Město zaplatí miliony za čištění fasád od graffiti

Řádění bezohledných vandalů a sprejerů opět „zaplatí" městská pokladna. Necelé tři miliony korun poputují na čištění poničených a posprejovaných fasád, například v ulicích Marešově, Nerudově, Skořepce, Tržní, Vídeňské, Trnité a dalších. Rozhodli o tom radní na svém zasedání poslední červnovou středu..

Vzhledem k novému zákonu o rozpočtovém určení daní, kvůli kterému přišlo město Brno na daňových výnosech o 200 mil. korun ročně s tím, že ze státního rozpočtu už také nedostává 48 mil. korun jako příspěvek na žáka, je částka na odstranění graffiti ve srovnání s minulými roky o polovinu nižší. Nutno podotknout, že také v důsledku hospodářské krize je rozpočet města Brna na rok 2013 oproti rozpočtu z r. 2008 nižší o 750 mil. korun ročně.

Pro odstraňování sprejerských kreseb se používají různé techniky: obnovení původního nátěru fasády přetřením nátěrovou hmotou původní barvy do pohledového celku; čištění chemické, tj. gelem nebo agresivním oplachem, se používá na sklo, obklady, kovy a výlohy; čištění opískováním – používá se na sochy, památníky; obnovení materiálu na kovových a dřevěných materiálech.

Text: red

Seznam ulic, kterých se čištění týká:

Údolní, Marešova, Nerudova, Konečného nám., Obilní trh, nám. Míru, Pekařská, Pellicova, Hlídka, Mendlovo nám., Václavská, Hybešova, Křížova, Hlinky, Výstavní, Veletržní, Křížkovského, Křenová, Skořepka, Tržní, Zderadova, Zvonařka, Opuštěná, Řípská, Jana Babáka, Botanická, Smetanova, Slovanské nám., Tábor, Klusáčkova, Bubeníčkova, Gajdošova, Mikšíčkova, Podpísečná, Nopova, Nezamyslova, Gebauerova, Markéty Kuncové, Meluzínova, Stará osada, Jihlavská, Vltavská, Oderská, Sládkova, Jabloňová, Lidická, Štefánikova, Palackého tř., Staňkova, Šelepova, Chodská, Hradecká, Sportovní, Purkyňova, Veveří, Kounicova, Úvoz, Jana Uhra, Grohova, Gorkého, Nové sady, Křídlovická, Ostravská, Poříčí, Soukenická, Renneská tř., Vídeňská, Olomoucká, Trnitá, Táborská, Žabovřeská, Studánka.