Hračky na hradě Špilberku si s sebou nesou i zajímavé příběhy

špilberkOd listopadu loňského roku mají návštěvníci Muzea města Brna jedinečnou příležitost si prohlédnout výstavu Hračky na hradě. Naleznou zde hračky, se kterými si hrála většina dospělých – rodičů, prarodičů i dříve narozených. Možnost zavzpomínat mají tak všechny generace. Výstava je samozřejmě nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti, které si mohou některé hračky vyzkoušet, pohrát si, nebo se aspoň podívat.

Každá hračka má svůj příběh a hračky v muzeu – to je hned celá řada příběhů. Se dvěma z nich bychom rádi seznámili i vás. Pozornost návštěvníků vzbudí jistě velký plyšový buldok ve čtvrté místnosti. Jedná se o hračku z počátku 20. století, kterou věnovala muzeu paní z brněnských Husovic. Dostala jej darem ve svých pěti letech od barona Löwetzo, u kterého tehdy sloužili její rodiče. Baron se malé dívky zeptal, čím bude psa krmit a ona odvětila „ničím, je plyšový". Tak zůstal pes v rodině až do doby, než ho paní ve svých osmdesáti letech věnovala Muzeu města Brna. Na hračce se za dlouhá léta podepsal zub času a muselo dojít k jejímu restaurování. Zajímavé je, že při něm byl objeven v psovi mechanický strojek, který je již dnes bohužel nefunkční.

Za zmínku také rozhodně stojí figurky z brněnského Dřevopodniku na Václavské ulici. Jedná se o výrobky pod značkou Durolin, vyráběné od roku 1936 do začátku devadesátých let. Vzhledem k tomu, že se jednalo o nábytkářský podnik, zbývalo zde spousta odřezků. A právě z nich vznikaly dřevěné válce, ze kterých potom byly tvořeny tak oblíbené hračky. S těmito hračkami si hrály už děti za první republiky, kdy to byla především zvířátka, ale také napodobeniny tehdejších vojáků ČS armády. V roce 1948 však došlo ke znárodnění a prvorepublikové vojáčky nahradili spíše rudí indiáni. Pokud doma nějakou takovou figurku máte, můžete si ověřit, z jakého období pochází. A jak to poznáte? Figurky vzniklé před rokem 1948 měly zespodu vytlačen název Durolin, na pozdějších figurkách ho již nenajdete.

Výstava je otevřena každý den kromě pondělí, od 9 do 17 hodin.
(sal, foto: Archív MuMB)