Ekonomické souvislosti přestavby brněnského železničního uzlu: téma otevře debata s prestižními hosty
Hlavním hostem další besedy rozvíjející téma urbanistické soutěže Budoucnost centra Brna bude Paul Vincent Koch, mezinárodně uznávaný odborník na urbánní ekonomii a (re)development, díky němuž stojí v Praze Tančící dům nebo Zlatý Anděl. Pozvání přijal rovněž hlavní architekt společnosti Arch.Design Jaroslav Dokoupil, dlouhodobě zainteresovaný v přestavbě železničního uzlu Brno a brněnském územním plánu.
Diskuse se povede na téma moderního rozvoje města, možností a potenciálu Brna a zákonitostech městské ekonomiky v souvislosti s plánovanou výstavbou v jižní části centra Brna a polohou nádraží.
Kdy: čtvrtek 16. června 2016 od 18:00
Kde: Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2
Kdo: autoři vítězných soutěžních návrhů a hosté
Ir. Paul Vincent Koch MRE působil ve skupině ING jako country manager pro střední a východní Evropu zodpovědný za investice a development. Pod jeho vedením přivedlo na začátku devadesátých let ING do České republiky světově uznávané architekty – Franka O. Gehryho, Jeana Nouvela nebo Erika van Egeraata. V mezinárodní urbanistické soutěži Budoucnost centra Brna působil jako nezávislý expert poroty na oblast urbánní ekonomie a městských investic.
Ing. arch. Jaroslav Dokoupil se od devadesátých let podílí na urbanistických studiích a územním plánu Brna, zpracovával také jednu z variant urbanistického řešení přestavby brněnského železničního uzlu s nádražím v poloze u řeky. Mezi jeho realizace patří Brno Business Park nebo pavilony P a V na brněnském výstavišti.
Besedu pořádá MOBA studio, organizátor soutěže Budoucnost centra Brna, ve spolupráci s městem Brnem a Domem umění města Brna.
Po dvou večerech, které byly věnovány především prezentacím vítězných soutěžních návrhů, se nyní těžiště debatních večerů přesouvá do roviny diskusní a polemické.
Další debata z cyklu večerů nad výsledky urbanistické soutěže proběhne ve čtvrtek 23. června a bude věnovaná dopravním aspektům soutěžních návrhů.
Paul Vincent Koch (*28. 12. 1949)
10 let zkušeností ve veřejném a 30 let v soukromém sektoru v oblasti (re)developmentu a urbánní obnovy, správy, investic a výstavby.
Paul Vincent Koch po zkušenostech s řízením projektů městské obnovy a rekonstrukce i s vedením stavební firmy v Rotterdamu nastoupil do skupiny ING, kde byl coby country manager pro střední a východní Evropu zodpovědný za investice a development v České republice a Maďarsku. Pod jeho vedením přivedlo na začátku devadesátých let ING do České republiky světově uznávané architekty – například Tančící dům navržený Frankem O. Gehrym a Vladem Milunićem se stal symbolem nové pražské architektury. Mezi další realizace z této doby patří také Zlatý Anděl na Praze 5 ve spolupráci s Jeanem Nouvelem, rezidenční vily na Praze 6 ve spolupráci s Erikem van Egeraatem nebo pořízení a částečná realizace obnovy pivovaru na Praze 7 započatá s Frankem Gehrym a Jeanem Nouvelem a dokončená CMC Architects.
Mezi lety 2002–2010 působil jako výkonný ředitel ING Real Estate Development v Paříži. Četné realizace reprezentují například přestavba bývalých doků na zábavní a nákupní centrum v Le Havre s architekty Reichen & Robert, konverze doků v Marseille pro bydlení, administrativu a komerci ve spolupráci se studii West8 a Atelier Seraji, nebo development polyfunkční budovy „Monolithe" v nově vznikající čtvrti v postindustriální části Lyonu spolu se studii Erika Egeraata, Manuella Gautranda, Emmanuela Combarela a Dominiqua Mareca, Pierra Gautiera a MVRDV.
V loňském roce dokončil komplexní studii o možnosti přestavby (retrofitu) opuštěných pařížských kancelářských budov na dostupné a sociální bydlení. Během posledních 25 let a zejména v současnosti provozuje poradenskou činnost a přednáší na univerzitách po celém světě – mezi jinými na pařížských univerzitách Dauphine a Sorbonne, ČVUT v Praze nebo Sorbonne v Abú Dhabí.
Vzdělání:
- Delft University of Technology, titul –ir (inženýr), 1981
- Amsterdam School of Real Estate, titul MRE (Master of Real Estate), 1996