Dům umění: Světová jména v německém umění a ve výstavě Artspace Germany

MJ 0007 web12. 6. - 29. 7. 2018
Dům umění

Nová mezinárodní výstava v Domě umění přináší do Brna umělce světových jmen, jako jsou pionýr videoartu Nam June Paik, sochař Tony Cragg, nebo malíř Armando. Návštěvníci výstavy nazvané Artspace Germany budou moci zhlédnout například také fotografickou dokumentaci projektu Atlantic Wall (1995) české umělkyně Magdaleny Jetelové, v němž psala laserovým paprskem úryvky textů na betonové bunkry zbudované Německem podél atlantického pobřeží jako obranný val během druhé světové války.

Autoři vybraní do výstavy strávili většinu svého tvůrčího života v Německu, jejich národnost je ovšem jiná než německá – pochází z Koreje, Turecka, Velké Británie nebo Nizozemí nebo třeba z USA. Spojuje je rozhodnutí, které učinili v některé fází svého života – opustili svoji rodnou zemi a rozhodli se žít v Německu. Jejich integrace se projevila v neposlední řadě novými uměleckými impulzy, které jsou dnes vnímány jako přirozená součást místní scény. Tito umělci kromě své umělecké tvorby učí na akademiích a učinili z Německa přitažlivé místo pro mladé lidi v tuzemsku i zahraničí. Reprezentují propojení kultur nehledě na národnost, které je dnes díky globalizaci rychlejší než kdykoliv jindy. Výstava Artspace Germany tak představuje Německo jako zemi, jejíž uměleckou scénu pozitivně ovlivnila migrace.

Výstava pořádaná Institutem pro zahraniční vztahy ve Stuttgartu (ifa) reprezentuje „Art Space Germany" díly z posledního třicetiletí od třinácti umělců. Výstava bude zahájena 12. června za účasti kurátorky Ursuly Zeller a v Domě umění ji bude možné vidět do 29. července.

(sal)

Foto: Magdalena Jetelová