V Brně vzniklo centrum, kde léčí genetickou vadu. Uleví nemocným, kteří mají postižené plíce

První centrum na Moravě, které bude léčit genetické onemocnění, otevírá v dubnu dveře pacientům. Do brněnské fakultní nemocnice, na „plicní" kliniku, si nově mohou přijít pro úlevu nemocní, jimž chybí tzv. alfa-1 antitrypsin (AAT). To je látka, která chrání plíce před zničením a před rozvojem řady plicních nemocí. Dosud byli pacienti odkázáni na jediné, přetížené centrum v Praze, kde na termín čekali i měsíce. To se nyní mění.

Dětem po černém kašli pomůže jeskyně

Poptávka po léčebných pobytech v jeskyních je stále vyšší. Pomoci teď mohou i dětským pacientům, kteří prodělali černý kašel. Dlouhodobý pobyt v jeskyni, tzv. speleoterapie, jim totiž uleví od dráždivého kašle a pomůže s doléčením. 

„Letos se kromě běžných respiračních onemocnění setkáváme i s černým kašlem, který jsme v předchozích letech řešit nemuseli. V první fázi má onemocnění projevy jako typický respirační infekt – rýma, kašel nebo bolesti v krku. V druhém stadiu jedinec trpí suchým dráždivým kašlem, který může trvat týdny až měsíce. V momentě, kdy už pacient není infekční, je vhodná právě speleoterapie, která přispěje k lepší rekonvalescenci," říká MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá, dětská lékařka a primářka Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy. U této léčebny je jediná krasová vodní jeskyně, která se v Česku využívá pro léčebné účely.

Divadlo, lekce tance, ale i vyšetření znamének. Díky participativnímu rozpočtu se na jaro chystá pestrá řada akcí pro veřejnost

V dubnu i květnu ožijí místa spjatá s projekty participativního rozpočtu akcemi pro veřejnost. Tančírna u Antroposu bude hostit lekci argentinského tanga, v amfiteátru v Čertově rokli se odehraje divadlo pro děti, industriální stezkou kolem Svitavy provede zájemce profesionální průvodce. Kromě toho se na náměstí Svobody uskuteční osvětová akce na téma prevence rakoviny prsu.

Veletrh (nejen) pro expaty – přijďte v sobotu do Tržnice Brno a naberte inspiraci

Co nabízí Brno lidem, kteří přišli ze zahraničí? Jaké mají možnosti, na koho se mohou obrátit, jaké tu fungují spolky? Nejen na tyto otázky zájemcům odpoví vystavovatelé na čtvrtém ročníku veletrhu, který cílí na profesionály ze zahraničí. Brno Expat Fair se uskuteční v sobotu 13. dubna 2024 opět v Tržnici Brno na Zelném trhu.

Brňané mohou odebírat z Tepláren Brno i elektřinu

Nejen teplo. Už zhruba dva roky si lze Teplárny Brno zvolit také jako dodavatele dalších energií – například té elektrické. „Je to pouze logický vývoj. Už od svého vzniku před více než devadesáti lety brněnské teplárny společně s teplem vyráběly také elektřinu. Co bylo tehdy na svoji dobu velmi progresivním a odvážným řešením, je dodnes považováno za nejvýhodnější způsob výroby," vysvětluje generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Mladým lidem z dětských domovů pět let pomáhá projekt Symbios

Pomoci mladým lidem z dětských domovů se začleněním do dospělého života. Takový byl cíl brněnských vědců, když zahajovali projekt Symbios. Nyní inovativní sociální iniciativa založená na sdíleném bydlení studentů a mladých dospělých slaví pět let a má za sebou působivé výsledky.

Brno letos podpoří základní plaveckou výuku žáků téměř 5 miliony korun

Základní plavecký výcvik je povinný předmět zařazený do tělesné výchovy na prvním stupni základních škol. „Stejně jako v předešlých letech i letos město podpoří výuku plavání žáků základních škol. Při rozdělování peněz jsme vycházeli z celkového počtu účastníků. V tomto školním roce na základní plavecký výcvik dochází 6911 dětí," vysvětlila radní pro oblast školství Irena Matonohová.

DPMB opět otevře prázdninový kurz pro nové řidiče. Oblíbený je zejména u vysokoškoláků

Během července a srpna se naučí řídit, složí zkoušky a od září vozí cestující. Od samého počátku pobírají mzdu, směny si pak vybírají podle svých preferencí. Takový je scénář prázdninového kurzu pro řidiče, který Dopravní podnik města Brna připravuje i na letošní rok. Největší zájem je o něj mezi vysokoškoláky, loni se jich přihlásilo deset. Kurz na tramvaj mohou absolvovat i uchazeči o práci v hlavním pracovním poměru.

Společnosti Teplárny Brno a ČEZ podepsaly strategické smlouvy o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna

Výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna vstoupila do své nejdůležitější fáze. Společnost Teplárny Brno, která je investorem horkovodu, podepsala strategické smlouvy s ČEZ o vyvedení tepla z dukovanských bloků na hranici elektrárny. Jedná se o další klíčový milník v přípravě jedné z nejvýznamnějších energetických staveb v České republice.

Radní deklarovali záměr jednat o převodu chodu Nemocnice Milosrdných bratří na Konvent

Již řadu let probíhají jednání mezi městem Brnem a Hospitálskám řádem sv. Jana z Boha – Milosrdnými bratry (dále Konvent) o tom, jak by mělo do budoucna vypadat fungování Nemocnice Milosrdných bratří. V posledních měsících se intenzivně řeší podrobnosti převodu nemocnice, která je v současnosti příspěvkovou organizací města, na Konvent.