Záchranáři vyjíždí k lidem, kteří upadli na náledí

Zrádná ledovka svírá od pondělního večera také Brno a jižní Moravu. Záchranáři tak přibyly výjezdy k lidem, kteří upadli na náledí. „V průběhu noci na úterý jsme ošetřili na dva desítky takto zraněných lidí, dá se říci, že v některých případech byli tito pacienti posilněni alkoholem," uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

V úterý od šesté hodiny ranní během dopoledne přibyly zhruba další dvě desítky. „Lidé upadnou někdy už ve chvíli, kdy jen vyjdou před dům, a evidujeme například také pád na zledovatělé terase domu. Nejčastěji ošetřujeme pohmožděniny, vykloubeniny či zlomeniny," doplnila mluvčí. Jedná se hlavně o lehčí až středně těžká poranění, ale pozor: pád na zledovatělý chodník může mít i vážné následky, například těžké poranění hlavy.

Záchranáři proto apelují na všechny, především ty starší: snažte se v těchto dnech zůstat raději doma, ven nechoďte, pokud to není nezbytně nutné. Musíte-li například k lékaři, vezměte si s sebou doprovod. A obecně platí: choďte po posypaných plochách, a pokud je to možné, přidržujte se zábradlí.

(sal)