Janáček i digitárium. Brno má co nabídnout

Brno je moravskou metropolí a výchozí turistickou destinací k poznávání přírodních a kulturních krás jižní Moravy. Nalákat turisty, ale současně připravit i zajímavé akce pro „domácí" je cílem strategie pro letošní rok.

Se zahájením letošní turistické sezóny bude spuštěn nový informačně-turistický portál www.visitbrno.info, který bude nabízet např. individuální plánovač pobytu, tipy a pobídkové balíčky či on-line nákup zvoleného sortimentu. Současně bude v průběhu letní sezóny zavedena turistická karta s 11 nejatraktivnějšími místy moravské metropole a fungovat začnou i mobilní aplikace pro platformy iOS a Android, které budou obsahovat mimo jiné i zajímavé zážitkové trasy v Brně. Představit možnosti, které návštěvníci Brna mají, chce Brno už 20. mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour ve dnech 30. ledna – 2. února 2014 na stánku Jihomoravského kraje, kde bude prezentovat svou kompletní turistickou nabídku.

Letošní rok je navíc v Brně ve znamení dvou velikánů světového věhlasu. 28. března 2014 uplyne 100 let od narození spisovatele Bohumila Hrabala a 3. července 2014 tomu bude 160 let od narození sedmého nejhranějšího hudebního skladatele současnosti – Leoše Janáčka. Rok 2014 tak byl v Brně vyhlášen Rokem Leoše Janáčka.

TOP AKCE 2014

 •  Zahájení turistické sezóny a spuštění portálu visitbrno.info
 •  Festival zábavy Brno – město uprostřed Evropy a mezinárodní přehlídka ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis
 •  Mezinárodní divadelní festival Divadelní svět Brno
 •  Mezinárodní přehlídka grafického designu Bienále Brno 2014
 •  Den Brna
 •  Grand Prix ČR – mistrovství světa silničních motocyklů
 •  Mistrovství světa v sálové cyklistice
 •  Mezinárodní festival Janáček Brno 2014
 •  Vánoce v Brně

 

TOP CÍLE

 •  Hrad Špilberk
 •  Brněnské podzemí
 •  Vila Tugendhat
 •  Jurkovičova vila
 •  Brněnský architektonický manuál
 •  Hvězdárna a planetárium Brno
 •  Moravská galerie v Brně
 •  Moravské zemské muzeum


TOP AKCE 2014

ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZÓNY NA STARÉ RADNICI
5. 4. 2014

Se zahájením turistické sezóny bude v prostorách I. nádvoří Staré radnice zprovozněna nová prodejna suvenýrů s rozšířeným prodejem sortimentu občerstvení. Od letošní turistické sezóny tak bude možné v příjemném prostředí atriového vnitřního traktu nalézt stín a občerstvit se v režimu „to go" či zakoupit suvenýry související s městem Brnem. Očekávanou novinkou turistické sezóny 2014 je zahájení provozu nového informačně-turistického portálu www.visitbrno.info.
www.ticbrno.cz

BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY
STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS – MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKA OHŇOSTROJŮ
23. 5. – 22. 6. 2014

Pravidelně v květnu a červnu se v Brně a na jižní Moravě uskutečňuje seriál zábavních, kulturních a prezentačních festivalových akcí pod hrady Špilberk a Veveří. Největším lákadlem je mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů s hudbou Starobrno Ignis Brunensis. V roce 2014 se koná již její 17. ročník. Nezapomenutelnou pyromuzikálovou podívanou na hladině Brněnské přehrady letos předvedou renomované ohňostrojné společnosti z Chorvatska, Rakouska, Řecka a Česka. V galerii vítězů jednotlivých ročníků soutěže je zapsána také společnost Pyra z Bratislavy – zvítězila v silné mezinárodní konkurenci v roce 2010.
Zábavní projekt s návštěvností přes jeden milion diváků doplní jízdy historických tramvají, trolejbusů a autobusů v rámci oslav 145. výročí městské hromadné dopravy v Brně, přehlídka a jízdy parních vlaků, historické i moderní programy v centru Brna, soutěž mistrů světa v letecké akrobacii, lety horkovzdušných balónů, prezentační akce při oslavách 150. výročí hasičů v Brně a další atraktivní programy. Festivalové zábavní a prezentační pořady doprovází bohatá nabídka služeb pro individuální turisty i organizované skupiny.
www.ignisbrunensis.cz

DIVADELNÍ SVĚT BRNO – MEZINÁRODNÍ DIVADELNÍ FESTIVAL
6.–13. 6. 2014

Mezinárodní divadelní festival Divadelní svět Brno patří k největším „city events", které se v letním období v centru města konají. Festival začíná Nocí kejklířů a končí Slavností masek.
Letošní ročník je dedikován Woodymu Alanovi, neboť ústředním tématem festivalu je komediální žánr. Mezi další známá jména festivalu patří např. slavná francouzská komediální herečka Isabelle Nanty či český herec Jiří Lábus. Komedie? Komedie Komedie! – to je název festivalu, který bude prezentovat to nejlepší ze světové i domácí divadelní scény nejen na prknech kamenných městských divadel, ale hojně i v exteriéru historického jádra města. Divadlo tak oživuje městské ulice a náměstí, kde se v rámci off programu s divadelním světem setká skutečně každý. Vyvrcholením týdenního festivalu je Slavnost masek, která bude v letošním roce zahrnovat i soutěžní kategorii věnovanou postavám a maskám z díla Leoše Janáčka. Festival díky rozmanitosti divadelní produkce smývá jazykovou bariéru a Brno se díky němu stává vyhledávanou destinací pro milovníky divadla.
www.divadelnisvetbrno.cz

26. MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKA GRAFICKÉHO DESIGNU BIENÁLE BRNO 2014
19. 6. – 26. 10. 2014

Mezinárodní bienále grafického designu Brno se již více než 50 let snaží reflektovat dění a proměny grafického designu a vizuální kultury a řadí se mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě. Pořadatelem je Moravská galerie v Brně.
Tématem 26. ročníku Bienále Brno je vzdělávání v oblasti grafického designu a vizuální komunikace. Mezinárodní přehlídka, tradiční součást Bienále Brno, bude v mnoha ohledech výjimečná. Důrazem na studentské práce nyní ponechá stranou tvorbu profesionálů.
Tematicky zaměřené bienále se prostřednictvím širokého spektra výstav, přednášek a doprovodných programů bude zamýšlet nad tím, jak se grafický design dnes učí, jaké jsou modely, metody a přístupy jednotlivých pedagogů a škol. Další rovinou jsou otázky lokální různorodosti škol, vliv architektury školních budov a vztah mezi školním prostředím a následnou praxí.
Mezinárodní sympozium, které se uskuteční ve dnech 20.–22. června 2014, představí významné osobnosti z řad designérů i teoretiků spjatých s edukační činností.
www.moravska-galerie.cz

DEN BRNA
15.–17. 8. 2014

Městská oslava významné historické události, na jejímž konci stála úspěšná obrana města Brna před švédskými vojsky za třicetileté války a zabránění jejich průniku k Vídni. Vznikla legenda a v jejím důsledku se v Brně zvoní pravé poledne už v 11 hodin.
Součástí této společensko-kulturní a gastronomické akce jsou kostýmované průvody, salvy i rekonstrukce bitvy z dob obléhání Brna Švédy. V brněnském podzemí ožívá historie a alchymista Clements odlévá ve své alchymistické dílně dle legendy černou skleněnou kouli, která jediná mohla zabít nepřátelského generála Torstensona. Tuto vzácnou černou kuličku pak každou hodinu vydává šťastlivcům časostroj na náměstí Svobody.
www.ticbrno.cz

GRAND PRIX ČR – MISTROVSTVÍ SVĚTA SILNIČNÍCH MOTOCYKLŮ
15.–17. 8. 2013

Moderní areál Masarykova okruhu má pověst jednoho z nejbezpečnějších okruhů na světě a díky umístění v lesnaté krajině je také jedním z nejhezčích. Brno má své nezastupitelné místo v kalendářích seriálů závodů mistrovství světa motocyklů i automobilů. Nejvýznamnější akcí je každoroční závod mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix České republiky.
www.brno-circuit.com

MISTROVSTVÍ SVĚTA V SÁLOVÉ CYKLISTICE
21.–23. 11. 2014

Do moravské metropole od 21. do 23. listopadu 2014 zavítá světová cyklistická špička a chybět nebudou ani domácí borci. V domácím prostředí budou fandit také nestoři kolové, Jan a Jindřich Pospíšilovi, kteří duhový trikot pro nejlepší hráče planety ve své sportovní kariéře získali dvacetkrát. Česká republika pořádala v poválečné historii mistrovství světa šestkrát – dvakrát se konalo v Praze (1948, 1965) a v Brně (1977, 1991), jednou v Ostravě (1970) a naposledy v Přerově (1998).
www.favoritbrno.cz

JANÁČEK BRNO
21.–29. 11. 2014

V rámci mezinárodního festivalu Janáček Brno 2014 budou představeny velké operní inscenace ze zahraniční i domácí produkce, orchestrální i komorní koncerty, originální řada matiné, studentské projekty, doprovodný program pro děti a hudebněvědný program.
Národní divadlo Brno uvede v nové premiéře operu Věc Makropulos. Dalšími na festivalu uvedenými operami budou Výlety pana Broučka (oba díly), Příhody lišky Bystroušky a Její pastorkyňa.
Kromě Janáčkových děl budou u příležitosti 160. výročí jeho narození uvedena rovněž díla, která měl tento světově uznávaný autor rád a která ho inspirovala. Z operní tvorby jmenujme například Charpentierovu Louisu (v nastudování Národního divadla Brno). Díla budou interpretována prvotřídními domácími i zahraničními umělci (v současnosti se jedná např. o recitálu Magdaleny Kožené, Kronos Quartet či operách v režii Roberta Carsena nebo Petera Konwitschneho).
Po dobu festivalu budou připraveny speciální produktové balíčky, které si bude možné zakoupit v průběhu celého roku prostřednictvím portálu www.visitbrno.info.
www.janacek-brno.cz

VÁNOCE V BRNĚ
28. 11. – 29. 12. 2014

Poslední pátek před první adventní nedělí se tradičně rozsvěcuje vánoční strom na centrálním náměstí Svobody. Od 28. listopadu 2014 tak návštěvníci moravské metropole budou moci zažít pravou adventní atmosféru v srdci Brna, která ovšem neskončí v předvečer Štědrého dne, tedy 23. prosince. Dění na náměstí Svobody bude pokračovat až do skutečného závěru kalendářního roku. Každý z adventních dnů přinese návštěvníkům překvapení a bohatý kulturní program, včetně oblíbeného každovečerního zimního kina. Lidé budou moci navštívit nejvyšší i nejhlubší místo v historickém srdci Brna a o víkendech rovněž trhy v jedinečných brněnských katakombách na Zelném trhu. Labyrint bude připraven po rekonstrukci v novém vizuálním i provozním stylu na adventní období.
Tradičně je na úterý 23. prosince připraven bohatý zábavní program především pro rodiče s dětmi v prostorách Nové radnice. Vyvrcholí ohňostrojem s hudbou na Dominikánském náměstí. Další vánoční trhy budou připraveny na Zelném trhu a Moravském náměstí.
www.brnenskevanoce.cz, www.vanocenazelnaku.cz, www.vanocenaradnici.cz

 

Město Brno se představí rovněž na 20. mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour ve dnech 30. ledna – 2. února 2014 na stánku Jihomoravského kraje. Bude zde prezentovat svou kompletní turistickou nabídku.

Text: red