K exotickým ptákům se nastěhovaly vzácné ryby

Podvodní svět se vrátil do moravské metropole. Namísto akvárii na Staré radnici se ale za ním návštěvníci musejí vypravit přímo do zoo na Mniší horu. V Pavilonu exotického ptactva si nově mohou prohlédnout 11 nových sladkovodních akvárií s 80 živočichy z atraktivních biotopů světa. Celá kompozice je zasazena do moderně pojatých interiérů.

Akvária různých velikostí, která byla původně součástí Stálé akvarijní výstavy ve středu města, jsou rozdělena do tří segmentů a osazena běžnými i raritními druhy vybraných biotopů. Čtyři z nich jsou situovány jako přítoky řeky Amazonky (Jižní a Střední Amerika) a osazeny rybami tzv. černé vody přítoku Rio Negro. Hlavní dominantou této sekce je nádrž, ve které plavou tzv. „králové Amazonky" – Symphysodon discus, tedy barevné chovatelské varianty terčovců. Další dvě nádrže představí sladkovodní faunu Asie. V jedné je modelována přírodní krajina pomocí tropických rostlin - tzv. „japonská akvária". Druhá nádrž je technologicky postavena pro speciální chovy. „Je osazena sladkovodními rejnoky /trnuchami/ a rybou původem ze Žluté řeky (tzv. arowana), která je nyní chráněna pod CITES II, protože v přírodě je kvůli zhoršující se kvalitě vody na pokraji vyhubení," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková. V dalším bloku je pro návštěvníky připraveno osazení akvárií biotopem afrických jezer Malawi, Tanganika a Viktoriino, kde jsou vybrány barevně velmi atraktivní druhy. Tento blok uzavírají dvě nádrže, které jsou připraveny pro sladkovodní raky a kraby.

Nové nádrže doplňují současná čtyři akvária v Expozici exotického ptactva, která obývají kančíci, tlamovci, gavůnci a stříkouni. „Velmi zajímavá bude pro návštěvníky tzv. otevřená technologie - nádrž, kde budou moci nahlédnout do zákulisí akvárií a dozvědět se, jak funguje a jak probíhá jeho servis," upozornila Brindzáková.

Text: red