Nový muzikál Timm Thaler uchvátil Německo

timm thaler 02V sobotu 16. listopadu uvedlo německé Staatstheater Darmstadt ve světové premiéře pohádkový muzikál Timm Thaler, který vznikl v koprodukci s Městským divadlem Brno.

Po úspěchu, který sklidil muzikál Papežka, jenž režíroval Stanislav Moša v německém městě Fulda v roce 2011 a o rok později v Brně, se ředitel Městského divadla Brno vrátil do Německa, aby opět uvedl na jeviště zcela nový muzikál německých autorů, tentokrát Xaviera Naidoo, Markuse Heitze a Michaela Herbergera Timm Thaler, v překladu Prodaný smích.

Muzikál vznikl na motivy stejnojmenné knihy Jamese Krüsse, německého autora dětské literatury, který v roce 1968 získal za svoji práci Cenu Hanse Christiana Andersena, v češtině vyšla timm thaler 08kniha pod názvem Prodaný smích. Pohádkový příběh vypráví o chlapci, který je známý díky svému nádherně zvonivému smíchu. Aby získal bohatství, upíše se ďáblovi a výměnou za možnost vyhrát každou sázku na světě mu prodá svůj smích. Timm rychle bohatne, ale velmi brzy pochopí, že jeho smích byl nad veškeré zlato. Vydá se proto do světa hledat ďábelského cizince, aby od něj získal svůj smích zpátky a zažije tak mnohá dobrodružství.

Pro oblíbenost u německých dětí i pro krásný a silný námět, který oslovuje všechny generace, se rozhodli autoři muzikálu převést příběh Jamese Krüsse do hudební divadelní podoby. Hudbu složili Michael Herberg a Xavier Naidoo, který je podepsán spolu s Markusem Heitzem také pod libretem inscenace. timm thaler 01S nabídkou režie oslovili Stanislava Mošu, který si do Darmstadtu přivezl choreografku Anetu Majerovou a hudebníka Igora Vavrdu, jenž se postaral o instrumentaci. Autorem scény a kostýmů je Mošův dlouholetý spolupracovník, německý výtvarník Christoph Weyers, na jehož scénách v Brně hrajeme například muzikály Jekyll a Hyde, Papežka či Les Misérables (Bídníci).

V sobotu 16. listopadu se Timm Thaler za účasti svých autorů poprvé představil napjatým divákům na jevišti Großen Haus s kapacitou jednoho tisíce míst. Obecenstvo uchvátila nápaditá dynamická scéna, umožňující rychlé změny prostředí, hravé kostýmy, sborová taneční čísla a především žánrově různorodá hudba a napínavý a dojemný příběh. Výsledek usilovné práce autorů, realizačního týmu i herců odměnili diváci dlouhotrvajícím nadšeným potleskem ve stoje. Až do dubna 2014 má Staatstheater Darmstadt naplánováno celkem 21 repríz, z nichž jsou mnohá již zcela vyprodána.

Čeští diváci se na pohádkový muzikál můžou těšit již v příští divadelní sezóně, kdy jej v Brně uvede Městské divadlo na jevišti Hudební scény.

Text: red, foto: archív MdB