První sdílený byt pro seniory je připraven

Město Brno připravilo ojedinělý projekt pro seniory, kteří se mohou v oblasti bydlení ocitnout v ekonomické nouzi a kteří současně chtějí žít ve společnosti dalších lidí. Jedná se o pilotní projekt tzv. sdíleného seniorského bydlení, které by mohlo být alternativou k domům s pečovatelskou službou. Princip spočívá ve společném bydlení více osob seniorského věku ve speciálně upraveném a vybaveném bytě, který je součástí běžné zástavby a bude doplněn dalšími službami.

První projekt sdíleného bydlení se nachází v objektu Zámečnická 2. Jedná se o novou bytovou jednotku o rozloze cca 405 m2, která byla vybudována z nebytových prostor ve 2. NP, dříve využívaných jako kanceláře ČSTV. V bytové jednotce vzniklo celkem 9 pokojů, společné prostory a sociální zařízení. Společné obytné části jednotky obsahují velký obytný prostor s televizním koutem, jídelnou a dostatečně kapacitní kuchyňskou sestavou, další společný prostor je řešen jako klidová místnost pro čtení a další obdobné aktivity. V jednotce sdíleného bydlení jsou dále prostory zázemí – skladové prostory na věci nájemníků, spížní prostory pro jednotlivé nájemníky, společná prádelna a místnost pro pečovatelskou službu.

Cílovou skupinou jsou senioři, kteří hledají cenově i fyzicky dostupné bydlení a kteří současně chtějí sdílet část společných prostor společně s několika dalšími lidmi obdobného věku. Pilotní projekt „sdíleného bydlení" jim umožní zůstat v městském prostředí, na něž jsou zvyklí, a současně využívat v případě potřeby sociální služby, které budou na bytovou jednotku sdíleného bydlení napojeny.

„O projekt je velký zájem, už se nám přihlásilo asi 40 lidí," prohlásil první náměstek primátora statutárního města Brna Petr Hladík. „V současné době plánujeme na Zámečnické do projektu zařadit další tři byty. Věřím, že jej senioři ocení a že jim pomůže v jejich ne vždy snadném údělu," dodal.

Cílem realizace projektů sdíleného seniorského bydlení je vyvážené nastavení míry soukromí na jedné straně a sdílení prostoru a společných aktivit na straně druhé tak, aby byla zachována nutná míra soukromí každého jedince a zároveň aby byl zmírněn pocit osamělosti, snížily se finanční náklady na bydlení a zvýšil se celkový pocit bezpečí a spokojenost seniorů s bydlením. Každý senior bude mít k dispozici svůj vlastní, pronajimatelem již částečně zařízený pokoj.
Projekt společného bydlení více seniorů – sdílené nebo komunitní bydlení – již funguje v různých formách řadu let v mnoha evropských zemích (Dánsko, Rakousko, Holandsko aj.). V České republice jde o pilotní projekt.

(red)