Skororetro a Na Starém Brně kvetly mandloně: komentované prohlídky

kaple vyrez27. 8. a 5. 9. 2015
hrad Špilberk

Proč dělat sochy obřích tub, karoserií či žen ve tvaru lahve? Jak se cítili vězni ve znesvěcené barokní kapli na Špilberku? Otázky návštěvníků dočasných výstav „Skororetro" a „Na Starém Brně kvetly mandloně" zodpoví dvě komentované prohlídky tento a příští týden. Přijměte pozvání.

Už ve čtvrtek 27. srpna se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Skororetro, která mapuje celoživotní dílo brněnského sochaře Jiřího Sobotky. Ten proslul obřími zvětšeninami předmětů z každodenního života. Známý je jeho Ohryzkovník u Brněnské přehrady, pozornost získal i jeho návrh sochy básníka Jana Skácela v parku pod Špilberkem, zhotovené z kovových trubek do trojrozměrného reliéfu. Prohlídku provede sám autor, Jiří Sobotka, spolu s kurátorkou Hanou Fadingerovou. U příležitosti komentované prohlídky bude představen také katalog výstavy Skororetro, která shrnuje sochařovu dosavadní tvorbu. Sraz je v 16:30 před vstupem do výstavy – v 2. patře západního křídla hradu Špilberku.

O týden později, v sobotu 5. září, se komentované prohlídky dočká i výstava Na Starém Brně kvetly mandloně. Tato výstava netradičním způsobem připomíná události spojené s barokní kaplí za druhé světové války. Nacisté v kapli věznili v září 1939 lidi zadržené při akci Albrecht I., později kapli přestavěli na jakousi síň slávy plnou nacistických symbolů. Po válce v kapli vznikl památník II. odboje, v 60. letech v ní byla expozice protinacistických fotomontáží Johna Heartfielda, které ostře kontrastovaly se zbytky nacistické výzdoby.

Nyní je v kapli instalace využívající videomapping: historické fotografie doplňuje hra světel, zvuků, obrazů a symbolů. Výstava chce návštěvníky provést pocity bezmoci a nejistoty, ale i naděje. Barokní kaplí znesvěcenou nacisty provede historička Muzea města Brna Dana Olivová. Sraz je v 16:00 na malém nádvoří před barokní kaplí.

(red)