Lidé zjistí, jak jim fungují plíce

Každý, kdo chce zjistit, zda mu správně fungují plíce a jestli mu nehrozí například chronická obstrukční plicní nemoc, se může přijít o víkendu nechat zkontrolovat. V brněnském obchodním centru Futurum bude v neděli 23. listopadu od 12 do 19 hodin probíhat bezplatné spirometrické měření plic, a to na stánku Centra zdraví. Na místě bude přítomen plicní lékař, s nímž mohou lidé svoje výsledky okamžitě probrat.

Akci s názvem Česko dýchej, organizují odborníci ke Světovému dni Chronické obstrukční plicní nemoci. Tato zákeřná choroba ročně v České republice zabije 2500 lidí a celkem jí trpí kolem 800 000 pacientů, spíše mužů.

„Základní metodou pro potvrzení diagnózy CHOPN je vyšetření funkce plic – spirometrie. Na základě výsledků tohoto vyšetření dokážeme zjistit onemocnění i v časných fázích a stanovit jeho závažnost, včasný záchyt nemoci prudce zvyšuje šance pacienta na stabilizaci nemoci," uvedl MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN (ČOPN).

Kromě Brna se budou spirometrická vyšetření konat o tomto víkendu také v Ostravě, Plzni, Praze a Ústí nad Labem. Loni se přišlo celkem vyšetřit 1 500 lidí. (red)

O ČOPN

Cílem Českého občanského sdružení proti chronické Obstrukční Plicní Nemoci (ČOPN) je rozšiřování a prohlubování znalostí lékařské i laické veřejnosti o chronické obstrukční plicní nemoci. ČOPN vzniklo poté, co byl vytvořen v lednu 1997 sbor expertů zabývající se CHOPN, z řady zemí světa a tento sbor vyhlásil akci GOLD (Globální strategie pro diagnostiku, léčbu a prevenci CHOPN). Iniciátory projektu GOLD jsou Světová zdravotnická organizace (WHO) a Národní srdeční, plicní a krevní institut (NHBLI). Potřeba akce GOLD a obdoba v jednotlivých zemích vyplývá z následujících jednoznačně doložených důkazů:
– stoupá mortalita na CHOPN v mnoha zemích světa
– finanční náklady na CHOPN jsou tak veliké jako na plicní rakovinu a zhruba 2krát větší než na bronchiální astma. Další informace je možné nalézt na www.copn.cz.