Legendy i mladá krev, jazzrock i avantgarda. Na JazzFestBrno zavítají Stanley Clarke, Theo Croker nebo Avishai Cohen

Jazzfest Stanley Clarke PERF by raj naik 300-RET13. 3. - 30. 4. 2019
Sono Centrum, Divadlo Husa na provázku, Divadlo na Orlí, klub Alterna, Janáčkovo divadlo

Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v listopadu. Nyní zveřejnil kompletní program čítající patnáct hudebních večerů, které potěší fanoušky jazzu ve všech jeho podobách od jazzrocku až po avantgardu. Osu festivalu tvoří již dříve oznámené koncerty Dianne Reeves, Johna McLaughlina, Branforda Marsalise, Billyho Cobhama a tria GoGo Penguin, na nějž zbývá už jen pár posledních vstupenek na stání. K této pětici přibyla v druhé vlně jména, která rozhodně nejsou druholigová. Na 18. ročník festivalu od 13. března do 30. dubna zavítají například jeden z nejvlivnějších basistů historie a trojnásobný držitel Grammy Stanley Clarke, progresivní trumpetisté z nastupující generace Theo Croker, Avishai Cohen a Peter Evans, jejich vrstevník kytarista Julian Lage nebo jihoafrická zpěvačka Melanie Scholtz.

Festival vzdá poctu legendám české scény Luboši Andrštovi, s jehož Blues Bandem zazpívá Peter Lipa, a Contrabandu Milana Svobody. Nebudou chybět ani osobnosti současného českého jazzu jako basista Jaromír Honzák, trumpetistka Štěpánka Balcarová nebo Michal Nejtek, klavírista a skladatel se zkušenostmi z mnoha žánrů, jenž si po pětadvaceti letech splnil sen hrát ve vlastním jazzovém triu, výsledkem čehož je deska „8 for 3 and 4" potvrzující, že dlouhé čekání se vyplatilo. „Každý rok se snažíme jazz představit jako živoucí a rozmanitý žánr. Jako žánr, který nežije z minulosti, ale naopak neustále zpracovává nové vlivy a podněty a také jako životní postoj, který propojuje generace i kultury. Věřím, že se v letošním programu tento náš cíl zřetelně odráží," říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Festival letos zavítá do osvědčených sálů – do Sono Centra, Divadla Husa na provázku, Divadla na Orlí a klubu Alterna. „Pro koncerty Dianne Reeves a Johna McLaughlina jsme zvolili Janáčkovo divadlo, které po nedávné rekonstrukci získalo nejen nový háv interiéru, ale nabízí i vyšší posluchačský komfort díky nové zvukové aparatuře," říká výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

Další informace o festivalu a vstupenky jsou k dispozici na webu www.jazzfestbrno.cz  a v síti Ticketmaster. (sal)
Foto: Archív JFB