Silvestr v Brně: Vyděšení psi i napadený řidič

Rušno po celou noc bylo v Brně při oslavách konce roku a vítání roku nového. Vystresované zaběhnuté psy, kteří se polekali odhozených rachejtlí, odchytávali strážníci ještě dnes v dopoledních hodinách. Na operačním středisku přijala městská policie desítky hovorů od lidí, kteří se báli o své zdraví či zaparkovaná auta kvůli všudypřítomné pyrotechnice, případně je rušilo používání dělobuchů, které na některých místech trvalo nadmíru dlouho. Letošní veselí však bylo i přesto poklidnější, než je obvyklé.

Někde ovšem potíže začaly už na Silvestra vpodvečer. S podlitinou pod okem odcházel z poslední letošní služby řidič tramvaje linky 2. Podle dispečera dopravního podniku, který přivolal hlídku městské policie do Vídeňské ulice, napadl šoféra agresivní cestující. Jednačtyřicetiletého muže prý rozlítilo, že musel na zastávce čekat podle svého mínění příliš dlouho. Po nastoupení do vozu zaklepal na řidičovu kabinu a po krátké slovní výměně ho údajně udeřil pěstí do obličeje. Řidič, který neutrpěl vážná poranění, po dohodě s dispečery pokračoval v jízdě. Podezřelého strážníci dopadli u zastávky a případ následně předali k prošetření u přestupkové komise.

Strážníci ve třinácti případech asistovali záchranářům při ošetřování opilých, agresivních a nezvladatelných pacientů. Nejčastěji to bylo již tradičně v centru města, namátkou v Lidické, Pekařské a Nádražní ulici. Potíže se posádkám sanitek nevyhnuly ani ve vzdálenějších částech Brna, například v Jihlavské, Provazníkově či Zábrdovické ulici. Hlídky absolvovaly všechny tyto zákroky bez použití donucovacích prostředků, na podnapilé působila dostatečně autoritativně již jejich samotná přítomnost.

Drnčící okenní tabulky a plačící děti znepokojovaly již po setmění muže z Vinohrad. Odpalování zábavné pyrotechniky bylo na jeho vkus až příliš intenzivní. Hlídka k němu nakonec ani nedojela, své oznámení po chvíli zrušil, protože slavící skupince záhy došel třaskavý materiál. Podobných oznámení ovšem tísňová linka během noci pojala několik desítek. Například lidé z ulice Pod kopcem se obávali o svá zaparkovaná auta, v Blažkově ulici na Lesné zase ohňostroj prosvištěl nájemníkům přímo kolem otevřeného balkonu. Některé rozjařené oslavující proto museli strážníci důrazně usměrňovat.

Strach o život svého souseda měli lidé na Dornychu. Operačnímu středisku o půl páté ráno oznámili, že uživatel vedlejšího bytu leží na chodbě a je zřejmě mrtvý. Hlídka po příjezdu na uvedenou adresu zaťukala zvenku na sklo chodby, načež se muž prakticky okamžitě zvedl a omluvil se. Strážníkům přes okno poděkoval a ujistil je, že odchází spát do svého bytu, aby své sousedy neznepokojoval.

Mladou ženu z Komárova o půl šesté ráno probudily údery pěstí do dveří. Strážníkům na tísňové lince řekla, že se k ní dobývá bývalý přítel a nechce odejít. Po příjezdu hlídky se osmatřicetiletý muž uklidnil, jeho známá již přestupek oznamovat nechtěla pod podmínkou, že dotyčný odejde domů vystřízlivět a vše spolu proberou, až nebude opilý. Muž tedy v doprovodu hlídky dům opustil.

Opíjení se bohužel neoddávali pouze dospělí, ale ve dvou případech také nezletilí. Pracovníci dohledového centra městské policie si už před 22. hodinou všimli na záběrech z Denisových sadů dívky, která měla nepřehlédnutelné potíže s chůzí a evidentně byla podnapilá. Vyslaná hlídka zjistila, že podroušené slečně je teprve 14 let a přivolala proto okamžitě záchrannou službu a státní policii, které záležitost předala. Přímo na místě dívku prohlédla a ošetřila lékařka. Nakonec rozhodla, že hospitalizace není nutná a případ tedy republikoví policisté dořešili s dívčinými rodiči.

Mírně podnapilého sedmnáctiletého chlapce si všiml i kolemjdoucí v Zábrdovicích. Protože svým chováním ohrožoval vlastní zdraví, nechali ho strážníci převézt na záchytnou stanici a zdravotníkům poskytli doprovod. Lékařka po vyšetření předala mladíka rodičům a strážníci postoupí případ k projednání u správního orgánu, který prošetří, kdo chlapci alkohol poskytl.

Oslavy byly značně traumatizující pro některé psy. Strážníci jich odchytávali rovnou desítku. Jednoho vyděšeného psa v Bosonohách dokonce srazilo auto a strážníci ho proto převezli na ošetření do útulku. Řidič ze střetu vyšel bez újmy, hlídka k prošetření nehody přivolala své státní kolegy. Strážníci odchytové služby vyjeli zajišťovat také zaběhnutého vlčáka do ulice Hněvkovského, našli i poraněnou tibetskou dogu a ještě dnes dopoledne v ulici Pod Pisárkami hledali roztřeseného a promoklého psa, jenž se nakonec také vrátil ke svému vlastníkovi.

Někteří řidiči se po oslavách zachovali zodpovědně a dnes ráno před plánovanou cestou sami vyhledali strážníky s prosbou o preventivní kontrolu hladiny alkoholu v dechu. Třiadvacetiletá žena oslovila hlídku v Benešově ulici a nadýchala 0,16 promile. Přímo na služebnu v ulici Velkopavlovické přišel devětatřicetiletý muž, který „nafoukal" 0,32 promile alkoholu. Strážníci oba poučili, že pod vlivem alkoholu by usedat za volant neměli, a žena i muž upozornění respektovali.

(jag)