Strážníci radí, jak zabezpečit chaty na zimu

Kontroly chatových a zahrádkářských oblastí, k nimž brněnští strážníci přistupují v každé městské části několikrát do roka, v nejbližších týdnech a měsících ještě zesílí. Nastupuje totiž jedno z nejrizikovějších období, kdy většina chat, chalup i zahradních domků a nejrůznějších přístřešků zůstane na delší dobu opuštěná. Aby se přes zimu nestaly nemovitosti cílem zlodějů a dalších nezvaných návštěvníků, je dobré řídit se několika základními radami.

Rozumnou ochranou majetku, která by měla patřit ke standardním opatřením, jsou mechanické zábranné prostředky umístěné na nejohroženějších místech objektů. Do této kategorie spadají bezpečnostní zámky, složitější uzamykací systémy, ochranné okenní folie či bezpečnostní skla.

Vhodným doplněním mohou být rozličné typy ochranných mříží a uzamykatelných okenic. Vítanou nadstavbu představuje elektronická zabezpečovací signalizace. Majitelé rekreačních objektů se ovšem mohou setkat s určitými potížemi, jako je chybějící telefonické či jiné spojení nemovitosti s okolním světem. Stačí však, aby v dané oblasti byla k dispozici alespoň jedna telefonní linka, řada systémů dnes funguje i bezdrátově. K lince je možné připojit automatický telefonní hlásič, který po obdržení signálu o narušení vyvolává předem naprogramované jedno či více telefonních čísel a předá informaci o narušení chráněného objektu odpovědné osobě. Hlásič může střežit i více objektů.

Mnohé nenechavce odradí i pohybová čidla venkovního osvětlení, případně automatické spínače interiérových svítidel. Cenově velmi dobře dostupné jsou imitace kamerových systémů, znejistit nevítaného hosta může i pouhá nálepka, že objekt je monitorován nebo napojen na bezpečnostní systém.
Zabezpečení volte i dle své pojišťovny

Důležité je, aby majitelé staveb při výběru zabezpečení zohlednili požadavky své pojišťovny. Může to hrát klíčovou roli při uplatňování nároků na proplacení škody. Není od věci podívat se na vše také očima zloděje, který například nutně potřebuje peníze nebo přístřeší. Přestože pojistitel se může spokojit jen s kvalitním zámkem a mřížemi na oknech, nezvaného návštěvníka může podobné zajištění jen vybudit k větší agresivitě a způsobit tak, že škoda bude ještě vyšší. Kombinace zabezpečení proto zvažujte pečlivě a na míru konkrétní nemovitosti. Někteří majitelé také zbytečně usnadňují zlodějům práci, když ukryjí klíče pod rohožku či do květináče nebo nevhodně v blízkosti domu odloží například žebřík.

Strážníci Městské policie Brno kontrolují chatové oblasti na území města pravidelně, zejména u přehrady, v Jundrově, v Medlánkách a okrajových oblastech, jako jsou Slatina a Chrlice. Zmonitorované území označí letáčkem s informacemi o proběhlé kontrole. Při své hlídkové činnosti působí strážníci nejen preventivně, ale mnohdy se jim podaří zloděje při protiprávním jednání zadržet.

Text: jag