V Městském divadle Brno vás v přivítají rovnou dva Hamletové

hamletNovou sezónu Městské divadlo Brno zahájí nejproslulejší tragédií Williama Shakespeara. Princ Hamlet se stal nejznámějším, byť fiktivním dánským hrdinou, nesmrtelně se vepsal do dějin literatury, divadla i přemýšlení o světě a jeho příběh stále vybízí k pokusu o nalezení odpovědí na otázky, jež jsou v něm vetknuty.

Slavný alžbětinský dramatik popisuje v Hamletovi pečlivě vnitřní svět svých postav i vnější dějové okolnosti, které je obklopují. Lze jej tedy vnímat jako tragédii jedné rodiny, která se záhy rozvine v detektivku s politickým kontextem. Hamlet předstírající šílenství pátrá po pravdě o smrti svého otce a díky tomu se dozvídá mnohé o společnosti, z níž pochází, i o sobě samém. Zločin je ale třeba odčinit i za cenu strázní, do nichž takový pokus o nápravu hlavního hrdinu uvrhne.

Pod podtitulem Hádala se duše s tělem se režisér Stanislav Moša rozhodl pro výrazné interpretační gesto: rozpornou postavu Hamleta svěřil hned dvěma hercům, jimiž jsou Martin Mihál a Michal Isteník. Ti budou na jevišti koexistovat jako dvojjediná bytost, ztělesnění rozeklanosti a mnohovrstevnatosti lidské povahy. V daném pojetí se Hamletův vnější boj i vnitřní konflikt nepochybně stane výjimečným zážitkem.

Režisérův inscenační tým tvoří Christoph Weyers (scéna), Andrea a Adéla Kučerovy (kostýmy), Mirko Vuksanović (hudba) a Jan Šotkovský (dramaturgie). V hlavních rolích se dále představí Petr Štěpán (Claudius), Alena Antalová (Gertruda), Viktor Skála (Polonius), Eliška Skálová (Ofelie), Kristian Pekar (Laertes), Daniel Rymeš (Horacio) a jiní.

Premiéra nesmrtelné tragédie o hledání odpovědí Hamlet aneb Hádala se duše s tělem proběhne 9. a 10. září 2023 na Činoherní scéně MdB.

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické 16 či online na
www.mdb.cz.

(sal, foto: Archív MdB