Galerie Vaňkovka a Rotary Club Brno City: Deset let pomáháme společně

Poslední víkend před Vánocemi opět provoní Galerii Vaňkovka vánoční punč. A nebude to punč ledajaký. Jde totiž o nápoj, který díky iniciativě Rotary klubu Brno City pomáhá. „Od roku 2005, kdy se tato akce konala poprvé, se prodejem vánočního punče podařilo shromáždit více než 650 000 korun. Finanční prostředky jsme věnovali na konkrétní projekty sdružení Debra, Práh, Klokánek, Diakonie Brumovice, Dům seniorů v Brně – Bystrci a nadace Zayedesa," říká Karla Dostálová, která tuto krásnou myšlenku uvedla do života.

„Jsem velmi rád, že prodej charitativního vánočního punče se stal v Galerii Vaňkovka již tradicí. Letošní ročník bude jubilejní, desátý, a tak se velmi těšíme, že bude i slavnostní," říká Martin Kondrát, ředitel Galerie Vaňkovka. Akce se uskuteční od 19. do 21. prosince a letos na ní bude možné zakoupit kromě punče i autorské reprodukce ilustrací pro děti i dospělé s podpisem jejich autorů, členů občanského sdružení Klub ilustrátorů dětské knihy, letošního partnera charitativní akce. V sobotu odpoledne budou mít návštěvníci také možnost poslechnout si swingový band Jazz Archiv Brno.

„Vždy od pátečního odpoledne do nedělního podvečera si členové klubu, kteří jsou v civilním životě například lékaři, učitelé, vědci či podnikatelé, oblečou zástěru, čepici a střídají se coby prodejci na stánku u krokodýla. Zveme sem své přátele i návštěvníky obchodního centra, kteří chodí jen tak okolo. Celý výtěžek z prodeje vánočního punče v roce 2014 věnujeme mateřské škole na ulici Lidické v Brně na vybudování speciální relaxační místnosti pro autistické děti ve věku od tří do šesti let. Místnost označovaná odborníky jako „Snoezelen" pomůže navodit atmosféru důvěry a vytvořit příjemné i stimulující prostředí, v němž se děti budou cítit uvolněně a bezpečně," říká Jiří Kaláb, prezident Rotary klubu Brno City.

Desetiletá spolupráce Galerie Vaňkovka a Rotary Clubu Brno City má širší rozměr, nejde jen o jedinou aktivitu na konci roku. Již třikrát se podařilo zorganizovat sbírku také o Velikonocích. Její výtěžek směřoval jak seniorům, tak dětem. V říjnu měla premiéru Noc živých soch, opět spojená s charitativní sbírkou pro děti s autismem, která přinesla krásných dvacet tisíc korun. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří naše aktivity podporují a společně s námi pomáhají, stejně tak jako Galerii Vaňkovka za zázemí, které nám poskytuje," říká Jiří Kaláb. „Náš Rotary klub tak může díky této spolupráci naplňovat jedno ze svých poslání, které celosvětově šíří od roku 1905 – pomáhat."

Rotary Club Brno City
je sdružení zástupců různých povolání, kteří se hlásí k myšlence Service Above Self (služba na prvním místě). Klub RC Brno City vznikl v roce 2000 za podpory partnerských klubů RC Toms River z New Jersey v USA a RC Brno. Zaměřuje svoji činnost především na charitativní projekty, ale také na podporu talentovaných mladých lidí a pořádání konferencí a diskusních fór na aktuální společenská témata.