Cyklistická tour Z Poznaně do Turecka bude mít zastávku v Brně

Brno se stane jednou ze zastávek cyklistické tour „Z Poznaně do Turecka – 3000 km za 30 dní", která odstartuje 10. srpna ve 12 hodin na Staroměstském náměstí v Poznani. Zúčastní se jí cyklista Sebastian Niemeczek. Oficiální start cyklistické tour se uskuteční za účasti Poznaně Ryszard Grobelny, pod jehož záštitou se projekt koná.

Cyklistická tour je dlouhá 3000 km a povede přes tyto země: Polsko, ČR, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko a Turecko. Během cesty plánuje Niemeczek navštívit partnerská města Poznaně: Brno v ČR a Györ v Maďarsku. Chce zde propagovat aktivní životní styl, představit Poznaň jako „město přátelské k cyklistům" a povzbudit místní úřady a obyvatele, aby investovali do podpory cyklistické dopravy.

„Myšlenka uspořádat cyklotour mě napadla v květnu, kdy moje přítelkyně Ewa odjela pracovat jako průvodkyně do Marmarisu, na pobřeží Středozemního moře v Turecku. Minulý měsíc jsem skončil v práci a rozhodl jsem se využít prázdniny. Podíval jsem se na mapu světa a vznikl nápad na cestu do Turecka," uvedl Niemeczek, který se zajímá o spolupráci mezi městy a účastnil se již několika projektů. V roce 2010 pracoval jako dobrovolník na radnici v Kutaisi a v roce 2011 ve španělském městě Pozuelo de Alarcon koordinoval návštěvu polských dobrovolníků na Světových dnech mládeže v Madridu. „Nyní každý den trávím na kole co nejvíc času, jezdím na cyklostezkách v Poznani a také v jiných částech Polska, abych byl připraven na různé podmínky, které mě mohou na cestě do Turecka potkat, a´t už se jedná o různé druhy terénu nebo počasí. Jedu na tour sám, a tak se trochu obávám pohmožděnin a poškození kola, ale doufám, že na cestě budu potkávat přátelské lidi, kteří mi pomohou." Třicet dnů cesty má Niemeczek rozplánovano na dvě části: do pedálů pošlape 22 dnů, 8 dní bude během cesty odpočívat. Konkrétně do moravské metropole by měl dorazit 12. srpna.

Na webových stránkách www.disfrutanci.pl a www.facebook.com/disfrutanci popisuje den po dni přípravu a organizaci cyklotour do Turecka. Připraví rovněž zprávu z celé cesty – od startu v Poznani začátkem srpna až po konec v tureckém Marmarisu začátkem září.

V příštích letech ve spolupráci s městem Poznaň chystá Niemeczek další cyklotour do ostatních partnerských měst.

Text: red