Medvěd Umca dostal nový bazén

umca v bazénuLední medvěd Umca si poslední říjnový den poprvé vyzkoušel koupání v novém bazénu, který byl vybudován v rámci rozšíření záložního výběhu. Samec ledního medvěda, který je v případě úspěšného odchovu téměř dva roky oddělen od samice a mláďat, tak získá v zázemí zahrady větší komfort.

Samec je pravidelně oddělován od samice v měsíci září z důvodu „předpokládané březosti" samice. V případě, že se na konci roku ukáže, že samice není březí nebo po porodu mláďata nepřijme, je samec vrácen do výběhu. „V minulosti byl medvěd Umca na tuto nezbytnou dobu transportován do jiných zoologických zahrad, ale ukázalo se, že stres spojený s převozem je tak velký, že lepším řešením bude vybudování záložního výběhu," vysvětlila mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Výběh byl dokončen v roce 2011 a letos k němu přibyl i nový bazén o velikosti 5m x 10m x 2,5m, protože v případě úspěšného odchovu (jako tomu bylo v roce 2007 a 2012) se doba oddělení prodlužuje ze tří měsíců na téměř dva roky. Pracovníci zoo věří, že rozšíření záložního výběhu Umcy bude pozitivně vnímáno i veřejností a návštěvníky. Ti sice k výběhu přístup mít nebudou, ale mohou si být jisti, že jejich často pokládaná otázka „jak se daří slavnému otci Umcovi" má jednoznačnou odpověď: Dobře.

Text: red, foto: archív zoo