Planetárium z Kraví hory vrací kovidí úder!

hvězdárna MeteorImpact EarlyEarthOdkud se tohle všechno vzalo? Jak vznikla naše planeta Země? A jak to, že se na ni již čtyři miliardy roků daří životu? Proč se vlastně rozvinul do tak složité podoby, která dokáže číst i tyto řádky? Na to všechno hledá odpověď představení Hvězdárny a planetária Brno – Zrození planety Země, které uvádí Hvězdárna a planetárium v obnovené premiéře. Po celý červen přitom za symbolické vstupné 50 Kč.

„Představení Zrození planety Země vznikalo za pomoci těch nejvýkonnějších počítačů, jednotlivé scény kladou důraz na vědeckou správnost. Vydáme se po stopách stvoření – nahlédneme do kuchyně, ve které se vařilo nejen Slunce, ale celá Sluneční soustava. Jaké základní přísady byly použity? Příběh také vypráví, odkud se na Zemi vzala voda a další látky bohaté na uhlík, dusík nebo kyslík. Tak nějak se to prostě tenkrát mohlo odehrát," přiblížil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária, velitel stroje na zázraky.

Představení Zrození planety Země využívá pokročilé vizualizace založené na astronomických pozorováních a nejnovějších poznatcích vědců napříč odvětvími, jako jsou fyzika, geologie a biologie. Navštívíte oblaka temného plynu a chladného prachu, ve kterých vznikla Sluneční soustava. Budete sledovat houstnoucí disk, v němž se postupně formovalo Slunce a kolem něj i jednotlivé planety. Zaregistrujete výjimečnou přítomnost Jupiteru, který dělá tento vesmírný kout příjemnějším místem pro život.

Srážka Prazemě s obří planetou byla skutečně neuvěřitelnou událostí: projektil zanikl, povrch naší mateřské planety se zcela roztavil a trosky vytvořily na oběžné dráze úžasný prstenec. Planetky a kometární jádra poté na zemi přinesly vodu. Následovala celá řada dalších podivností. Země se postupně ochlazovala, atmosféra byla hustší, někdy teplejší, jindy chladnější a také se měnilo její složení. V oceánech, za pomoci horkých vulkánů ale i atmosférických blesků vznikaly stále složitější chemické sloučeniny, až se rozběhl zázrak jménem život. Měl mnohokrát na kahánku, ale nakonec rozkvetl do úžasně pestré podoby současnosti.

Zrození planety Země je výsledkem rozsáhlé spolupráce řady amerických planetárií, včetně NCSA's Advanced Visualization Lab, která se snaží překlenout propast mezi vědou a uměním. Její animace jsou založeny na superpočítačově generovaných modelech nejrůznějších přírodních jevů. Laboratoř je součástí Národního centra pro superpočítačové aplikace University of Illinois (NCSA), které se věnuje poskytování výkonných počítačů a odborné podpoře tisícům vědců a technikům z celého světa.

Součástí představení Zrození planety Země, které Hvězdárna a planetárium Brno uvádí v klasické 2D projekci, je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd, nejnápadnějších souhvězdí a samozřejmě Měsíce. Klíč, který vám otevře bránu poznání zrození nejdůležitější planety v celém vesmíru, získáte na www.hvezdarna.cz.

(sal)
Foto: Archív HPB