Město s charitou našli řešení pro Domov svaté Markéty

Představitelé Brna a Diecézní charity Brno (DCHB) našli společné řešení pro Domov svaté Markéty, který charita provozuje a který sídlí již od roku 1993 v nemovitosti pronajaté městem Brnem. Podmínky nájemní smlouvy bylo nyní nutné přehodnotit kvůli pravidlům čerpání veřejné podpory, která se průběžně zpřísňují a při jejichž porušení by se smluvní strany vystavovaly riziku pokuty.

Veřejnou podporu v tomto případě tvoří rozdíl mezi obvyklou výší nájemného a případnou sníženou výší nájemného. Obvyklá výše nájemného byla stanovena znaleckým posudkem na 1.852 000 Kč za rok. Nájemné je stanoveno na 275.000 Kč za rok.

„Rada města Brna dnes odsouhlasila dodatek k nájemní smlouvě, v níž zůstává nájemné jako dosud, a to na období do 31. 12. 2016. Na základě písemného stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na základě jednání s charitou, brněnským biskupstvím jako zřizovatelem charity a Jihomoravským krajem, který charitu pověřil poskytováním sociálních služeb, je v této smlouvě upřesněn způsob hrazení případné pokuty. Do výše 50 tisíc korun by ji hradila charita. Než uplyne platnost nájemní smlouvy, předpokládáme, že se podaří najít definitivní řešení tohoto problému, a to například směnou nemovitostí tak, aby charita tento domov získala do svého majetku," popsal náměstek brněnského primátora pro majetkovou oblast Richard Mrázek.

Historie jednání:

Užívací vztah s Diecézní charitou Brno (DCHB) je řešen dlouhodobě od roku 2012. Tehdy skončila nájemní smlouva na dobu určitou, na základě které si DCHB odbydlovala vložené náklady. Jednou z variant řešení byla zápůjčka objektu (tedy zapůjčení objektu za 0 Kč), na to ale DCHB nepřistoupila, protože již měla vyčerpanou podporu de minimis a ocitla by se v režimu nedovolené veřejné podpory.

V návaznosti na tuto skutečnost bylo jednáno o uzavření nové nájemní smlouvy. Znaleckým posudkem bylo stanoveno obvyklé nájemné jako podklad ke specifikaci výše eventuální veřejné podpory. Nájemné v obvyklé výši nebyla diecézní charita schopna platit. Následně proto proběhla opakovaná jednání města Brna, DCHB a Jihomoravského kraje o možnostech proplácení nájemného jako nákladů spojených s poskytovanou sociální službou. Na to ale DCHB taktéž nepřistoupila, neboť by jí poté kraj nemohl proplácet další náklady.

Aby diecézní charita mohla domov nadále provozovat, je projednáván v orgánech města Brna dodatek k nájemní smlouvě s tím, že do konce roku 2016 se podaří vyřešit užívací vztah trvale. Užívací vztah by mohl do konce roku 2016 nadále pokračovat s nájemným v původní výši s ustanovením, že pokud by UOHS stanovil pokutu za porušení pravidel veřejné podpory, zaplatí Diecézní charita Brno pokutu a doplatí nájemné v tržní výši; jinak by se riziku případné pokuty vystavovalo město Brno. Situaci by mohla vyřešit také výměna nemovitosti za jiné nemovitosti v majetku Biskupství brněnského (jako zřizovatelem DCHB), které bylo také přizváno k jednání.

(red)