Novinky v hromadné dopravě: V Brně začne platit nová měsíční jízdenka a v Jihomoravském kraji se sjednotí studentské slevy

Rada města Brna schválila zavedení nové, tzv. navazující měsíční jízdenky pro zóny 100+101 a další změny Tarifu IDS JMK. Ty přinesou nové slevy a zjednodušení cestování v rámci regionu, v návaznosti na rozhodnutí Vlády ČR o zavedení slev pro studenty do 26 let a pro seniory nad 65 let v železniční a linkové autobusové dopravě. Změna začne platit od 1. září 2018.

Tzv. navazující jízdenka je nepřenosná, pouze elektronická předplatní jízdenka s platností na jeden měsíc, která umožní zákazníkům pokračovat ve využívání služeb MHD po konci jiné zakoupené nepřenosné elektronické předplatní jízdenky. Výchozí cena navazující jízdenky se vždy odvozuje od ceny jízdenky předcházející.

Na Petrově si lidé připomenou srpnové události

Brněnská katedrála sv. Petra a Pavla a přilehlý areál Petrova budou v měsíci srpnu jedním z míst oslav a připomenutí významného mezníku novodobých dějin českého národa: 50. výročí událostí roku 1968 – tzv. Pražského jara a srpnových událostí.

Z orloje budou padat kuličky s ledními medvědy

Dvě důležité události čekají brněnskou zoo na konci léta. V sobotu 25. srpna si na Den adoptivních rodičů připomeneme 65. výročí založení zoo, ve stejný den se také rozloučíme s mladou lední medvědicí, která o pár dnů později odjede do nového domova. Jako připomínka obou akcí budou z orloje na náměstí Svobody vypadávat skleněné kuličky s motivem ledních medvědů.

Kvalitu výuky ve školách zvýší interaktivní tabule

Žáci a učitelé 14 brněnských základních škol budou od příštího školního roku využívat nové interaktivní tabule. Rada města Brna vybrala jejich dodavatele a schválila smlouvy pro tuto veřejnou zakázku.

„Město chce neustále zvyšovat kvalitu výuky ve svých školách. Příštím krokem je nákup dalších interaktivních tabulí, díky kterým bude výuka zajímavější jak pro žáky, tak i pro učitele. Tabule umožňuje učiteli i žákům aktivně vstupovat do výuky, přizpůsobovat ji aktuálním potřebám a názorně prezentovat učivo," komentoval první náměstek primátora Petr Hladík.

Sedačky v brněnských tramvajích září novotou

Čistější a voňavější interiér tramvají. Brněnský dopravní podnik finišuje s čištěním polstrovaných sedaček ve svých vozech. Způsob strojového tepování byl přitom v DPMB použit poprvé.

Více než 220 brněnských tramvají má polstrovaná celá sedadla, ostatní pak alespoň sedák. Aktuálně 95 % těchto vozů jezdí v ulicích Brna s čistějšími a voňavějšími sedadly, a to právě díky tzv. strojovému tepování. Sedačky se čistí mokrou cestou, speciálním strojem a chemickými čisticími prostředky. Taková očista jednoho vozu trvá v průměru dvě hodiny, hlavními výhodami strojového tepování je vysoká účinnost odstranění nečistot, ale i vůně, která osvěží celý interiér vozidla.

Projekt Brno International Student má za sebou druhý semestr

Po celý jarní semestr měli studenti z brněnských vysokých škol možnost zapojit se do projektu Brno International Student (dřívější název Brno Erasmus Student). Cílem tohoto projektu je navázat spolupráci s mezinárodní studentskou komunitou a získat od ní nápady na zlepšení kvality života v Brně. Do projektu jsou tak zapojeni zahraniční studenti studující v Brně a místní studenti vyjíždějící za vzděláním do zahraničí (dohromady tzv. „mobilitní studenti").