Kde je (umění) doma. Hlavním tématem Domu umění města Brna se letos stane domov
Co je to domov? Je to něco materialistického, například rodný dům či vlastní byt? Může to být i představa, pocit? Francouzský filozof Gaston Bachelard například tvrdí, že domov jsou „šťastná místa", kde se cítíme v bezpečí – doma tak můžeme být nejen na konkrétním místě, ale i v blízkosti člověka, kterému důvěřujeme, nebo v kulturním prostoru, s nímž cítíme spojení.
Domov je zkrátka mnohovrstevnatým pojmem, a právě na to se zaměří výstava Stavy nejistých domovů, kterou Dům umění připravuje ve spolupráci s berlínskou galerií Haus Kunt Mitte a která bude hlavním výstavním projektem jara 2025.
Uvažování nad domovem ale také zahrnuje určité starosti – dostupnost bydlení, příjmovou chudobu, společenské nejistoty. Jak může s těmito stále aktuálnějšími problémy pomoci architektura a jaké jsou možnosti udržitelné, a přitom finančně dostupné výstavby jsou jedny z témat, nad kterými se zamyslí výstava Vektor chudoby v Domě pánů z Kunštátu.
A protože umění je v Domě doma už více než 110 let, stane se i on sám předmětem uvažování a experimentování s prostorem – díky výstavě Tajný život Domu, na které architekt Michal Palaščák a umělkyně Helena Lukášová předvedou, jakým způsobem je možné hrát si s perspektivou a ovlivnit vjem tak zásadní, jako je zrak.
Další výstavy připomenou některá pro brněnskou kulturní scénu významná jubilea, konkrétně 100 let od založení Školy uměleckých řemesel a 100 let od narození významného pedagoga a kurátora Igora Zhoře.
(sal) Foto: Archív DuMB