Brněnská nakladatelství budou své knihy představovat v Knihovně Jiřího Mahena

V úterý 13. 9. se v Knihovně Jiřího Mahena v Brně poprvé otevře Literární salón Mahenovy akademie pro 21. století. Zahájí ho Petr Šesták, autor oceňovaného románu Kontinuita parku a Stanislav Biler, držitel ceny Magnezia litera 2022 za prózu Destrukce.

Cyklus autorských večerů začne setkáním s dvěma autory románů, které s podobnou deziluzí demaskují realitu dnešního venkova a maloměsta. Fotograf a spisovatel Petr Šesták i sociolog, publicista a ostrovtipný glosátor Stanislav Biler takříkajíc ťali do živého a vzbudili mimořádný ohlas. „Pravidelné představování nových knih a diskuzí s autory a autorkami je něco trvalého a prestižního, co v současné době v Brně chybí. Věříme, že se nám podaří vytvořit pro návštěvníky přitažlivý formát. Jedná se o nultý ročník, chceme vyzkoušet, jak to bude fungovat." říká Jan Baron z programového oddělení knihovny.

Podle okolností a kontextu se někdy představí více autorů najednou, nebo se bude besedovat jen nad jednou knihou. „Je pravda, že řadu našich knih uvádíme pouze Praze, a to je škoda, protože jsme brněnské nakladatelství. Nový pořad nám umožní s vybranými novinkami seznamovat i brněnské publikum, vždy na stejném místě. Průběžně bychom rádi představovali i novinky z naší poezie," vysvětluje Michaela Dermauw z nakladatelství Host.

Literární salón je součástí nové kulturně-vzdělávací platformy Mahenova akademie pro 21. století a vzniká v dramaturgické spolupráci s trojicí brněnských nakladatelství Host, Druhé město a Větrné mlýny. Už letos na podzim se tak návštěvníci mají možnost setkat s úspěšnými autory jako je Petra Dvořáková, Václav Kahuda, Olga Stehlíková a Milan Ohnisko nebo politolog Lubomír Kopeček. Kromě toho bude knihovna hostit tolkienovskou přednášku prof. Pavla Hoška a křest nové knihy brněnského spisovatele z generace šestatřicátníků Pavla Švandy.

Další informace vám rádi doplníme na Tisková konferenci v úterý 6. 9. v 10h v ÚK KJM na Kobližné, kde budou přítomni i zástupci jmenovaných nakladatelství.

(kjm)