Na Biskupském dvoře se již popatnácté můžete těšit na letní divadelní program

biskupákMalebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně již patnáctým rokem poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním nebi nad vámi i na jevišti před vámi! Herecký soubor se ze svých kamenných scén v Lidické ulici opět přemístí i na svou třetí scénu v podmanivém prostoru Biskupského dvora, aby zde pro vás v nezaměnitelných kulisách, jež poskytuje katedrála sv. Petra a Pavla, rozehrál romantické i komické, historické i pohádkové příběhy oděné do zpěvoherního hávu.

Letos MdB své účinkování pod širým nebem zahájí v první polovině měsíce června, odehraje tu pro vás dohromady dvacet devět představení a na výběr přitom budete mít ze sedmi různých titulů!

Letní produkce inscenací Městského divadla Brno na Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea bude probíhat v období od 8. června do 14. července 2024, se začátky vždy ve 20.30 hodin, ve venkovních prostorách a za každého počasí. Představení MdB tak jaksepatří odstartují již patnácté Léto na Biskupském dvoře, což je seriál programů nejen brněnských institucí, který vznikl a je pořádán ve spolupráci MdB s Moravským zemským muzeem a reklamní společností SNIP & CO.

Vstupenky a s nimi i příjemný program na letní večery si ovšem můžete zajistit již od 15. února 2024, a to buď v pokladnách divadla na Lidické ulici 16, nebo online na www.mdb.cz. Hromadné objednávky vyřídíte přes komerční oddělení MdB (tel.: 533 316 352, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Doprodej vstupenek pak bude probíhat vždy hodinu před začátkem představení v pokladně Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea na Zelném trhu.

Na programu jubilejního 15. ročníku jsou následující tituly:


PROČ BYCHOM SE NETĚŠILI NA SMETANU

Bedřich Smetana, Karel Sabina, Vilém Černický, Klára Latzková, Igor Ondříček
původní fraška v jednom jednání s operou, světová premiéra

Letos uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany – hudebního skladatele, který položil základy české hudby a v širším kontextu i české kultury. V rámci Roku české hudby tak po celé republice proběhne program Smetana200, jehož základním cílem je oslava osobnosti Bedřicha Smetany a jeho díla, šíření povědomí o jeho hudbě a v této souvislosti i propagace obrazu České republiky jakožto země s obrovským hudebním a kulturním potenciálem. Nejen v souvislosti s tímto výročím se Městské divadlo Brno rozhodlo nahlédnout jedno z nejznámějších Smetanových děl vlastní optikou a pro novou premiéru na Biskupském dvoře si vybralo komickou zpěvohru Prodaná nevěsta.

Není jistě překvapením, že se před diváky ovšem nechystá tradiční uvedení oblíbené Prodanky, nýbrž půjde o nové originální zpracování tohoto ikonického díla. V roce 1883 napsal úředník, novinář, publicista a redaktor Textilních listů Vilém Černický jednoaktovou veselohru s názvem Proč bychom se netěšili. Hra byla dedikována Družstvu českého národního divadla v Brně, které se v té době již dva roky aktivně pokoušelo vytvořit podmínky pro vznik samostatného brněnského divadla hrajícího pravidelně česky v dosud, co se kultury týče, téměř výhradně německém městě.

Vznikla tak drobná hříčka o bohatém radovi Vostrovském, který na svém statku podporuje činnost ochotnického spolku připravujícího právě premiéru Prodané nevěsty. Jen několik hodin před avizovanou premiérou soubor ale přichází o předního sólistu, a tak rada Vostrovský musí spolu s ředitelem Koubkem rychle hledat představitele hlavní role Jeníka. Nebyla by to ale řádná komedie, kdyby do starostí uměleckých nezasáhly i problémy rodinné. Statkářova dcera Ludmilka se chce provdat za mladíka, který nemá otcovu podporu, statkářově manželce dochází s divadelními ochotníky, kteří se roztahují na hospodářství, trpělivost a do toho přijíždí baron Jesenický. O komické situace není nouze a k tomu se stále zkouší Prodanka bez hlavního tenoristy. Pokud ovšem všechno dobře dopadne, dočkají se i diváci na Biskupském dvoře všeho, co mají na oblíbené opeře rádi. Inscenace slibuje nabídnout zpěvoherní klasiku v atraktivním provedení i pro publikum, které tento žánr obyčejně nevyhledává. V režii Igora Ondříčka se na letní scéně pod věžemi Petrova představí soubor a orchestr Městského divadla Brno.

Režie: Igor Ondříček
Na programu: 8.–12. června a 3.–6. července 2024

O STATEČNÉM KOVÁŘI

Božena Němcová, Petr Ulrych
muzikálová pohádka, derniéra

„Postůjte lidičky, poslyšte písničky!" Nalaďte se na společnou veselou notu s kovářem Mikešem a jeho kamarády Matějem a Ondrou, kteří se vydají do světa na zkušenou a jednoho dne je jejich napínavá cesta zavede do království, jež je zahaleno smutkem kvůli zmizení králových tří dcer. A tak jejich putování získává jasný cíl – záchranu princezen ze zajetí Černého krále Azazela. A když jim k tomu navíc bude hrát kouzelně nadčasová hudba Petra Ulrycha, jistě nemůžou selhat.
A pozor – letos v červnu se s písní na rtech vydají naši hrdinové na cestu do světa naposledy! Po více než čtyřiceti úspěšných reprízách pohádkového muzikálu O statečném kováři, jež se odehrály nejen na Biskupském dvoře, ale i na Hudební scéně, kam se pro velký zájem přesunul, se s ním v derniéře rozloučíme!

Režie: Igor Ondříček
Hrají: Aleš Slanina, Kristian Pekar, Jakub Uličník, Petr Halberstadt, Eliška Skálová, Jiří Mach a další.
Na programu: 15.–17. června 2024

KROKODÝL ZE SVRATKY ANEB MOZART V BRNĚ

Wolfgang Amadeus Mozart, František Šterbák, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán
mystifikační balábile s velkým orchestrem

Vytvářet životopisný příběh na mozartovské téma se mohlo zdát troufalé, jak se ale při loňské světové premiéře tohoto originálního hudebně-divadelního kusu ukázalo, daný tah se našemu osvědčenému autorskému týmu komediálních mystifikátorů bohatě vyplatil. Historický fakt návštěvy jedenáctiletého Mozarta v Brně ve svém balábile doplnili o skutečnosti, o nichž se neví, a tudíž je ani nelze vyloučit, a vystavěli na nich hravý spektákl, jenž provází Mozartovým životem ve třech časových rovinách, v podání orchestru ho lemuje nejen Mozartova hudba a diváci se ho právem nemohou nabažit! A tak se na vás tedy i letos na Biskupském dvoře těší Wolfgang, Amadeus i Mozart a taky Fridríšek!

Režie: Stanislav Slovák
Hrají: Kryštof Helbich nebo Matyáš Mičulka, Libor Matouš, Marco Salvadori, Marta Matějová, Dušan Vitázek, Tomáš Sagher, Milan Němec, Robert Jícha, Jonáš Florián a další.
Na programu: 19.–23. června 2024

ELIŠKA/REJČKA

Klára Latzková, Igor Ondříček
obrazy ze života dvou českých královen

Do majestátních prostor pod katedrálou sv. Petra a Pavla se opět vrací neméně majestátní příběh hodný daných prostor. Po tři večery Biskupský dvůr ovládnou dvě panovnice – Rejčka a její nevlastní dcera Přemyslovna – jež mezi sebou svedou působivý souboj o moc, štěstí i lásku, což jsou jejich společné cíle, jichž se však každá z nich snaží dosáhnout vlastním způsobem. Hra ale nestraní ani jedné z nich, záleží tedy jen na vás, která ze slavných Elišek si získá vaše sympatie.

Režie: Igor Ondříček
Hrají: Barbora Goldmannová nebo Ivana Vaňková, Lucie Bergerová, Aleš Slanina, Martin Mihál, Jiří Mach, Marek Kolář, Robert Jícha, Marek Hurák a další.
Na programu: 25.–27. června 2024


CYRANO Z BERGERACU

Edmond Rostand
romantická báseň

Pozoruhodná hra s prolínajícími se hrdinskými, romantickými, komickými a historickými rovinami je bezesporu působivou podívanou, jež nabízí naprosto mimořádné herecké příležitosti, které jsou do posledního účinkujícího na jevišti zcela využity. Využijte také vy možnosti přenést se do časů, v nichž hraje prim čest, galantnost a rytířskost. Všechny tyto vlastnosti v sobě totiž snoubí udatný gaskoňský dlouhonosý šermíř Cyrano v podání Igora Ondříčka.

Režie: Stanislav Moša
Hrají: Igor Ondříček, Svetlana Janotová, Kristian Pekar, Michal Isteník, Viktor Skála, Oldřich Smysl, Eva Jedličková, Stanislav Slovák, Jan Mazák a další.
Na programu: 29. června – 1. července 2024

LAKOMEC

Molière
komedie, v níž o peníze jde až v první řadě

Velký mistr komických charakterů Molière podává barvitý obraz početných způsobů manipulace, klamu a přetvářky přímo v nejintimnějším prostředí rodiny, v níž, jakmile jde o peníze, už neplatí žádná pravidla vzájemné slušnosti či úcty. Komedie Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha, a především zdrojem skvělé zábavy, neboť velkým mistrem komických charakterů je i Boleslav Polívka v titulní roli.

Režie: Stanislav Moša
Hrají: Boleslav Polívka, Kristian Pekar, Svetlana Janotová nebo Andrea Zelová, Jiří Mach, Alena Antalová, Michal Isteník, Dagmar Křížová, Jan Mazák a další.
Na programu: 8.–9. července 2024

NOC NA KARLŠTEJNĚ

Karel Svoboda, Zdeněk Podskalský, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar
legendární český muzikál

Stejně jako hrad Karlštejn v populární veselohře netrpělivě očekává příjezd svého krále, i vy se už určitě nemůžete dočkat, až se pod věžemi petropavelskými rozezní nezaměnitelné melodie písní Karla Svobody, jež oznamují, že Karel IV., jeho manželka Eliška Pomořanská, zbrojnoši, pážata i dvořané jsou opět připraveni zpříjemnit vám léto úsměvným příběhem o údajném zákazu vstupu žen na Karlštejn.

Režie: Igor Ondříček
Hrají: Hana Holišová nebo Ivana Vaňková, Petr Štěpán, Lukáš Janota, Jiří Mach, Aleš Slanina, Viktória Matušovová nebo Andrea Zelová a další.
Na programu: 11.–14. července 2024

BISKUPSKÝ DVŮR 2024: JIŽ PATNÁCTÉ LÉTO S VÁMI!

Místo konání: Biskupský dvůr MZM
Termín: 8. června – 14. července 2024
Pořadatelé: Městské divadlo Brno, 
SNIP & CO, reklamní společnost, Moravské zemské muzeum

Biskupský dvůr Moravského zemského muzea

Biskupský dvůr Moravského zemského muzea je jedním z nejklidnějších a nejromantičtějších prostorů v Brně. Jediné soukromé náměstí v samém centru Brna má bohatou historii – Moravské zemské muzeum získalo Biskupský dvůr pod Petrovem rozhodnutím rakouského císaře Františka I. v roce svého založení 1817.

Původně gotickou stavbu proboštství brněnské kapituly koupil roku 1588 olomoucký biskup Stanislav Pavlovský (odtud označení „Biskupský dvůr") a pro nového majitele ji důkladně přestavěl italský stavitel Antonio Gabri. Úpravy po roce 1600 dokončil nástupce biskupa Pavlovského, kardinál František Dietrichstein.

Z nejstarší stavební etapy je dochována hranolová věž a budova s částečně obnaženým režným cihlovým zdivem a úzkými lomenými a obdélníkovými okny. Pozdně gotická je kaple v druhém patře věže, na jejíž stěnách jsou výjevy ze života svatých. Pro renesanční fázi je charakteristické podloubí a jednopatrová arkádová lodžie. Muzeum nechalo pro své potřeby přistavět v 80. letech 19. století tzv. d'Elvertovo křídlo s balkónovým portálem pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na Velkém náměstí (dnešní náměstí Svobody), odkud bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora. Pozdější rozsáhlé stavební úpravy dokončené roku 1963 již podstatně nezměnily celkovou tvářnost této části nynějšího Moravského zemského muzea.

Poslední rekonstrukce Biskupského dvora byla ukončena v roce 2009. Půdorysná koncepce Biskupského dvora navazuje na parkovou úpravu, která doznala rozmachu v průběhu 19. století.