Městské divadlo Brno rozdávalo Křídla

Po celý rok mohli příznivci Městského divadla Brno prostřednictvím anketních lístků hlasovat pro svého nejoblíbenějšího herce či herečku, režiséra, výtvarníka, skladatele i jednotlivou inscenaci. Slavnostní vyhlášení vítězů tentokrát připadlo na neděli 22. prosince a byl to večer opravdu jedinečný. Režisér Petr Štěpán, který spolu se svými kolegy herci, členy orchestru MdB a autory filmových dotáček (Petr Hloušek, Dalibor Černák) slavnostní udílený cen připravil, koncipoval letošní, již sedmnáctá Křídla do podoby sledu televizních pořadů.

V první polovině večera tedy diváky provázela Lenka Janíková a Aleš Slanina zpoza zpravodajského stolku TV Kec, druhou polovinu večera pak ovládl Jaroslav Matějka jakožto moderátor soutěžního pořadu Tyjátrstop, v rámci něhož byli pozváni na jeviště tři diváci z hlediště, aby nejen odpovídali na záludné otázky s divadelní tématikou, ale také aby předali ceny výhercům v kategoriích Nejoblíbenější herec, herečka a inscenace sezóny. V průběhu večera byla také, jak už bývá zvykem, pokřtěna Ročenka 2012/2013, v pořadí již osmnáctá, úlohy kmotrů se tentokráte zhostili radní města Brna Jiří Oliva, předseda kulturní komise města Brna Stanislav Michalík a Leoš Vanžura.

A kdo si letos odnesl sošku a uznání diváků? Nejpopulárnější herečkou sezóny 2012/2013 se stala Svetlana Janotová (v nominaci s ní byly také Hana Holišová a Ivana Vaňková), nejoblíbenějším hercem stejně jako v loňském roce Aleš Slanina (na cenu byli nominováni také Dušan Vitázek a Martin Havelka). Pro diváky nejatraktivnějším představením je taneční muzikál Kočky, za který si cenu odnesl režisér Stanislav Moša. Kočky zabodovaly také v kategorii Nejvýznamnější počin roku, v níž zvolili příznivci brněnského Městského divadla autorky choreografií Hanu Kratochvilovou a Anetu Majerovou. V nominaci na tuto cenu se ocitly ještě kostýmy Andrey Kučerové taktéž k muzikálu Kočky a výprava muzikálu Zorro Aleše Valáška.

Cenou kolegia revue Dokořán byl odměněn Viktor Skála, a to za nezapomenutelné ztvárnění role Pána v inscenaci Jakub a jeho pán, s přihlédnutím k postavě Cyrila v inscenaci Cyril a Metoděj. Cenou osobnosti roku byl vyznamenán ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner, s nímž MdB již několik let spolupracuje při uvádění inscenací v nádherných prostorách Biskupského dvora u Zelného trhu. A konečně Cenu bezpečného zázemí, o kterém rozhoduje umělecký soubor divadla, převzal ředitel Stanislav Moša. Jako novinku získal ocenění také Vojtěch Blahuta, a to v kategorii „Štěk sezóny" za svoji sic drobnou, leč důležitou roli Janka a Vesničana.

Text: red, foto: Archív MdB