Velikonoce přivedou na hřbitovy strážníky

Zamezit okrádání mrtvých i pozůstalých se budou snažit o blížících se Velikonocích brněnští strážníci. Již v závěru tohoto pracovního týdne začnou ve zvýšené míře dohlížet na brněnské hřbitovy, kde se zaměří zejména na veřejný pořádek, ochranu majetku a osob. Současně varují návštěvníky, kteří přijdou svátečně upravit hroby svých blízkých, že nenechavci se neštítí ani různých triků, mezi novinky například patří fingované zapalování věnců.

Do rozsáhlého opatření se zapojí desítky městských policistů, kteří dohlédnou nejen na Ústřední hřbitov, ale také na pietní místa v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích, Vranově, Žebětíně, Slatině, Tuřanech, Židenicích, Komíně, Líšni, Soběšicích a Lelekovicích.

Častou přítomností strážníků na hřbitovech chce městská policie předejít okrádání návštěvníků o osobní věci a zcizování vzpomínkových předmětů, jako jsou věnce či kytice. Hlídky se zaměří i na prodejce smutečního zboží. „Někteří návštěvníci totiž měli z dřívější doby nepříjemné zkušenosti se ztrátou výzdoby hrobů, která se následně znovu objevila v nabídce obchodníků. Jednou z priorit bude jako obvykle předcházení krádežím kovových předmětů, někteří zloději se nezdráhají odcizit ani urny s ostatky," přiblížil mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

Především preventivní působení hlídek podpoří i členové specializovaných jednotek. Do kontrol se zapojí Jednotka psovodů, ale také strážníci Jednotky operativního zásahu. Dohled je naplánován na denní i noční hodiny. V noci hlídky zužitkují specifické schopnosti služebních psů, strážníci JOZ využijí svou speciální výbavu pro noční vidění.

Při pohybu na hřbitovech mohou přijít vhod i jisté bezpečnostní zásady. Třeba kabelky a další osobní věci by lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. Stejně tak mohou nenechavci využít okamžiku, kdy návštěvník hřbitova zanechá věci bez dozoru odložené na lavičce a odejde například napustit vodu do vázy. Strážníci upozorňují i na nový trik, kdy zloději zapálí věnec na některém z hrobů, a v okamžiku, kdy se ho někdo z návštěvníků vydá nezištně uhasit, připraví ho o předměty, které nechal odložené na původním místě.

Kromě veřejného pořádku dohlížejí strážníci i na disciplinovanost řidičů. Usměrňují vozidla při příjezdu a kontrolují, zda se kolem zaparkovaných aut nepohybují podezřelé osoby a nepokoušejí se je vykrádat. Nejsilnější provoz a komplikovanou dopravní situaci očekávají strážníci již tradičně ve Vídeňské ulici, kde je koncentrace přijíždějících motorových vozidel nejvyšší.

(red)