Jen otočit kohoutkem či zapnout sporák... Výstava skládá hold přehlíženým řemeslům

tmbTechnické muzeum v Brně připravilo výstavu s názvem Příběh topenářského a instalatérského řemesla. Veřejnost si ji může prohlédnout v budově muzea, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli do konce srpna letošního roku. Výstavu muzeum připravilo ve spolupráci s Cechem topenářů a instalatérů České republiky.

„Zamýšleli jsme tímto projektem zmapovat historii topenářského a instalatérského řemesla včetně jeho současného vývoje," komentovala garantka výstavy Marie Gilbertová, která v Technickém muzeu v Brně působí současně jako kurátorka oboru Řemesla. „Málokdo si uvědomuje, jak moc nás toto mnohými nespravedlivě přehlížené řemeslo obklopuje a jak moc ovlivňuje kvalitu našeho života. Kdykoliv otočíme vodovodním kohoutkem, zapneme topení či sporák nebo spláchneme toaletu, využíváme výsledky práce zručných řemeslníků a inovace generací inženýrů a projektantů," dodala.

Exponáty pro tuto výstavu zapůjčily nebo darovaly, kromě Cechu topenářů a instalatérů ČR, také další instituce a společnosti. Její součástí bude i prezentace moderních vzdělávacích systémů a firem. Výstava zahrnuje především technická zařízení a instalace uvnitř budov, tj. vnitřní kanalizaci a vodovody, čerpací techniku, přípravu teplé vody a zdravotně‑technické zařizovací předměty. Návštěvníci si budou moci prohlédnout např. historické záchodové mísy, dřevěný nádržkový splachovač, bidet a různé ventily a baterie, avšak i dobovou literaturu včetně učebnic, a také instalatérské nářadí.

Část výstavy se věnuje domovním plynovodům a plynovým spotřebičům, kde bude možné zhlédnout staré plynové ohřívače, topidla či plynoměry.

Dalším okruhem je oblast ústředního vytápění nabízející např. články různých otopných těles, regulátory teploty a armatury. Zaujme i prezentace firmy E S L, a. s., s doprovodným programem. Výstava se věnuje rovněž vzniku a vývoji instalatérského řemesla a mapuje i vývoj instalatérských podniků, společenstev a cechů.

Technické muzeum v Brně se snaží v mladých lidech podnítit zájem o řemesla a motivovat je k objevování technických a inženýrských povolání, k čemuž poslouží mimo jiné dotykový rozcestník s informacemi o technickém školství. Lektorské oddělení připravilo k výstavě rovněž edukační programy pro školy a interaktivní koutek pro veřejnost.

(sal) Foto: Archív TMB