Vlečky i kostýmky válečných let. Výstava MZM ukáže městskou módu v zrcadle doby

MZM 18479 A124. 1. - 23. 8. 2020
Dietrichsteinský palác

„Nestálá a rozmarná moda objevuje se při každé saisoně v nové podobě. Dnes přirovnávám ji k motýlu, který mlsá ze všech květin a vybéře si to nejlepší." Výrokem redaktora módního časopisu Nové mody z roku 1918 se inspirovaly pracovnice Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a připravily výstavu s názvem Jako růže. Aneb móda zrcadlem doby. Kurátorky výstavy vybraly z rozsáhlých sbírek textilu vybrat to nejlepší, aby mohly návštěvníky seznámit s vývojem převážně dámského městského oděvu z období mezi lety 1880 a 1925. A také s vlivy, které hrály nejdůležitější roli při jeho proměnách.

Na výstavě budou ke zhlédnutí nákladně řešené oděvy z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 19. a 20. století. Módní siluetu v této době tvořila turnýra, v zadní partii výrazně vypodložená sukně, kombinovaná se zdobnými kabátky. První desetiletí 20. století reprezentují šaty s výraznou esovitě prohnutou linií, kterou tvarují vrchní díly s tzv. husí hrudí a sukně protažené do vlečky.

Pak ovšem přišlo období ekonomické a společenské krize, které v roce 1914 vyvrcholilo válečným konfliktem. To vše si vynutilo používání levnějších materiálů, zjednodušení střihů a přešívání starších oděvů. Velké oblibě se těšily variabilní komplety sukní s halenkami či kabátky, kterým bude věnován samostatný výstavní prostor.

Po válce se již společnost nevrátila ke starým pořádkům, ani móda ke starým formám. Módním tvůrcům byl inspirací styl art-deco a nejrůznější exotické kultury. Oděv 20. let na výstavě zastoupí několikery šaty s charakteristickým sníženým pasem.

Opomenuto nezůstane ani oblečení mužů a dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Vystavena bude řada dobových módních doplňků, obuvi a spodního prádla. Návštěvníci se mohou také těšit na zajímavý doprovodný program.

Výstava Jako růže. Móda zrcadlem doby je k vidění od 24. 1. 2020 do 23. 8. 2020 v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8. Informace o doprovodném programu najdete na www.mzm.cz. (sal)


Foto: Archív MZM