Rozsahem ojedinělá sbírka DIGITÁLKY je k vidění v Technickém muzeu v Brně

tmbI když zlatá éra digitálek byla v 50. až 90. letech minulého století, Warren A. Marrison již v roce 1927 vyvinul první quartzové hodiny. Ty využívaly blok krystalu, který, stimulovaný elektrickým proudem, produkoval impulzy. Tento objev přinesl náhradu klasických mechanických časoměrů za strojek na baterii...

Komorní výstava Technického muzea v Brně s názvem Digitálky prezentuje muzejní sbírku hodinek digitálních, elektrických, elektronických, quartzových a rádiem řízených. Hodinek, které využívají digitální ukazatele času i tradiční ciferník. Technické muzeum má v této sbírce 572 exponáty. Zhruba polovinu – 264 – pak tvoří digitálky. Sbírku muzeum získalo v roce 2020 od známého sběratele hodinek Libora Hovorky, který s Technickým muzeem v Brně a kurátorem Petrem Nekužou často spolupracuje.

Sbírka je svým rozsahem v České republice ojedinělá. Ze zajímavostí tu jsou např. LED hodinky PULSAR TOUCH/COMMAND ze 70. let v dámském i pánském provedení, jedny z prvních hodinek využívajících napájení ze solární energie – NESS TIME SYNCHRONAR 2100 z roku 1974. Dále je to třeba sbírka náramkových hodinky s LCD displejem od výrobců Texas Instruments, Seiko, Omega, Prim a dalších. Nechybí ani historicky nejmladší kategorie digitálních hodinek – rádiem řízené hodinky vyrobené firmami Junghans, Casio a další. Výstava je přístupná do 6. června.

(sal, foto: Archív TMB)