřizuje Ministerstvo pro místní rozvoj, je propagace České republiky jako cestovatelské destinace. Za hranicemi tuto úlohu naplňují tzv. zahraniční zastoupení. Brno právě s německým zahraničním zastoupením v loňském roce intenzivně spolupracovalo. Proběhly například dva press tripy pro německé novináře, kteří se tak mohli seznámit například s některými proslulými brněnskými bary a kavárnami, nebo zažít okouzující atmosféru tradičních vánočních trhů. Významnou roli pro udělení ceny hrála také společná propagace letecké linky Brno–Mnichov.

Prodejci Nového prostoru získají od města příspěvek na šalinkartu

Nestátní neziskové organizaci Nový prostor pošlou radní z rozpočtu města 160 tisíc korun. Dotace je určena výhradně na jízdné v MHD pro prodejce časopisu, kteří působí na území města Brna. Nákup měsíčních kuponů pro zóny 100 + 101 pokryje z 85 procent, zbytek doplatí samotný klient.

Příjemcem dotace je organizace Nový prostor, která bude finanční prostředky dále distribuovat klientům. Hlavním přínosem podpory z rozpočtu města je upevnění pracovních návyků cílové skupiny a podpora jejich schopnosti vstoupit na otevřený (či částečně chráněný) trh práce.

Mrazivé počasí zachránilo muže před umrznutím

Štěstí v neštěstí a především silné mrazy posledních dnů zachránily život muži, který zůstal zavřený v mrazícím voze. Tlumené volání z nákladového prostoru přivedlo ve čtvrtek ráno náhodného kolemjdoucího k zaparkované dodávce. Přes zavřené dveře se dal do řeči s mužem, který byl uvnitř vozidla uvězněný. Svědek se proto obrátil prostřednictvím linky 156 na dispečink brněnské městské policie a operátor poslal do Štouračovy ulice hlídku. "Motor automobilu běžel a strážníci zjistili, že je zapnutá i mrazicí nástavba vozidla. Nejprve se proto s člověkem uvnitř nákladového prostoru domluvili, že ovládáním umístěným v kabině dodávky zvýší teplotu, aby zařízení přestalo do zadní části vozidla vhánět ledový vzduch. Hlídce se potom přibližně během deseti minut podařilo zaseklé dveře uvolnit," popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.