Jakubu a jeho pánovi tleskala i Paříž a Milan Kundera

Foto jef Kratochvi 16Nadšený potlesk sklízel soubor Městského divadla Brno také v Paříži. Ve spolupráci s Magistrátem města Brna, Velvyslanectvím České republiky a Českého centra v Paříži divadlo ve francouzské metropoli 7. listopadu uvedlo v Le Théâtre de l´Alliance française moudrou komedii Milana Kundery Jakub a jeho pán.

Tato inscenace je na repertoáru Městského divadla Brna pouhý rok, svoji premiéru měla v režii Stanislava Moši 27. října 2012 na Činoherní scéně MdB, v kostýmech Andrey Kučerové a na scéně Emila Konečného. Hlavní role bravurně ztvárňuje Viktor Skála (Pán) a Jan Mazák (Jakub), na jevišti excelují také Lucie Zedníčková, Martin Havelka, Andrea Březinová, Jana Musilová, Jaroslav Matějka, Jakub Zedníček, Eva Ventrubová, Patrik Bořecký, Ladislav Kolář a Vojtěch Blahuta.

V den představení se v odpoledníchFoto jef Kratochvi 345 hodinách uskutečnila generální zkouška, na níž byl přítomen i samotný autor Milan Kundera se svojí ženou, oba byli po zhlédnutí celé inscenace nadšeni. Stejně jako diváci, kteří bezezbytku zaplnili hlediště s kapacitou 400 míst. Mezi významnými hosty nechyběla herečka a politička Magda Vášáryová, velvyslankyně Marie Chatardová, ředitel Českého centra Michael Wellner Pospíšil či herec Yves Pignot, nejznámější představitel postavy Pána, s níž je spjat již od roku 1998.

Inscenace byla hrána v českém jazyce, doplněna francouzskými titulky. Ohlasy byly výborné jak u česky, tak také u francouzsky mluvících diváků.

Text: inf, foto: jef Kratochvil, Tino Kratochvil