V autobusech jedoucích na letiště si koupíte jízdenku bezkontaktní kartou

Bezkontaktní platební karta a její používání se v posledních měsících mezi zákazníky velmi rychle rozšiřuje. Od 9. června nabízí Dopravní podnik města Brna svým zákazníkům možnost přímé platby bezkontaktní kartou i ve vozech. V autobusech na lince 76 (Hlavní nádraží – Letiště a zpět) nainstaloval tzv. validátory. Brno se tak připojuje do skupiny progresivních měst, ve kterých je tento moderní způsob platby jízdného zaveden.

„S pilotním projektem jsme začali na lince na letiště, protože se domníváme, že nákup jízdenky platební kartou bude pro zahraniční cestující ideální varianta. Věříme, že tento krok usnadní turistům cestu do města a tím zpříjemní jejich pobyt," uvedl náměstek primátora města Brna Richard Mrázek.

V první fázi budou validátory ve všech autobusech obsluhujících Letiště Brno. „Po zkušenostech z prvních měsíců se rozhodneme, do jaké míry bychom mohli systém dále rozšířit. Samotná obsluha validátoru je jednoduchá. Na dotykovém displeji si cestující vybere typ jízdenky, který chce zakoupit, přiloží bezkontaktní kartu a zařízení poté klasickou papírovou jízdenku vytiskne," vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Pilotní projekt vznikl za podpory společnosti XT-Card a.s., která do projektu vnesla své široké praktické zkušenosti z projektů zavádění dopravní karty pro integrované dopravní systémy v ČR. Jako příklad lze uvést Moravskoslezský, Zlínský, Královehradecký a Pardubický kraj.

Statistické údaje o prodeji jednorázových jízdenek:
V roce 2014 činily tržby za jízdenky celkem 975 mil. Kč, z toho 611 mil. Kč za předplatní a 364 mil. Kč za jednorázové jízdenky.

Prodejní kanály jednorázových jízdenek

Schránka02

Prodej jízdenek v automatech, kde se dá platit kartou:
001 Hlavní nádraží směr Pisárky 45 % nákupů kartou
003 Hlavní nádraží směr Řečkovice 26 % nákupů kartou
009 Malinovského náměstí 20 % nákupů kartou

Důvodem rozdílů je umístění automatů. 001 je vedle klasického na mince, takže kdo chce platit mincemi, jde vedle. 003 je zády ke klasickému, takže zákazník už na něj tak nevidí a platí mincemi více i v automatu i na karty. 009 je jediný na Malinovského náměstí, takže tady si zákazník vybírá jenom mince vs. karta, takže tady je ten údaj relevantní. Každý měsíc dochází k nárůstu nákupů kartou.

SMS jízdenky

Schránka03