O dotaci na šalinkartu už letos požádalo přes 32 tisíc lidí. Město program zachová i pro příští rok

O příspěvek 1 425 korun na předplatní jízdenku od Dopravního podniku města Brna si v prvních deseti měsících letošního roku požádalo přes 32 tisíc lidí. Radní tento týden jednali o podmínkách programu na rok 2023. Ty se nezmění, a tak si Brňané opět mohou o finance zažádat poté, co na příslušný rok uhradí poplatek za odpad. Město na tuto ekodotaci vyčlení 54 milionů korun.

„Výše jízdného v Brně je vzhledem k rozsahu a kvalitě nabízených služeb více než příznivá, navíc se roky nezměnila, ale přesto je jasné, že jednorázový výdaj za roční šalinkartu může s rodinným rozpočtem zahýbat. Pro brněnské zóny 100 a 101 vyjde roční předplatní jízdenka na 4 750 korun, s příspěvkem města ve výši 1 425 korun se rázem dostaneme na 3 325 korun – cestování MHD tím pádem vyjde Brňany na méně než 10 korun denně," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Zažádat o dotaci může každý, kdo si zakoupí elektronickou základní nepřenosnou roční předplatní jízdenku MHD pro zóny 100 a 101 a další navazující zóny. „Žádost je potřeba podat nejpozději do 60 dnů od nákupu. Zároveň je třeba doložit, že žadatel má na daný kalendářní rok zaplaceno za odpad. Tento poplatek má sice splatnost v květnu, ale pokud si pořídím šalinkartu hned začátkem roku, je nutné i odpad uhradit takto s předstihem, aby byla žádost o dotaci vyřízena kladně," upozornil náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Jaroslav Suchý.

Veškeré informace jsou dostupné na webu https://ekodotace.brno.cz/dotace/salinkarta/

V roce 2021 si základní roční šalinkartu zakoupilo zhruba 40 tisíc lidí, o dotaci si zažádali zhruba tři ze čtyř držitelů.

(mmb)