Týden mobility propaguje šetrnou dopravu

Ve dnech 16.–22. září 2015 se pod záštitou Evropské komise koná mezinárodní kampaň Evropský týden mobility, jejímž cílem je upozornit veřejnost na problematiku nadměrného užívání automobilů ve městech a obcích a motivovat ji k využívání ekologicky šetrných způsobů dopravy. Kampaně se každoročně účastní na 2000 měst z řady evropských i mimoevropských států. Město Brno se do kampaně letos zapojí již potřinácté a jako každý rok připravilo pestrý program pro Brňany všech věkových skupin.

„Brno chce být moderním chytrým městem, tzv. smart city. Proto podporujeme projekty, které lidem usnadní a zrychlí cestování veřejnou dopravou a sníží znečištění v ulicích. Nabídkou chytrých kombinací různých způsobů dopravy můžeme vytvořit zajímavou alternativu k cestám autem," řekl k zaměření letošního Evropského týdne mobility Martin Ander, náměstek primátora města Brna.

Kancelář Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna připravila ve spolupráci s občanskými sdruženími, policií, školami a dalšími organizacemi celkem 16 akcí, které jsou zaměřeny zejména na seznámení s ekologicky šetrnými způsoby dopravy, podporu pohybu a bezpečnost v dopravě.

A jaký konkrétní program na návštěvníky čeká? Zájemci o veřejnou dopravu jistě ocení ve dnech 17. a 18. září možnost prohlídky zázemí Centrálního dispečinku Integrovaného dopravního systému JMK, odkud je řízena veřejná doprava v celém regionu. Na náměstí Svobody bude ve dnech 16. až 18. září probíhat prezentace skládacích a městských kol včetně kol pro převážení dětí.

Řešení, jak odlehčit městu od nadbytečných aut, nabízí carsharing, neboť jeden sdílený automobil dokáže nahradit až 10 soukromých vozů. Sdílení vozů s technologií předávání pomocí čipové karty představí v pátek 18. září v Líšni zástupci společnosti Autonapůl, která myšlenku sdílení aut začala v České republice realizovat jako první.

Program je přizpůsoben i milovníkům pohybu. Pro vyznavače inline bruslení je na 19. září připravena tradiční jízda městem, tentokrát směrem k Černovické terase, která přináší příležitost projet se po silnicích, kde se za normálních okolností bruslaři nesmějí pohybovat. Ve stejný den se uskuteční i cyklojízda na podporu cyklistiky ve městě Brně – sraz je před Místodržitelským palácem v 18 hodin.

S Evropským týdnem mobility souvisí i přijetí tzv. trvalých opatření, která mají městu pomoci k ekologičtějším formám dopravy. Jejich seznam naleznete v doplňujících informacích.

Kompletní program Evropského týdne mobility je k dispozici na webových stránkách projektu Brno – Zdravé město www.zdravemesto.brno.cz.

(red)