Skupina křesťanských uprchíků z Iránu najde pomoc v Brně

Primátor města Brna Petr Vokřál, první náměstkyně Klára Liptáková, náměstek Matěj Hollan a zástupci Odboru sociální péče Magistrátu města Brna se ve čtvrtek ráno sešli s představiteli neziskové organizace Generace 21, která organizuje pomoc pro křesťanské uprchlíky z Iráku.

Společně jednali o tom, zda Brno podpoří ubytování jedné ze skupin těchto uprchlíků ve městě a jak může pomoci integraci. „Jedná se o běžence z iráckého Mosulu, kteří se dostali do stavu těžko představitelné nouze. Jsme proto velmi otevření při hledání cest, jak těmto lidem pomoci. Diskutovali jsme věcné záležitosti týkající se ubytování a zajištění školní docházky těchto lidí. Byla to první informativní schůzka, která by měla být začátkem dlouhodobé spolupráce města Brna s organizací Generace 21," uvedl primátor Brna Petr Vokřál. „Chtěl bych poděkovat městu Brnu za to, že jsou zde uprchlíky ochotni přivítat. Jde o skupinu 24 lidí, většinou rodiny s dětmi. Pokud vše půjde dobře, měli by tito lidé přiletět 19. února," doplnil Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21.

Prvních několik týdnů budou tito lidé ubytováni v jednom ze soukromých penzionů ve městě Brně a bude probíhat jejich intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další zhruba čtyři měsíce.

Právě s ubytováním v tomto období nabídlo Brno nadačnímu fondu pomoc. „Jsme nachystáni vyspravit v současnosti nevyužívané byty v centru města, které jsou vhodně velké pro tyto velké rodiny a současně jsou od sebe v docházkové vzdálenosti, takže k sobě tato skupina bude mít stále blízko," uvedla 1. náměstkyně primátora Klára Liptáková. „Předpokládáme, že během prvního půl roku získají azyl. Po zhruba půl roce jim proto začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Již v tuto chvíli máme od soukromých podnikatelů a firem řadu nabídek," upřesnil Jan Talafant. Podle primátora Petra Vokřála bude jistě i v Brně nabídka pracovních příležitostí pro tyto lidi zajímavá. „Brno je připraveno ve spolupráci s neziskovým sektorem a dobrovolníky integrovat uprchlíky, kteří sem přijdou, ať už prostřednictvím klasického státního integračního programu, nebo tímto výjimečným způsobem přes nadační fond Generace 21," uvedl náměstek primátora Matěj Hollan.

I po osamostatnění bude nejméně dalších šest měsíců uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci nadační fond a jeho partneři v jednotlivých místech: většinou lidé, sdružení ve farnostech a náboženských spolcích.

Kdo přijede do Brna

Ve skupině jsou celkem čtyři rodiny s dětmi, jejich prarodiče a dále tři svobodné sestry ve středním věku. Přijíždějí například předák údržby elektrárny s vyšší odbornou technickou školou, VOŠ technik se specializací na automobily a klimatizace, malířka a učitelka umění na SŠ, dva učitelé arabštiny, dvě úřednice nebo učitelka v mateřské škole. (tiz)