Hvězdárna láká i příměstské tábory

Hvězdárna a planetárium Brno v červenci a srpnu 2014 nabízí speciální pořad pro příměstské tábory. Léto na konci vesmíru slibuje prohlídku umělé oblohy, návštěvu interaktivní expozice a za jasného počasí pozorování Slunce.

„Komponovaný program Léto na konci vesmíru pro letní příměstské tábory nabízíme v pracovní dny dopoledne vždy jedné skupině návštěvníků. Pro větší skupiny návštěvníků jsme schopni připravit také speciální, individuální program v digitáriu. Našim cílem je ukázat, že i uprostřed brněnské aglomerace existuje místo nabízející zajímavé prožití prázdninového času," uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Co návštěvníci zažijí?

Táborníci se v sále malého planetária podívají na pohádkový příběh s astronomickou tématikou (anebo pořad pro starší diváky). Na něj naváže komentovaná procházka „hvězdnou oblohou". Dozví se, jak se jmenují nejjasnější hvězdy a nejnápadnější souhvězdí letní oblohy, kde lze nalézt planety Sluneční soustavy, jak pozorovat umělé družice anebo meteory, co je to Mléčná dráha či jak se s pomocí Polárky orientovat v přírodě.

Poté se v sále exploratoria projdou fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Táborníci se seznámí s moderním pohledem na okolí naší planety, dotknou se meteoritu starého přibližně 1 milión roků a s pomocí unikátní audiovizuální koule poznají nejen Zemi z nadhledu. Součástí expozice je série exponátů demonstrujících například různou tíži stejných předmětů na různých tělesech ve vesmíru, Foucaultovo kyvadlo, vliv odstředivé síly na tvary kosmických těles, model atmosfér plynných planet či vodní tornádo.

Nakonec se za příznivého počasí s pomocí moderních dalekohledů podívají na Slunce a sluneční skvrny. Bude-li zataženo, odborníci jim ukáží alespoň astronomické přístroje.

Jak si návštěvu objednat?

Prohlídku si lze objednat na telefonním čísle 541 321 287 (v pracovní dny od 7.30 do 15.30 hod.) anebo na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Jednotné vstupné 150 Kč/osoba uhradíte při příchodu na Hvězdárnu a planetárium Brno, event. fakturou. Komponovaný pořad je určen vždy pro jednu výpravu 10 až 30 návštěvníků ve věku od 7 do 15 let a jejich doprovod.

Text: red