Areál Hněvkovského nabízí více příležitostí ke sportu

Necelý rok trvala realizace projektu „Sportovní areál v lokalitě Hněvkovského", jehož smyslem bylo rozšíření infrastruktury pro rekreační sport na území městské části Brno-jih. V lednu letošního roku byl projekt úspěšně dokončen a od 3. dubna 2014 je areál v provozu.

„Cyklostezky v rovinatém terénu jižní části Brna dávají příležitost k nenáročnému sportování, ať k jízdě na kole či na bruslích. Snahou města je nabídnout lidem další způsoby aktivního odpočinku. Dostavbou sportovního areálu na Hněvkovského se nám podařilo tímto směrem o krok postoupit," řekl primátor města Brna Roman Onderka.

„Projekty, jako je tento, nemají sice pro město fatální důležitost jako například kanalizace nebo dopravní stavby, přispívají však ke spokojenosti a životní pohodě obyvatel Brna a dělají život ve velkoměstě příjemnějším. Mají i skrytý význam, preventivní: tím, že dají mladým lidem příležitost zabavit se, dokážou „odfiltrovat" případné negativní jevy vyplývající z nedostatku smysluplných volnočasových aktivit," řekl 1. náměstek primátora Robert Kotzian.

Z bývalé kotelny byl vybudován sportovní klub s vnitřní a venkovní lezeckou stěnou, stávající komín byl opatřen schodištěm. Dále vzniklo tenisové a víceúčelové hřiště, skatepark a lávka přes řeku Svratku o délce 60,4 m. Ta spojuje obě existující cyklostezky.

Skatepark je umístěn východně od sportovního klubu, jeho plocha i jednotlivé prvky jsou vytvořeny z betonu. Tenisový areál zahrnuje tři kurty s povrchem z umělého trávníku. Multifunkční hřiště je rovněž opatřeno umělým povrchem.

První významná sportovní stavba v lokalitě vznikla v letech 2007-8, byl jí městský baseballový stadion, na němž hrají Draci Brno. Stadion patří k nejkvalitnějším baseballovým sportovištím v České republice.

Poté, co v tomto místě ukončila činnost Veřejná zeleň města Brna, byl pozemek svěřen městské části Brno-jih. Ta se rozhodla brownfield využít pro sportovní, rekreační a další volnočasové aktivity. V roce 2010 zde bylo vybudováno fotbalové hřiště pro fotbalové středisko mládeže Sparty Brno. Adaptací původní administrativní budovy Veřejné zeleně vznikl objekt poskytující zázemí hráčům. Další objekt byl adaptován na prodejnu, půjčovnu a servis in-line bruslí. Na břehu Svratky vznikla cyklistická stezka za finanční spoluúčasti Evropské unie a v její blízkosti dětská BMX dráha („vlny" pro jízdu na horském kole). V roce 2011 byl areál doplněn o tři venkovní posilovací stroje.

Ještě letos bude zahájena výstavba přírodního koupaliště – biotopu na řece Svratce v Horních Heršpicích. Půjde o relaxační areál s bazénem pro plavce, částí pro neplavce a brouzdalištěm pro nejmenší. Voda v nádržích bude čištěna pouze přírodní cestou prostřednictvím řas a vodních rostlin.

Text: red