Agresivní cestující napadli řidiče i revizora

Nepříjemné okamžiky v minulých dnech zažili dva řidiči a revizor Dopravního podniku města Brna. Stali se totiž obětí tří navzájem nesouvisejících útoků agresivních nebo podnapilých osob. Výsledkem je v jednom případě otřes mozku, ve druhém pohmožděniny a zranění v obličeji. Třetí výtržník řidiče nezranil jen díky rychlému zásahu Policie ČR, na autobusu je ale škoda zhruba sto tisíc korun.

„Napadení řidičů není naštěstí častým jevem, teď se ale během čtyř dnů odehrály tři násilné incidenty, což nás nutí k zamyšlení. Je vidět, že musíme být důraznější při prosazování ochranných opatření pro pracovníky v městské hromadné dopravě," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Ránou do obličeje, krvavými šrámy, zhmožděninami a vykloubeným palcem skončila rozepře černého pasažéra s revizorem ve středu ráno na zastávce Komárov. „Revizor musel být ambulantně ošetřen a nyní je v pracovní neschopnosti. Násilníka na místě zadržela Policie ČR," řekl Vít Prýgl, vedoucí tarifního odboru DPMB.

Jen o pár hodin dříve se terčem útoku zatím neznámého agresivního cestujícího stal řidič autobusu noční linky 90 na zastávce Kohoutovice, hájenka. Řidič se v půl třetí ráno snažil násilného cestujícího vyloučit z přepravy, ten ho ale surově povalil na zem. Při pádu řidič utrpěl zranění hlavy, s podezřením na otřes mozku byl záchranáři odvezen do nemocnice.

Třetí situace se odehrála v neděli v osm hodin večer na odstavném parkovišti u obchodního centra Olympia v Modřicích. Silně podnapilý čtyřiadvacetiletý muž se zde dobýval do autobusu. Nejdříve do vozu mlátil rukama, poté ulomil obě zpětná zrcátka. Na pomoc si přivezl také nákupní vozík, kterým najížděl do skleněných výplní dveří autobusu. Kromě dveří rozbil i okno u kabiny řidiče. Řidič naštěstí vyvázl z tohoto incidentu bez zranění, přivolaní policisté museli muže uklidnit pomocí hmatů a chvatů sebeobrany. Škoda na autobuse je zhruba sto tisíc korun.
„Tyto události v takto rychlém sledu opětovně nastolují v intenzivním světle diskuze, které vedeme neustále, jako je například snaha o zavedení vyšší právní ochrany pracovníků ve veřejné dopravě. Spolupráce se strážníky Městské policie Brno funguje již teď, ale musíme se zamyslet nad jejím rozšířením. Je nepřípustné, aby se naši řidiči a další pracovníci cítili při práci v ohrožení," doplnil Miloš Havránek.

(red)