Projděte se egyptskými pyramidami kousek od českých hranic

Faszination Pyramiden Sujet atelier olschinskydo konce listopadu 2018
muzeum MAMUZ, Mistelbach

Egyptské pyramidy fascinují už od svého vzniku před 4 600 lety. Od března do listopadu je v muzeu MAMUZ v rakouském Mistelbachu, pouhých patnáct minut od českých hranic, k vidění výstava Úchvatné pyramidy, která ukazuje, jak dokonale byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění.

„Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přináší muzeum MAMUZ návštěvníkům pyramidy na dotek," láká ředitel muzea Peter Fritz. Všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Pro objednané skupiny zajišťujeme česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina našeho personálu," říká Fritz. Výstava Úchvatné pyramidy potrvá až do listopadu.

Přestože byly postaveny před tisíci lety, fascinují egyptské pyramidy dodnes. Působivě ilustrují stavební znalosti vrcholné antické kultury. Mnoha dynastiím sloužily pyramidy jako hrobky a celá desetiletí byly součástí každodenního života Egypťanů, kteří je stavěli. Egyptské pyramidy vyvolávají řadu otázek až do dnešních dnů: Jaký byl jejich význam? Jak byly stavěny? A co spojuje pyramidy a obelisky?

Výstavou Úchvatné pyramidy se muzeum MAMUZ v Mistelbachu věnuje těmto impozantním monumentům a otevírá pohled do světa starověkého Egypta s jeho kulty, rituály a posmrtným životem. „Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora. Fresky na jejích stěnách zobrazují scény z každodenního života a obrazy ze světa egyptských bohů a přibližují návštěvníkům dávno minulou dobu. Zobrazení bohyně Isis a její sestry Neftys dokazují, že Egypťané při budování hrobek mysleli na svou budoucnost v posmrtném životě," říká Fritz.

Pyramidy ohromují svými gigantickými rozměry a impozantní architekturou, přesto o jejich výstavbě není mnoho známo. Kolik dělníků se na stavbě jedné pyramidy podílelo? Jak dlouho trvalo, než byla pyramida dokončena? Písemné zdroje o tom mlčí.Faszination Pyramiden 2 Foto Liechtensteinisches Landesmuseum Sven Beham Archeologové se celá desetiletí snaží tato tajemství odhalit a jejich nálezy naznačují, s jakým nasazením byly egyptské pyramidy budovány, a nakolik se v průběhu tisíciletí proměňovala jejich podoba. Právě tyto fascinující proměny ilustrují modely nejrůznějších pyramid v muzeu MAMUZ v Mistelbachu.
Muzeum historie MAMUZ je muzeem zážitků i vědeckým centrem. Opakovaně a rozsáhle zpracovává téma „40 000 let člověka". Na zámku MAMUZ v Asparn an der Zaya je k vidění mnoho originálních prehistorických nálezů. Místní výstava s názvem Konfliktům na stopě odhaluje současné možnosti historické archeologie, díky nimž je možno velmi podrobně zkoumat události z dávných časů. Archeologický park s řadou historických obytných a hospodářských budov pak nabízí autentický pohled na každodenní život našich předků.

DOPROVODNÉ AKCE V MUZEU MAMUZ V MISTELBACHU
• 5. a 6. dubna 2018 – sympózium Úchvatné pyramidy
• 12. dubna, 19. dubna a 26. dubna 2018 – řada přednášek na téma Úchvatné pyramidy
• 28. dubna, 5. května, 12. května, 11. července, 18. července a 25. července 2018 –
workshopy pro děti na téma Úchvatné pyramidy

(sal) Foto: Archív MAMUZ