Hochštapler Krull se představí v Martě

IMG 6870 19. 2., 10. 2., 10.3., 13. a 14. 3. 2014
studio Marta

Virtuózní hochštapler, skutečný umělec v oklamávání lidí a inteligentní podvodník ožije v neděli 9. února na jevišti brněnského Studia Marta. Zpověď hochštaplera Felixe Krulla, slavný román Thomase Manna, zde uvedou v původní dramatizaci i překladu Martina Sládečka a v české premiéře. Představení začíná v 19 hodin.

O světě, jenž chce být podváděn, a o člověku k tomu nadaném budou hrát studenti 4. ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU pod vedením režiséra Lukáše Kopeckého. „Je tady velká poptávka po klamu, všichni svým způsobem lžeme třeba například v dotaznících anebo svých životopisech, kde si přimýšlíme zásluhy, aby nás později někam vzali," uvedl režisér Kopecký. I proto se s dramaturgem Sládečkem svoji inscenaci rozhodli koncipovat jako CV, tedy oficiálně přikrášlený životopis. Podle režiséra bude zajímavý večer i podobně strukturovaný, a v tomto svérázném jevištním curriculum vitae nebudou chybět kolonky jako narození, společenská angažovanost, vše vyvrcholí motivačním dopisem.

Krull ostatně své výjimečné inteligence a nadání používá k tomu, aby si na společnosti „velkého světa" vydobyl obdiv a aby ji rafinovaně zneužil ve svůj prospěch. Tento nedokončený humoristický román nositele Nobelovy ceny Thomase Manna se podle inscenátorů bude odehrávat jakoby ve velké výkladní skříni luxusního obchodního domu. „Začínáme hrát právě jako figuríny z výkladů. Hovoříme především o dnešku, i když románové reálie nijak neaktualizujeme," doplnil režisér. Podle Martina Sládečka próza i přes šest dekád od roku 1954, kdy autor zemřel, zůstává Mannův kultovní román stále aktuální. „Svět je jen hra. A hochštapler Felix Krull zná její pravidla. Jako mnoho z nás, i on jde v touze prodat se suverénně z role do role. Dojde ale snad až příliš daleko. Jeho dobrodružství jsou zábavná a strhující – do propasti," doplnil dramaturg. V hlavní roli se představí Zbyšek Humpolec.

Reprízy: 10. února 2014, 10., 13. a 14. března 2014, vždy od 19.00 ve studiu Marta