Strážníci přispějí k poklidnému průběhu voleb

Hlídky brněnské městské policie se budou během nadcházejícího víkendu věnovat preventivnímu dohledu v bezprostřední blízkosti volebních míst. Během pátku a soboty zamíří přibližně stovka strážníků ke stejnému počtu objektů, kde se hlasování uskuteční. Všímat si budou veřejného pořádku, dodržování zákonem stanovených pravidel a v případě složitější dopravní situace usměrní i dopravu.

Opilý muž si schoval uříznutý prst do sáčku

Silné krvácení si v úterý odpoledne přivodil osmačtyřicetiletý muž v Kohoutovicích. Svědci, kteří ho viděli se zkrvavenou rukou sedět na lavičce v Libušině třídě, se k němu rozhodli přivolat hlídku městské policie. Strážníci neprodleně zamířili na místo a operační středisko souběžně informovalo záchrannou službu. Muž seděl nad louží krve a chyběla mu část prstu. Přišel o ni na nedaleké stavbě, kam neoprávněně vstoupil, upadl a poranil se o ostrý předmět. Strážníci použili zdravotnickou sadu ze služebního vozidla a podařilo se jim krvácení zastavit. "Aby se mohli lékaři následně pokusit co nejúčinněji muži pomoci, zajímala se hlídka o chybějící článek prostředníčku. Zraněný už ho měl ovšem u sebe v sáčku. Značný podíl na úrazu měla mužova opilost. Při kontrolní zkoušce nadýchal 3,67 promile alkoholu, což je hladina, při níž hrozí i zástava funkcí tělesných orgánů," popsal mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Muže následně převezla sanitka do Vojenské nemocnice.

Brno získalo prestižní evropské ocenění za ukončení bytové nouze 50 rodin

Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) udělila ocenění projektům, které v Evropské unii nejlépe řeší problém bytové nouze. Letos toto ocenění získalo město Brno se svým projektem Rapid Re-Housing.

Brněnský projekt Rapid Re-Housing se umístil jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi. Padesát rodin, které bydlely v soukromých ubytovnách, azylových domech a jiných formách bytové nouze, dostalo možnost stát se nájemníky v městských bytech. Rodiny, které se stěhovaly od září minulého roku do května tohoto roku, tak dostaly šanci začít znovu normální život mimo prostory ubytoven.

Roste počet pokut placených ve vozech, a to i díky terminálům

Zaplatit pokutu kartou přímo ve voze. Takovou možnost mají černí pasažéři v Brně již více než rok. Nově se rozšířil počet revizorů, kteří jsou mobilními platebními terminály vybaveni.

Dalších dvacet platebních mobilních terminálů mají nově k dispozici revizoři DPMB. Již loni v květnu byl spuštěn pilotní projekt v rámci, kterého byla část revizorů vybavena pěti mobilními bankovními terminály. „Pokud má revizor terminál, každá druhá pokuta uhrazena na místě, je provedena právě platební kartou. Za období leden – září 2017 bylo zjištěno 47.222 cestujících bez platného jízdního dokladu, z toho 7.012 zaplatilo pokutu přímo na místě a 1.400 jich k tomu využilo právě platební kartu," uvedl vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl.

„Rytíři nebes" připomenou československé letce RAF

Dva a půl tisíce československých letců, kteří během druhé světové války sloužili v britské Royal Air Force, uctí unikátní výstava Rytíři nebes, která proběhne od 12. do 26. října 2017 v Pavilonu Morava na brněnském výstavišti. Podporu jí vyjádřil i britský princ William.

„Smyslem této výstavy je ohlédnout se za minulostí a uvědomit si, že současný stav není samozřejmostí a byl vykoupen mnoha životy. To nejmenší, co můžeme udělat, je nezapomínat," uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který akci udělil záštitu, stejně jako hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, ministr obrany Martin Stropnický a kardinál Dominik Duka. Ten během slavnostního zahájení, které proběhne ve čtvrtek 12. 10., odslouží tryznu za všechny připomenuté letce.

Centrum duševního zdraví pomůže nemocným

První Centrum duševního zdraví v Jihomoravském kraji společně připravuje Práh jižní Morava, z.ú., a Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Brno. Vytvoření Center duševního zdraví vychází z reformy psychiatrické péče v České republice a její základním posláním je poskytovat dlouhodobou podporu osobám, které se v důsledku svého duševního onemocnění ocitly v tíživé sociální situaci nebo jsou touto situací ohroženy. Péče bude nepřetržitá a pacient/klient se v systému nebude ztrácet. Při trvalé podpoře se pacient/klient nebude propadat do hlubokých krizí a významně klesne potřeba dlouhodobých hospitalizací.