Filharmonie oživila nejstarší dochovanou památku lidstva
11. a 12. 12. 2014 v 19:30
Janáčkovo divadlo
V prosinci uvede Filharmonie Brno v Janáčkově divadle jedinečné, moderní a monumentální zpracování Eposu o Gilgamešovi, eposu z počátku babylonských dějin. Přestože se jedná o hudební dílo na text nejstarší dochované slovesné památky lidstva, starší než Bible, je hledáním odpovědí na otázky přátelství, lásky a smrti aktuální dodnes. Na pódiu bude spolu s orchestrem vedeným šéfdirigentem Aleksandarem Markovičem stát také Český filharmonický sbor Brno, sólisté jako Adam Plachetka nebo Adriana Kohútková, a dokonce také vypravěč a mim. Výkon více než stovky špičkových hudebníků tak bude doprovázen slovem (anglickým s českými titulky) a poloscénickým ztvárněním díla tak, jak je Martinů původně zamýšlel.
Martinů vytvořil Epos o Gilgamešovi ve svém vrcholném exilovém období během pobytu na jihu Francie, pouhé čtyři roky před svou smrtí. Sáhl po nejstarší dochované slovesné památce lidstva a při kompozici svého díla použil celosvětově uznávaný překlad do alžbětinské angličtiny, který roku 1928 pořídil archeolog a oxfordský profesor Reginald Campbell Thompson. Martinů byl eposem z počátku babylonských dějin zaujat natolik, že vlastní práci na skladbě započal teprve po několikaletém pronikání do jeho filozofické podstaty. „Pročítal znovu celý epos a uvažoval, který díl z něho by měl zhudebnit," uvedla ve svých vzpomínkách jeho žena Charlotte Martinů.
Provedení velkolepé skladby Epos o Gilgamešovi symbolicky odráží dvě významné události ze světa klasické hudby – zakončení Roku české hudby 2014 a 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů (1890–1959). Dílo z roku 1955, které je svým způsobem mimořádné nejen v tvorbě Martinů, ale i v celé světové literatuře, zazní u nás vůbec poprvé v originální anglické verzi (s českými titulky). Punc výjimečnosti dodá brněnskému provedení poloscénické ztvárnní díla, jak si Martinů původně představoval, a také fakt, že půjde o premiéru kritické edice díla, kterou připravil muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů, ve spolupráci s nakladatelstvím Bärenreiter. „K realizaci Gilgameše jsme přizvali česko-slovenskou pěveckou špičku (Adrianu Kohútkovou, Martina Šrejmu, Jiřího Hájka a Adama Plachetku), Český filharmonický sbor Brno, vypravěčské role se ujme Brian Caspe, v Praze usazený americký herec se skvělým citem pro hudbu.," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
Epos o Gilgamešovi sestává ze tří takřka stejně dlouhých částí nazvaných Gilgameš, Smrt Enkiduova a Zaklínání (Invokace). Je napsán pro sólisty (soprán, tenor, baryton, bas), recitátora, smíšený sbor a orchestr. Martinů jej komponoval pro komorní orchestr Paula Sachera.
(red)