Sociologický průzkum mezi obyvateli Brna ukáže, jak městské prostředí funguje v době pandemie

Jak pandemie v Brně proměnila „využívání města" a městské infrastruktury? V jakých oblastech městské prostředí a jeho podoba pomáhá zvládat tuto situaci a kde jsou systémové mezery? Co může udělat město Brno pro své obyvatele jinak, aby sloužilo svým obyvatelům nejen v těchto mimořádných podmínkách lépe? Na tyto a další otázky spojené s pandemií odpoví sociologický výzkum.

Interkulturní pracovníci získali pro Brno mezinárodní cenu za sociální inovace SozialMarie. Uspěli mezi 300 projekty

Na začátku bylo tři sta projektů, z nich odborná porota vybrala 35 a nominovala je na hlavní cenu. Brněnský projekt interkulturní práce v samosprávě se dostal mezi patnáctku nejúspěšnějších a kromě pozitivní zpětné vazby a uznání si odnáší i 2 000 eur.

Po zimní zprávě od Evropské komise, která brněnské pojetí interkulturní práce zařadila mezi top 27 evropských inovací z posledních let, slaví Brno i jarní úspěch. Umístilo se mezi 15 nejlepšími projekty v mezinárodní ceně SozialMarie. „Jsme moc rádi za ocenění v tak silné konkurenci skvělých projektů. Sobotní vyhlášení jsme si patřičně užili, přestože proběhlo jen online formou. Výhra je povzbuzením pro odbor a tým Lenky Šafránkové Pavlíčkové, který dlouhodobě odvádí skvělou práci," poznamenal předseda Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna Marek Fišer.

Software, který ušetří náklady i v řádu milionů korun ročně, mají Teplárny Brno jako první v ČR

Umí ušetřit náklady, ale i přinést dodatečný zisk například z vyššího prodeje elektřiny. To vše se pak v konečném výsledku projeví na stabilizaci ceny tepla. Teplárny Brno úspěšně zavedly jako první společnost svého druhu v České republice software pro optimalizaci provozu svých velkých výrobních zdrojů, kterými jsou Červený mlýn, Špitálka, Brno-Sever a Staré Brno.

Město podporuje Brno-střed ve snaze ulevit jeho nájemníkům-podnikatelům

Poté, co byly vyhlášeny vládní programy podpory pro podnikatele omezené protiepidemickými restrikcemi, mohlo i město přistoupit k nastavování kompenzací, tak aby se se státní podporou nekřížily, ale naopak ji vhodně doplňovaly. Vedle města Brna mají ale řadu nemovitostí ve správě městské části. Nejvíce nájemních smluv s podnikatelskými subjekty má v tomto ohledu MČ Brno-střed. Ta se rozhodla nad rámec kompenzací vyhlášených městem odpustit nájemcům úroky z prodlení, k čemuž potřebuje souhlas brněnských zastupitelů. 

Individuální dotace pro neziskové organizace pomůžou se závislostmi, obětem domácího násilí i lidem s duševním onemocněním

Neziskové organizace jsou Brnu dlouhodobým partnerem, radní schválili čtyři individuální dotace pro různé projekty sociálních služeb. Spolek Magdalenium se věnuje obětem domácího násilí, společnost AMERFO zajišťuje práci lidem s duševním onemocněním, Armáda spásy v programu Prevence bezdomovectví pomáhá lidem stabilizovat jejich bydlení a A Kluby Brno poskytují pomoc závislým na alkoholu.

Město a dvě jeho společnosti zaplatí brněnským základním školám PCR testy na covid-19, pokud o to budou mít zájem

Méně spolehlivé antigenní testy na základních školách, jejichž státem organizovaný nákup a distribuce váznou, může v Brně až do konce června nahradit metoda PCR. Pokud si o to jednotlivé školy požádají, potřebné peníze jim poskytne z poloviny město, o zbytek se podělí dvě městské společnosti: SAKO Brno a Teplárny Brno.