Noví strážníci dostanou padesát tisíc korun a další benefity
Městská policie Brno dál rozšiřuje škálu benefitů, které nabízí svým zaměstnancům. Noví strážníci nyní získají bonus padesát tisíc korun. Uvolnění prostředků schválilo v úterý brněnské zastupitelstvo.
Náborový příspěvek je prvkem, který městské policii pomůže lákat zájemce o práci v situaci, kdy je v zemi rekordně nízká nezaměstnanost. Portfolio výhod pro strážníky se přitom nedávno rozšířilo o dva dny indispozičního volna, dále mají nárok na pět týdnů dovolené nebo příspěvek na stravu a penzijní připojištění. Po Brně mohou celý rok cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma.
Čerpání padesátitisícové sumy bude přitom podstatně rychlejší, než tomu bylo u původního náborového příspěvku. „Prvních pětadvacet tisíc uchazeči dostanou okamžitě poté, co se z nich stanou strážníci. Tedy po tříměsíčním rekvalifikačním kurzu a složení zkoušky odborné způsobilosti. Druhou polovinu vyplatíme hned po podpisu smlouvy na dobu neurčitou," objasňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.
Výměnou za to budou brněnští strážníci po svých nových kolezích požadovat čtyřletou věrnost. V případě dřívějšího odchodu musí pracovník vrátit poměrnou část náborového příspěvku, například za jeden neodpracovaný rok se jedná o dvanáct a půl tisíce korun. Peníze, které město pro nováčky uvolnilo, jinde chybět nebudou. „Rozpočtovým opatřením jsme dostali částku, kterou se nám vloni podařilo ušetřit vlastním hospodařením. Na náborový příspěvek vyčleníme asi tři miliony korun," vysvětluje Luboš Oprchal. Strážníci bez praxe dostanou do začátku 17 640 korun. Částka ovšem narůstá v závislosti na výši rizikového příplatku, jenž dosahuje až čtyř tisíc korun, příplatků za směnnost, za práci v noci i o víkendu. Podle individuálních kvalit a pracovních výkonů se liší i osobní ohodnocení. S odpracovanými lety strážníci postupují po jednotlivých platových stupních až k základnímu platu okolo 22 tisíc korun.
Náborový příspěvek bude městská policie nabízet až do odvolání. Dostanou ho již adepti, kteří nastoupí do dubnového rekvalifikačního kurzu, další tříměsíční školení se otevře v září. Zkrátka nepřijdou ani nováčci, kteří se k městské policii přidali v lednu a takzvané licence absolvují na přelomu března a dubna. Zájemci se mohou hlásit průběžně prostřednictvím jednoduchého formuláře na www.mpb.cz/zamestnani. Musí mít přinejmenším středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou a očekává se od nich bezúhonnost a spolehlivost. V současné době stále ještě platí, že zákonným požadavkem je věk minimálně 21 let. Toto kritérium by výhledově zákonodárci mohli změkčit na 18 let připravovanou novelizací zákona o obecní policii.
„Netrápí nás masivní odchody zaměstnanců. V loňském roce jsme ale získali padesát nových pracovních míst v okrajových částech města a ta potřebujeme naplnit. S ohledem na přirozené odchody zaměstnanců například do důchodu nebo mateřské dovolené bychom rádi v následujících dvou letech přijali okolo sedmdesáti až osmdesáti strážníků," naznačuje Luboš Oprchal.
(red)